Španci prvi osvajači FIBA-ine LŠ!

Košarkaši Tenerifa osvojili su prvu Ligu šampiona, pošto su u finalu završnog turnira u svom gradu pobedili Banvit sa 63:59.  Tenerife slave, pehar Lige šampiona je tu! Španski tim u finalu završnog turnira savladao turski Banvit.  Tenerife osvojio FIBA Ligu šampiona! U normalnim okolnostima, sad bismo proglasili prvaka Evrope u košarci, ali to je daleko od realnosti.

Košarka 01.05.2017 | 09:45
Prvi osvajač FIBA Lige šampiona je ekipa Iberostar Tenerifa!

U normalnim okolnostima, ova rečenica značila bi da smo dobili klupskog prvaka Evrope, ali to je itekako sporno, jer su okolnosti u evropskoj i svetskoj košarci takve da je tim sa Kanarskih ostrva, bodren svojim navijačima u 5.100 sedišta prostranoj dvorani, osvojio samo treće po kvalitetu takmičenje na kontinetu.

U finalu Fajnal-fora u dvorani "Pabellón Insular Santiago Martín" u San Kristobalu: Tenerife - Banvit Banvit 63:59 (16:12, 18:19, 17:15, 12:13).

Turski tim, nakon što je senzacionalno osvojio Kup te zemlje predvođen slovenačkim stručnjakom Sašom Filipovskim, stigao je do finala pobedom nad Monakom u polufinalu, ali nije uspeo da napravi još jedan podvig i pobedi tim kojem je dodeljena i organizacija finalnog turnira.

Tenerife su do pobede predvodili Marijus Grigonis sa 18 i Devin Vajt sa 14 poena. Oni su jedini imali dvocifren učinak u svom timu.

Najefikasniji u Banvitu bio je Džordan Tiodor sa 17 poena. On je na ovom turniru proglašen za najkorisnijeg igrača (MVP) ligaškog dela sezone.

Monako je u utakmici za treće mesto pobedio Veneciju sa 91:77.

FIBA Liga šampiona dobila je prvog pobednika - španska ekipa Tenerifa osvojila je trofej u premijernom izdanju ovog takmičenja pobedom nad turskim Banvitom od 63:59 (16:12, 18:19, 17:15, 12:13) i to na svom terenu u gradu Santa Kruz de Tenerife.

To je španskom klubu prvi trofej u istoriji, a potpuno zasluženo je došao do njega s obzirom da je vodio tokom cele finalne utakmice. Posebno su se istakli Marijus Grigonis i Devin Vajt.

Uspeo je, međutim, Banvit u završnici utakmice da se vrati u život, ali je domaćin trojkom Vajta na minut pre kraja došao do plus šest (63:57) i širom otvorio vrata pobede.

Upravo su trojke bila glavno oružje Tenerifa na ovoj utakmici, pošto su domaći postigli 12. Grigonis je meč završio sa 18, a Vajt sa 14 poena.

Džordan Tiodor predvodio je Banvit sa 17 poena, Gediminas Orelik dodao je 13, dok se Edo Murić nije upisao u strelce.

Tenerife trenera Ćusa Vidorete, posle Venecije, uspeo je odbranom i sporim tempom da slomi i otpor turskog tima, u čijim redovima je veoma loše igrao bivši košarkaš Partizana, Edo Murić, momak koji će finale pamtiti i po šutu 0/4 iz igre, za nula poena i dve izgubljene lopte.

Do večeras, Iberostar, inače drugi po snazi tim sa Kanarskih ostrva, posle Gran Kanarije iz Las Palmasa, imao je samo osvojenu titulu u drugoj ligi Španije 2012. godine.

Tenerife čini prava legija stranaca. Ovaj sastav čine četvorica Španaca, trojica Amerikanaca, Grk, Kanađanin, Litvanac, Francuz, Senegalac i Argentinac.