Tragedija mogla da se izbjegne: Ko je kriv?

Dva dana nakon strašnog pada aviona sa fudbalerima brazilskog kluba Čapekoense, u kojem je poginula 71 osoba, počeli su da se pojavljuju detalji koji otkrivaju prave razloge nesreće.

Svijet 01.12.2016 | 17:00
Tragedija mogla da se izbjegne: Ko je kriv?
Brazilski list O Globo je objavio da je avion ostao bez goriva, a to su potvrdili i kolumbijski službenici, među kojima je i Alfredo Bokanegra, koji je rekao da je inicijalna inspekcija na mestu nesreće otkrila da avion u trenutku pada nije imao goriva u rezervoaru.

"Nakon što smo proverili ostatke aviona možemo sa sigurnošću utvrditi da u rezervoaru nije bilo goriva u trenutku pada. Zbog toga odmah započinjemo istragu da utvrdimo zašto je avion ostao bez goriva", rekao je Bokanegra.

"Praksa je da u avionu uvek ostane goriva za najmanje dodatnih pola sata leta, kako bi u slučaju nužde mogao da sleti na neki alternativni aerodrom", istakao je sližbenih za civilnu avijaciju Fredi Bonilja.



"U ovom slučaju avion nije imao goriva za tu opciju, a kako su motori izvor električne energije, tako je i nestankom goriva otkazala elektronika", objasnio je Bonilja.

TU DOLAZIMO DO KLJUČNOG PROBLEMA – ZAŠTO AVION NIJE IMAO DODATNO GORIVO U REZERVOARU

Verovatni uzrok manjka goriva u avionu krije se u kašnjenju pri dolasku tima iz brazilskog Sao Paola u Santa Cruz de la Sijeru u Boliviji, zbog čega je otkazano planirano stajanje i točenje goriva na aerodromu u Cobiji u istoj državi, koja je udaljena sat i po vremena leta od Santa Cruz de la Siejere.

Aerodrom u Cobiji nije radio noću, kad je avion s fudbalerima, klupskim službenicima i novinarima trebalo tamo da sleti.



HAOTIČAN RAZGOVOR SA KONTROLOM LETA U MEDELNU VEROVATNO UTICAO NA TRAGEDIJU

Pored ovog otkrića, koje je zaista zastrašujuće, i snimak poslednjih minuta leta otkriva prilično haotičan razgovor s kontrolom leta u Medelinu.

Pilot je nekoliko puta tražio dopuštenje da sleti zbog problema s gorivom, ali je kontrolorka leta objašnjavala da prioritet ima drugi avion, koji je imao u istom trenutku mehaničkih problema. Uz to mu je rekla da pričeka još sedam minuta.

Avion je kružio i čekao dopuštenje da sleti, a pilot je bivao sve očajniji tokom razgovora.



"Elektronika je potpuno otkazala, ostali smo bez goriva", zavapio je u trenutku kad je avion bio na visini od 2745 metara, četiri minute pre nego što je udario u planinu.

Pre nego što je veza s kontrolnim tornjem nestala, pilot je zadnji put zamolio:

"Vektori, gospođice. Vektori za sletanje!"



Puna istraga o padu aviona mogla bi trajati mesecima, a crne kutije su već u Britaniji, gde će ih otvoriti njihov proizvođač, kompanija BAE.

Podsetimo, fudbaleri Čapekoensea su bili na putu ka Kolumbiji pošto je trebalo da igraju finale Kopa Sudamerikane, najveću utakmicu u istoriji kluba. Tragediju je preživelo svega šest članova posade od ukupno 77, među njima tri fudbalera, dva službenika na letu, kao i jedan novinar.



Samom klubu je stigla podrška iz celog sveta, kao i ponuda pomoći, što u novcu, kao i uz ideju da se oni proglase večitim šampionima Kopa Sudamerikana, koje je otkazano posle tragedije.

Izvor: Telegraf
Foto: AP

Komentari / 1

Ostavite komentar
Name

Mihailo Mikic

01.12.2016 19:33

Najveci broj udesa se dogadjaju zbog ljudski greske. I ovaj put zatajili su radnici na aerodrom koji nisu znali odmah da naprave prvenstvo u sletanju aviona. Mrtvi zato idu na njihovu dusu jer kontrolom letanja na aedromu nije pravilno reagovao u hitnoj situaciji za bezbjedno sletanju aviona. Pilot nije mogao sam nista da ucini u vazduhu za spasenje svoje. putnika i aviona. Vjecna im slava i saucesce porodici, prijateljima i klubu izginuli putnika u ovoj avionskoj strasnoj nesreci!

ODGOVORITE