Trećina opasnih proizvoda su igračke

Igračke kineskog porijekla koje sadrže ftalate, štetne materije čije dejstvo kod djece može izazvati ozbiljne zdravstvene hormonske promjene, opet uspijevaju pronaći svoje odredište u trgovinama širom BiH.

Bosna i Hercegovina 03.06.2015 | 13:19
Trećina opasnih proizvoda su igračke

Naime, posljednji podaci Agencije za nadzor BiH pokazali su da je od ukupno 7.082 nesigurna i rizična proizvoda koji su tokom prošle godine povučeni s bh. tržišta čak trećina bila igračke.

Iz nadležene agencije su naveli da je osnovni uzrok povlačenja igračaka ozbiljan rizik za zdravlje i bezbjednost potrošača.

Preciznije govoreći, laboratorijske analize, izvršene u okviru monitoringa Agencije za nadzor tržišta BiH, su pokazale kako je nedozvoljenu količinu ftalata sadržavao veliki broj od dva modela dječjih lutaka uvezenih iz Kine. U ovim igračkama nivo ove štetne materije bio je iznad kvota propisanih za tržište BiH.

Inače, svjetska medicinska istraživanja su pokazala da ftalati imaju sposobnost da stvore poremećaj hormonalne ravnoteže kod djece, te da u nekim slučajevima mogu biti uzročnici kancera. Upravo zbog toga je u EU već nekoliko godina zabranjeno njihovo korištenje u izradi igračaka, a evropske zemlje su u velikoj mjeri pooštrile kontrole uvoza igračaka.

Na tržište BiH, pored igračaka koje su sadržavale visok nivo štetnih materija, put do prodajnih mjesta pronašao je i veliki broj proizvoda za djecu koji nisu ispunjavali bezbjednosne uslove. Među njima je bio najveći broj hodalica, igračaka, mišića za plivanje i dječjih kupaćih kostima. U izvještaju je navedeno da većina njih predstavlja opasnost od povreda, a neki mogu uzrokovati požare ili čak strujne udare.

Vesna Popović, viši stručni saradnik za odnose s javnošću u Instituciji ombudsmana za djecu Republike Srpske, istakla je da se štetni proizvodi nikako ne bi smjeli naći na tržištu i u prodaji.

"Igračke i proizvodi za djecu koji sadrže hemijske spojeve koji se nazivaju ftalati nose ozbiljne zdravstvene rizike i mogu izazvati različita oštećenja i poremećaje kod djeteta. Takvi proizvodi koji sadrže ove hemijske proizvode u procentu većem od dozvoljenog ne bi se uopšte smjeli naći na tržištu", rekla je ona.

Popovićeva je dodala da je najsigurniji vid zaštite djece upravo taj da se takve igračke ne nađu na tržištu, zbog čega je neophodan stalni i pojačan nadzor pri njihovom uvozu.

Izvor: Nezavisne novine

Komentari / 1

Ostavite komentar
Name

marko samardzic

03.06.2015 11:25

Agencije su najobicniji paraziti,ta roba se intezivno uvozi skoro 20 godina I oni sad kao rade na tome da kontrolisu ispravnost!

ODGOVORITE