Milioni se slivaju u stranačke kase

Političke partije u BiH potrošile su prošle godine iz budžeta sa svih nivoa vlasti 18,1 milion maraka na koje imaju zakonsko pravo, dok se procjenjuje da je iznos koji iz budžeta izvlače nelegalno znatno veći.  

Bosna i Hercegovina 08.06.2019 | 19:27
Milioni se slivaju u stranačke kase
U političkom sistemu, zasnovanom na predstavničkoj demokratiji, političke stranke imaju izuzetno velik uticaj na procese odlučivanja, pa se kao značajno pitanje postavlja pitanje načina njihovog finansiranja. Javna je tajna da postoje mnogi načini na koje političke partije mogu da dođu do novca iz javnih budžeta, a stručnjaci su te „pogodnosti“ već nazvali sivom zonom finansiranja političkih partija.

Zbog svega toga nisu rijetki slučajevi da su partije prijavljivane CIK-u zbog kršenja Zakona o finansiranju političkih partija BiH.

S obzirom na to da se u BiH vode jedne od najskupljih političkih kampanja, stručnjaci koji godinama prate rad političkih partija kažu da se teško može ući u njihove račune i da ostaje samo nagađati koliko se novca prebacuje i troši tokom godine.

SDA prednjači

Po dobijenim budžetskim sredstvima prednjače SDA sa 3,1 milion KM, a slijede SNSD sa 1,6 miliona, te SBB i SDP BiH sa oko 1,5 miliona KM. Međutim, to je samo onaj dio za koji se zna.

V.d. izvršnog direktora TI BiH Ivana Korajlić kaže da je, pored tih primanja, veliki problem što postoji mnogo načina da stranke izvuku još novca iz javnih bužeta na nelegalne načine.

– Ugovori koji pojedine firme skalpaju sa organima izvršne vlasti vrijede ozbiljne iznose i postavlja se pitanje da li dio tog novca dolazi do političkih partija, jer je to praksa koja se najčešće koristi za nelegalno finansiranje stranaka – objašnjava Korajlićeva.

Dodaje da niko ne može znati koliki procenat novca stranke prime i potroše u kešu, jer to sve ide mimo političkih tokova.

– Zakon im i dalje omogućava da dobijaju novac u kešu. Da ne govorimo o tome da se ogroman dio rada političkih stranaka finansira direktnim zloupotrebama budžetskih sredstava, kroz rad institucija, javnih preduzeća, i to posebno u periodu predizborne kampanje, gdje se novac koji se izdvaja iz institucija i preduzeća zapravo koriste za stranačke svrhe – objasnila je ona.

Smatra da ima mnogo nepravilnosti i kada su u pitanju stranačke članarine.

– U strankama ima ljudi za koje je upitno da su bili u mogućnosti dati toliko novca koliko je navedeno. Postoji mogućnost da se i kroz to novac koji je dobijen na drugi način predstavlja kao donacija fizičkog lica. Ima stranaka koje svake godine prijave prihode iz članarina, a ne prijave nijednu donaciju fizičkog lica, ne piše čak ni broj članova, a nije navedeno ni kolike su članarine – smatra Korajlićeva.

Da je finansiranje političkih partija velika siva zona u kojoj niko ne zna koliko se novca obrne smatra i politička analitičarka Tanja Topić.

– Dosta toga se ne zna jer je činjenica da nisu transparentni. Jedni transparentan vid je ono što pripada strankama iz budžeta, ali ova siva zona je nepoznanica. Članarina je vrlo zanemariv dio iz kojih se finansiraju partije i mislim da dobar dio članova ne plaća članarinu za političku partiju – smatra Topićeva.

Objašnjava da dobar dio novca dolazi od privatnih firmi, koje im tako unaprijed plaćaju usluge koje će imati dokom godine.

– Firme strankama unaprijed plate to da na konkursima i tenderima imaju pogodnosti pri sklapanju poslova koji se finansiraju iz javnih budžeta, tako da stranke i na taj način izvače novac – objasnila je ona.

Dodaje da su tvrdnje da stranke zarade miliona od članarina samo mazanje očiju javnosti.

– Ako je to tako i ako se prikupe milioni od članarine zašto nije transparentno, zašto ne objave koliko ima članova i koliko ko daje – upitala je Topićeva.

Ograničenja

Kada je u pitanju finansiranje, politička partija se može finansirati iz članarine, dobrovoljnih priloga, izdavačke djelatnosti, prodaje propagandnog materijala i organizovanja partijskih manifestacija, prihoda od imovine u vlasništvu partije, iz budžeta svih nivoa i eventualno od dobiti preduzeća u vlasništvu stranke.

Međutim, za novčane priloge postoje ograničenja: fizičke lice tokom jedne godine stranci može da donira najviše 10.000 KM, član stranke do 14.000 KM, a pravna lica do 50.000 KM.

Za 13 godina milion za kazne

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine je od 2005. do 2018. izrekla ukupno 1.062.820 KM na ime novčanih kazni partijama zbog kršenja Zakona o finansiranju političkih partija u BiH. Taj podatak se nalazi u priručniku za finansiranje političke kampanje i političkih partija koji je CIK izdala u susret opštim izborima u BiH 7. oktobra 2018.

Cilj je da se političkim akterima skrene pažnje koje su dozvoljeni, a koji nedozvoljeni načini finansiranja, kako bi izbjegli plaćanje kazni.

(Srpskainfo)

Komentari / 14

Ostavite komentar
Name

Zivo blato

08.06.2019 17:50

Kakav je to skaradan zakon. Iz budjeta treba da dobiju svi isto. Takvim zakonom se kupuju glasaci, daje mogucnost kriminalcima na vlasti, koji i onako iz javnih preduzeca izvlace ogroman novac za te svrhe da lagodno pobjwdjuju, pljackaju i nista ne rade u korist drustva. Tu nemoze biri govora ni o kakvim demokratskim izborima,naprotiv, savrswn nacin duge vladavine svake vlasti, pa i ove koja nas je toliko unazadila na ovim prostorima.Apsurd!

ODGOVORITE
Name

Mos Mislit

08.06.2019 20:09

"Legalno" uzimas lovu za palamudjenje. Hebo te, jes ovde dobro.

Name

Vladajuci klan

08.06.2019 20:27

Svi prodaju neku maglu da maznu pare. Mi se jedino razlikujemo u tome sto nam je uvijek malo

Name

Ministar

08.06.2019 20:44

Ma zakon kojim "legalno" dobijaju novac nije problem. I istina je da se veliki nivac sliva od clanarina. Funkcioneri daju clanarine. Problem je u novcu koji se ne vidi. Novac od krminala.

Name

Komentar

08.06.2019 21:58

Govna.

Name

Re ministar

09.06.2019 08:53

Clanarina pod znacima navoda.

Name

Marko Polo PD

08.06.2019 18:41

Pola meni, a pola tebi!

ODGOVORITE
Name

Boki

08.06.2019 20:43

To su sve lopovske sekte. Nažalost u BiH je napravljen lopovski i fašistički sistem pljačke, korupcije i nepotizma na štetu građana BiH.

ODGOVORITE
Name

Dh

09.06.2019 04:39

fuj kriminalci

ODGOVORITE
Name

adodoa

09.06.2019 07:33

Zakon o finansiranju političkih stranaka je bio potreban kada se iz jednopartijskog sistema prešlo na višepartijski sistem. Pošto je kod nas uspostavljen višepartijski sistem nema potrebe da država i dalje finansira stranke - partije. Iste imaju svoje članove i neka se finansiraju od članarine. Ona stranka kojoj treba više para lijepo poveća članarinu i eto love. Finansirati političke stranke u državi kakva je naša je najveća glupost.

ODGOVORITE
Name

Fuj

09.06.2019 07:56

fuj i fuj......

ODGOVORITE
Name

Milan

09.06.2019 08:55

Tu je po svoj prilici i dio moje ukradene penzije.

ODGOVORITE
Name

RE

09.06.2019 10:11

UZELI STE I VLADAJTE HUNTO. OSTA VAM KAMEN, ISJEČENA ŠUMA DA IM LAŽETE. POLICIJOM PTINETITE NJIMA. NAMA NEĆEĆETE. FUKARE SVI STE ISTI LOPOVI UZ POMOĆ SRBIJE. SRAM VAS BILO.

Name

Zar ne!?

09.06.2019 12:26

Pa valjda je jasno da gradjani placaju clanarinu za sve te stranke. Iz budjeta?

ODGOVORITE