10 najboljih nacionalnih parkova u Evropi

Postoje mnogobrojni nacionalni parkovi za koje većina nije čula, i o kojima se nedovoljno zna, a koji su prelepi za istraživanje prirode.

Putovanja 09.04.2015 | 07:53
10 najboljih nacionalnih parkova u Evropi

GRAN PARADIZO, Italija
Reč je možda jednoj od nastarijih zaštićenih zona u Alpima, a ova jezera i planine turisti uglavnom zaobilaze i radije odlaze na poznatije destinacije, kao što su jezera Komo, Mađore i Garda. Leto je idealno vreme za vožnju biciklom po planinskim stazama, a zima za skijanje. Doline Orko, Soana i Konje interesantne su za istraživanje, kao i sela sa tradicionalnim kamenim kućama.

TRIGLAV, Slovenija
Jedini slovenački nacionalni park je park Triglav, to jest planina koja se nalazi na severozapadu zemlje. Iako se lako može istraživati i iz Bleda, gradića na istoimenom jezeru, ipak je lepše boraviti na samom Triglavu jer se onda stiče bolji utisak o miru koji vlada u ovom predelu. Bohinjsko jezero, koje nije toliko popularno kao Bledsko, mirnije je mesto u kome se može naći odgovarajući smeštaj u nekoj od simpatičnih drvenih kuća. Odatle možete ići u šetnje, voziti bicikl, voziti se kanuom ili voziti pedolinu na čistom jezeru.

OULANKA, Finska
U Laponiji, u blizini finsko-ruske granice, Nacionalni park Oulanka izgleda prekrasno cele godine. Staza Karhunkieros jedna je od najpopularnijih staza za pešačenje u Finskoj, a dugačka je 80 kilometara i potrebno je sedam dana da biste je prešli – kroz šume i preko drvenih mostova koji nadvisuju reke. Može se besplatno prenoćiti u nekoj od brvnara koje se nalaze duž staze, ili voziti kanu brzacima reke Oulankajoki. Park je otvoren 1956. godine, a poznat je po irvasima, prirodnim lepotama i retkim biljkama. Roze-bela kalipso orhideja, zaštitni znak parka, retko se može sresti na drugim mestima.

PENEDA-GERES, Portugal
Divlji poniji vrste garano kaskaju slobodno u ovom nacionalnom parku u severnom Portugalu, dok se oni pripitomljeni mogu i jahati tokom sat vremena kroz hrastove šume i planinske padine. Iako je reč o prirodnom staništu, u parku postoje i ostaci čovekovog postojanja, kao što je rimski put koji krivuda parkom. Najpoznatije naselje je Sera do Geres, u kome se možete opustiti u nekom od bazena. Ukoliko se zateknete na petak 13. u selu Mongalegre prisustvovaćete uličnoj zabavi na kojoj se toči keimada, lokalno alkoholno piće koje se pravi od vina začinjenog specijalnim travama ili kafom, kome se dodaju limunova kora, šećer i cimet, a običaj je da se spravlja u izgubljenoj bundevi.

SAKSONSKA ŠVAJCARSKA
Dramatičan i neobičan pejzaž obeležje je ovog regiona u istočnom delu Nemačke, u kome se nalazi više od planinskih 700 vrhova pogodnih za planinarenje i stotine kilometara obeleženih pešačkih staza. Najveća attrakcija je Bastei, kamena formacija koja se uzdiže 194 metara iznad reke Elbe. Ovaj park se proteže i u sudednu Češku Republiku, čiji deo, nazvan Bohemijska Švajcarska ima svoju geografsku zanimljivost u vidu Pravčicke brane, najveći prirodni most od peščara.

SAREK, Švedska
U Sareku nećete naći obeležene staze, brvnare, kafiće, druge ljude...Ali, ono što ćete naći jeste oko 100 lednika, šest od najviših švedskih vrhova i brzake. Posetiocima se preporučuje da dobro nauče čitanje karata i mapa. Sarek se prostire na 2.000 kvdratnih kilometara netaknute prirode, zbog čega je pogodan pre za iskusne avanturiste, a moguće je organizovati i turu sa iskusnim vodičem koji će vas provesti kroz jednu od poslednjih divljina u Evropi.

KALKAPEN, Austrija
Četiri petine Nacionalnog parka Kalkapen pokriven je šumom što ga čini najvećim šumskim regionom u centralnoj Evropi. Kroz guste šume probijaju se reke, kanjoni i klisure. Uprkos prirodnim lepotama park je relativno nepoznat. Uprava parka organizuje obilaske sa stručnim vodičima koji će vam pokazati njegove stanovnike, od male sove (vrapčarke), do tetreba. Ako imate sreće, prisustvovaćete njihovom ljubavnom ritualu udvaranja.

RAGO, Norveška
Čak i deo Norveške koji nije proglašen nacionalnim parkom na severu je spektakularan. Krševite stenovite formacije, kamenje i strme planine čine park Rago nestvarnim, na kome je jedna od glavnih atrakcija vodopad Litlverivasforsen koji se spušta sa ivice istoimenog jezera.

POR-KROS, Francuska
Por-kros je najmanje od tri ostrva Il-d-Or (Zlatna ostrva) na Azurnoj obali. Samo kilometar široko i tri kilometara dugačko, ostrvo je brdovito, a kroz divljinu se ukrštaju obeležene pešačke staze, sa čijih se ivica pruža pogled na svetlucavo more. Zaštićeni deo prostire se do 600 metara od obale zbog čega je morski život vrlo raznovrstan i bogat, u kome i ronioci mogu slediti podvodnu stazu. Trajektom se, kao i na druga dva ostrva, Porkerol i Levan, za koga se priča da se na njemu rodio nudizam u Evropi, stiže trajektom sa poluostrva Žjen.

ORDESA, Španija
Najstariji nacionalni park u Španiji nudi najbolje mogućnosti za pešačenje na Pirinejima a ipak je malo poznat van granica Španije. Čuven je po glacijalnim dolinama dubine tri kilometra koje se protežu do vrha Monte Perdida na visini od 3.355 metara. Izleti kreću iz Pradere, informativnog punkta u Ordesi, u kome se nalazi parking, i do koga putnike dovozi autobus iz obližnje Torle. Kraj juna i početak jula je najbolje vreme za posetu ovom parku.

Izvor: Super odmor

Komentari / 1

Ostavite komentar
Name

Foča ni u Bosni ni u Hercegovini

09.04.2015 14:02

A Nacionalni park Sutjeska ? Po prirodnim ljepotama neprevaziđen a direktor parka i zaposleni nedaj bože nikom. Zaposleni u NP Sutjeska nisu sposobni da rukovode ni kioskom. Od onakvih prirodnih ljepota ne zarade ni marku ima ih 50 sjede u nacionalnom parku Sutjeska i uredno primaju platu od države dok Nacionalni park propada.

ODGOVORITE