Odata počast pripadnicima JNA

Delegacija Regionalne organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo i porodica ubijenih rezervista JNA jutros je u Velikom parku u Sarajevu položila vijenac i odala dužnu poštu osmorici ubijenih pripadnika rezervnog sastava bivše JNA iz grupe "Transporter". Ovo je prvi put da su porodice ubijenih nakon 25 godina od zločina položile vijenac i odale poštu svojim najmilijim na mjestu gdje su stradali.

Bosna i Hercegovina 22.04.2017 | 11:51
Odata počast pripadnicima JNA
Predsjednik Organizacionog odbora Mirjana Cabo rekla je novinarima da je na današnji dan 22. aprila 1992. godine zarobljeno osam pripadnika rezervnog sastava bivše JNA i da im se od tada gubi svaki trag.

"Od njih osam pronađena su dva tijela – Nedeljka Vujičića i Zorana Markovića, dok se za ostalih šest još traga i o njihovoj sudbini se ne zna ništa", naglasila je Cabo.

Ona je istakla da, s obzirom da su svi zarobljeni u istom trenutku, od vlasti Federacije BiH očekuje da daju odgovore i za sudbinu ostalih šest, kako bi bili identifikovani i sahranjeni.

Načelnik Odjeljenja za rad na terenu u procesu traženje nestalih lica pri Republičkom centru za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Goran Кrčmar smatra da se tijela šest nestalih rezervista nalaze u Visokom gdje su identifikovana tijela Vujičića i Markovića.

"Ove godine vrši se revizija svih NN tijela u Visokom, ali još nije identifikovano šest tijela iz grupe `Transporter`. Bojim se da neće biti riješena sudbina tih ljudi", istakao je Кrčmar.

On smatra da ovaj slučaj može biti riješen ako postoji volja i da odgovor postoji u Tužilaštvu BiH.

"Ovaj zločin desio se u centru grada, imamo žrtve, imamo izvršioce i samo se traži odgovor gdje su tijela. Ovaj zločin i te kako može biti riješen samo je potrebna spremnost vlasti. Prvenstveno mislim na Tužilaštvo BiH i Institut za nestala lica BiH“, pojasnio je Кrčmar.

Nevenka Đokanović, supruga ubijenog Stevana Đokanovića, koja je došla sa kćerkom Sanjom i sinom Sašom, optužila je bivšeg ministra odbrane Jerku Doku da je prije 25 godina slagao da su svi zarobljeni pušteni kućama.

"Do nas su ovih godina stizale razne informacije - da su pušteni kući, da su ubijeni ovdje u Velikom parku i da su njihova tijela odvezena na Darivu i zapaljena u tunelu, da su u logoru Viktor Bubanj, da su prebačeni u inostranstvo, da su zapaljeni na smetljištu", navela je Đokanovićeva.

Ona je istakla da se porodice ubijenih ne nadaju pravdi znajući, kako je rekla, kakvo je Tužilaštvo i pravda u BiH. Đokanovićeva očekuje da će odbgovorni, ipak, biti osuđeni.

"Pravda neće biti zadovoljena ako će dobiti doživotnu zatvorsku kaznu ili 20, 30 godina dok nam ne nađu tijela da ih sahranimo po srpskom običaju", naglasila je Đokanovićeva.

Staka Vukmanović, supruga Miladina Vukmanovića, rekla je da pravda neće biti zadovoljena dok Tužilaštvo BiH ne uradi ono što treba da uradi, a to je da kazni počinioce.

"Mislim da su na ovom mjestu gdje je postavljen vijenac strijeljani sa leđima uza zid. U maju smo dobili dopis od Doke i Hasana Efendića u kojem je stajalo da su privedeni, ispitani i pušteni kući. Dobijali smo informacije da su ubijeni i sahranjeni ovdje u Velikom parku gdje je bio javni ve-ce, da su izmješteni na `Zetru`, sa `Zetre` na Darivu u tunel gdje su spaljeni", navela je Vukmanovićeva.

Ona je istakla da je vidjela tijelo identifikovanog Vujičića i da se na njemu vidjelo da je gorjelo.

"Daj Bože da ikada od njih išta nađemo da ih dostojanstveno sahranimo po srpskom običaju. To bih najviše željela", rekla je Vukmanovićeva.

Vujičićeva sestra Zorica Elez navodi da je porodici isporučeno 85 odsto skeleta ubijenog Nedeljka, da je prema nalazima patologa glava raznesena eksplozivnom napravom, te da su bili vidljivi tragovi paljenja.

"Obratila bi se Sudu BiH. Ako iko u tom sudu radi svoj posao onako kako treba, da ovaj slučaj jednom završi da stavi tačku na ovu priču. Moji su roditelji pomrli. Brat nije imao porodicu. Bojim se da ću i ja otići, a da se prava istina ne sazna do kraja", rekla je Elezova.

Za samo sat vremena život je izgubilo osam pripadnika bivše JNA, koji su najprije zarobljeni na Aerodromskom naselju, a potom zvjerski likvidirani u Velikom parku u Sarajevu, zbog čega je taj datum ozvaničen kao Dan nestalih Srba Sarajeva i Sarajevsko-romanijske regije.

Riječ je o Milivoju Laloviću, Đorđu Bjelici, Zoranu Markoviću, Dragomiru Đeriću, Stevanu Đokanoviću, Vlajku Goluboviću, Nedeljku Vujičiću i Miladinu Vukmanoviću.

Pred Sudom BiH 11. maja trebalo bi da bude nastavljen proces u predmetu "Veliki park", u kojem su četiri lica optužena za ratne zločine protiv ratnih zarobljenika počinjene 1992. godine u Sarajevu.

Optužnica u ovom predmetu tereti bivšeg komandanta Specijalne jedinice MUP-a takozvane BiH Dragana Vikića, bivšeg ministra unutrašnjih poslova takozvane BiH Jusufa Pušinu, te Nermina Uzunovića i Mladena Čovčića.

Izvor: Srna

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

AR

22.04.2017 10:28

Trebalo je ponijeti jos vijenaca jer ima toliko mijesta po Sarajevu gdje su nevini gubili zivote I tako treba da rade svi u buduce sve zrtve tog glupog rata u koji smo uvuceni sto smo bili glupi samo Ali neponovilo se Svim zrtvama besmislenog rata neka je laka zemlja Bas svim bez obzira Ko su.

ODGOVORITE
Name

Dragutin

22.04.2017 12:12

Hteo sam da pitam samo dal je nekad neki bošnjak dok je služio u JNA-i u:Beogradu,Novom Sadu,Nišu, Kragujevcu... dal je nekad neko nastradao ili ga je neko napao za vreme odsluženja vojnog roka u tim gradovima u Srbiji.Nikad nismo čuli da je bilo,bilo kakvih incidenata od strane domaćih građana prema vojnicima pripadnicima drugih nacionalnosti.Stvarno sramota bošnjaci kako ste nas dočekali u vašem gradu,a mi vaše nikad kod nas nismo ni popreko pogledali.To govori kakvi ste vi ustvari bili ljudi sa kojima smo mi živeli u istoj državi?

ODGOVORITE