EU usvojila novi pristup za BiH

Savjet za spoljne EU poslove složilo se s obnovljenim pristupom Evropske unije prema Bosni i Hercegovini na njenom putu uključenja u EU. Svi uslovi za realizaciju tog puta, uključujući i „Sejdić-Finci“ moraće biti ispunjeni, stoji u zaključcima Savjeta za Spoljne poslove, koji su upravo usvojeni u Briselu.

Bosna i Hercegovina 15.12.2014 | 17:20
EU usvojila novi pristup za BiH

Savjet je danas raspravljalo i o situaciji u BiH i odlučio prihvatiti inicijativu Njemačke i Velike Britanije, kao inicijativu EU, te zadužiti tijela i institucije EU za njihovu realizaciju.

U osam zaključaka, između ostalog, istaknuta je podrška perspektive članstva BiH u EU, te potvrđeno jednoglasno opredjeljenje da je "BiH suverena i jedinstvena država s neupitnim teritorijalnim integritetom i suverenitetom".

“Savjet poziva političke lidere BiH da utemelje reforme potrebne za EU integracije u rad svih relevantnih institucija BiH – jedan je od zaključaka.

Ističe se i važnost programa za rast i zapošljavanje, kako bi se fokus preusmjerio na pitanja koja se najdirektnije tiču svakog građanina BiH. Podsjeća se i na feburarske proteste koji su "označili krkhost ekonomsko-socijalne situacije".

Pozdravljena je nedavna posjeta BiH potpredsjednice Evropske komisije Federike Mogerini i komesara za proširenje Johanesa Hana, te su njih dvoje pozvani da nastave svoj angažman u BiH. Oni bi imali zadatak i da "obezbijede da se u najranijem mogućem roku postigne nepovratna pisana obaveza koju bi potpisali bh. lideri, na provođenju potrebnih reformi u okvirima procesa pristupanja EU“.

“Generalni cilj je da se obezbijedi funkcionalnost i efikasnost na svim nivoima vlasti i omogući BiH da se pripremi za buduće pristupanje EU. Taj tekst, takođe, sadržavao bi opredjeljenje da se radi u konsultacijama s EU na realizaciji početne agende reformi, u skladu s pravnim stečevinama i propisima EU”, stoji u zaključcima.

Ističe se da se neophodne reforme za približavanje BiH Uniji moraju provoditi uz striktno poštivanje Kopenhagenških kriterija (funkcionalnost institucija), te uz usvojeni mehanizam koordinacije i program "Rast i zapošljavanje", posebno njegove segment socio-ekonomskih reformi.

“Rukovodstvo BiH će se obavezati na napredak u daljoj fazi reformi, kako bi se ojačala funkcionalnost svih nivoa vlasti”, stoji u zaključcima, između ostalog.

Zaduženi su Mogerini i Hahn da redovno izvještavaju Savjet o napretku u BiH, posebno po osnovi pisanog opredjeljenja bh. lidera da se provode reforme i kako se one provode u nadležnim tijelima u BiH.

“Kada se pisano opredjeljenje usaglasi u Predsjedništvu BiH, te potpisano u tom organu, ali i od strane političkih lidera i podržano u Parlamentu BiH, Savjet će odlučiti o stupanju na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Mjerljiv napredak na provođenju reformske agende, uključiv "Rast i zapošljavanje“ biće neophodan kako bi se razmotrila aplikacija BiH za članstvo u EU. Kada Savjet bude zatražio od Evropske komisije da razmotri aplikaciju za status za članstvo, moraće se posebna pažnja posvetiti provođenju odluke "Sejdić-Finci", stoji u zaključcima Savjeta.

Stranke u BiH i politički lideri pozvani su da što prije formiraju vlast na svim nvoima.


Izvor: Avaz

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

banjaluka

15.12.2014 16:36

19 godina mlacenja prazne slame i ko zna koliko ce jos vode proteci da se ponovo dodje na isto tj. mlacenja prazne slame.

ODGOVORITE
Name

dragan

15.12.2014 16:36

Ovi ljudi ko da spavaju gore u briselu

ODGOVORITE