Fakulteti moraju dokazati kvalitet

Unija studenata Republike Srpske uputila je resornom ministarstvu set prijedloga koji se odnose na rangiranje visokoškolskih ustanova, sa čijom bi se primjenom stvorila jasna slika o kvalitetu obrazovanja na svakom fakultetu.

Republika Srpska 19.02.2015 | 21:50
Fakulteti moraju dokazati kvalitet

Studenti očekuju da se ove mjere uvrste i implementiraju u petogodišnju strategiju obrazovanja, kao i da budu osnov budućih najavljenih reformi u obrazovnom sistemu.

Kada je ocjena kvaliteta obrazovanja u pitanju, iz Unije studenata RS predlažu da se ona bazira na broju stalno zaposlenog kadra, broju sati koje profesori provode na fakultetu, broju profesora koji predaju više od jednog predmeta, analizi obavezne literature i broju sati praktičnog rada.

"Jedan profesor ne može da bude ekspert za više naučnih oblasti, a nije rijetkost da jedan predaje na više fakulteta. Praksa jedan profesor - jedan predmet trebalo bi da donosi najviše bodova. Najveća slabost naših fakulteta je nedostatak praktične nastave koja je često svedena na puku formalnost", jedan je od zaključaka u ovim prijedlozima.

Za ocjenu kvaliteta fakulteta oni traže da se u obzir uzme broj profesora koji su doktorirali na vrhunskim fakultetima, te broj naučnoistraživačkih projekata na kojima je fakultet učestvovao.

Predloženi su i kriterijumi za ocjenu naučnoistraživačkog rada, a prema njima prilikom rangiranja treba vidjeti koliko je zaposlenih osvojilo međunarodne nagrade i broj objavljenih radova u naučnim časopisima.

Predrag Govedarica, potpredsjednik Unije studenata RS, smatra kako bi se na ovaj način doprinijelo promjeni stanja u visokom obrazovanju, za koje je ocijenio da ide u ambis.

"Prije svega očekujemo da se rangiranje fakulteta uvrsti u Strategiju obrazovanja za period 2015-2020. godine. Moraju da se definišu dvojni radni odnosi profesora jer je nemoguće da oni predaju na pet ili deset fakulteta ili nekoliko javnih univerziteta, kao i da privatni fakulteti budu ocijenjeni. Moramo krenuti od svih kancerogenih dijelova u lancu visokog obrazovanja", kazao je on.

Kaže kako Unija studenata RS još nije dobila povratnu informaciju od strane resornog ministarstva kada je zatražena reakcija za dva privatna fakulteta u Brčko distriktu.

Radoslav Grujić, rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu i predsjednik Savjeta za razvoj visokog obrazovanja, smatra kako postoje mnogo efikasnije metode od one koju predlažu studenti.

"Suština je pooštravanje kriterijuma za osnivanje i rad visokoškolskih ustanova, što je savjet i predložio da uđe u novu strategiju. Šansa je u relicenciranju. Oni koji su dobili dozvolu za rad svake četiri godine moraju ponovo da dobiju dozvolu za rad i da idu na testiranje i provjeru. Ukoliko ne ispune uslove mogu dobiti zabranu i to niko ne može izbjeći", kaže Grujić. Kako je rekao, rangiranjem se ne može zabraniti rad i u svijetu je zasnovano na dobrovoljnoj bazi, a da bi se izvršilo mora da postoji određen broj istih fakulteta i studijskih programa, što u RS nije slučaj.

Izvor: Nezavisne novine

Komentari / 4

Ostavite komentar
Name

divlja jabuka

19.02.2015 22:11

Vlast je morala urediti visoko školstvo. A nije, nego je uvela nered u visoko školstvo. Sada studenti traže red. Eh, dragi moji studenti, prvo morate svi izaći na izbore i izglasati sebi novu vlast, a ove otjerati. Pa tek onda očekivati neki red. Isto tako morate kod svojih kuća ubijediti članove familije da izadju naizbore i otjeraju ove koji nisu ni za šta i s kojima neće nikada biti nikakvog reda.

ODGOVORITE
Name

marko

20.02.2015 06:05

Za divlja jabuka! Zasto tako nerealno komentarises kada su 2001 godine donjeli zakone i dopustili privatnim skolskim ustanovama da budu ravnopravni sa drzavnim univerzitetima iako ni 10 dio nisu ispunjavali kriterijume! Dali su im tada takva prava i tesko je to sada oduzeti, jedino je ostalo rangiranje po kvalitetetu!

ODGOVORITE
Name

divlja jabuka

20.02.2015 09:21

Ako je neko 2001 godine donio zakon da visokoškolska ustanova može biti i u vlasništvu privatnih lica to ne znači da je neko to kasnije morao zloupotrijebiti. Ekspanzija tog biznisa je počela sa SNSDom. Haos je počeo upravo 2006 godine! U svemu. SNSD i koalicioni partneri su u svemu uveli nered i negativnu selekciju. Ti privatni koledži su zlo! Veliko zlo. Mnogi mladi ljudi su ubijedjeni da imaju nekakvo znanje a nemaju ustvari ništa što je iskoristivo. Mnogi od njih ne znaju razliku izmedju npr mase i težine, da ne govorim o drugim stvarima. Mogu biti jedino konobari, sekretarice, uvaljuvati su u kojekakve nevladine organizacije, u Vladina ministarstva i javna preduzeća. Mogu biti i novinari. Zato što papir sve trpi.

Name

marko

20.02.2015 17:23

Za divlja jabuka! Ja stvarno ne znam ko je nered uveo al znam kada sam ja upisao drzavni fakultet 2002. godine masa mojih skolskih su upisali privatne fakultete i zavrsavali su ih ne uceci nista i ne iduci na njih, to znam iz iskustva zato sto sam se druzio sa njima! Jednostavno uplate godinu i pojave se ponekad na ispitu i to je to!

ODGOVORITE