SP: Ameri 'oduvali' Slovence!

Ubedljiv trijumf vladajućeg šampiona sveta - 119:76. Ako želite svetu da pokažete da ste nezaustavljiva košarkaška velesila, onda je ovo pravi recept! U drugom četvrtfinalnom meču odigranom u Barseloni, američke superzvezde demolirale su Zmajčeke povijenog repa, ubacivši čak 119 poena na utakmici, a tim Jure Zdvoca ispratili kući sa razlikom od čak 43 koševa - 119:76 (29:22, 20:20, 37:22, 33:12)...

Košarka 09.09.2014 | 23:30

Time se selekcija SAD-a plasirala u polufinale Mundobasketa i zakazala okršaj sa Litvanijom, koja je nešto ranije savladala Tursku.

Ako je posle 20 minuta postojala bar minimalna šansa da se dogodi čudo, u drugom poluvremenu su Ameri zaigrali kao na steroidima! Postigli su čak 70 poena, rivalu dozvolili da upiše svega 32, i do kraja imali petoricu igrača sa dvocifrenim učinkom. Tompson je postigao 20, Harden 14, ali su Farid (14p, 10sk) i Dejvis (13p, 11sk) imali najbolji učinak na parketu. U redovima Slovenije 13 poena ubacio je Goran Dragić, jedan manje dodao je Lorbek, a 11 je uknjižio Zoran Dragić.

Zmajčeki nikako nisu uspevali da izađu na kraj sa tempom igre koju je postavljao vladajući šampion sveta. Već na startu druge deonice, posle tri vezane greške slovenačkih igrača, Farid je doveo SAD do dvocifrene prednosti (37:26) i gotovo identičnu razliku, uz pomoć Dejvisa, Karija i Kazinsa držao do odlaska na odmor.

Iako su diktirali ritam igre, imali čak 32 skoka u prvom delu (od toga čak 14 ofanzivnih samo u prvoj četvrtini!!!), 17 postignutih poena posle kontri (Slovenija samo tri), šest ukradenih lopti (protivnik nijednu) i 22 koša sa klupe (10 su imali igrači Jure Zdovca), puleni Majka Kžiževskog nisu uspevali da bolju igru pretoče u daleko veću razliku. Prvenstveno zbog toga što su imali previše neiskorišćenih šuteva iz igre (14/37 za dva i 3/10 za tri u prvih 20 minuta), a zatim i zbog trilinga Lorbek-Zoran Dragić-Goran Dragić. Koji je sve od sebe dao da Slovenija zadrži kakav-takav priključak. A, u samom finišu prvog poluvremena, posle vezanih realizacija braće Dragić, rezultat je posle 20 minuta iznosio 49:42 za SAD. Nada je još uvek postojala...

Ali, baš kao što je to obično i bio slučaj do sada, Majk Kžiževski je upalio mašinu u trećoj deonici i stvari su, po Amerikance, došle na svoje. Dok su šampioni sveta pucali iz svih oružja i malim serijama uvećavali plus na rezultatskoj tabli, Slovenci su samo retkim trojkama uspevali da malo uspore rivala i odlože neizbežno. SAD je u poslednji minut treće četvrtine ušao sa najvećom prednošću u tom trenutku (81:58), a uprkos trojkama Prepeliča i Klobučara, Rouz i Harden su postavili lestvicu na 86 ubačenih poena za 30 minuta igre, dok je Slovenija imala 63. Amerikanci su samo u ovom periodu igre uknjižili čak 37 koševa.

Kako bi svima pokazali koliko su zapravo jaki, Ameri su do kraja utakmice demonstrirali silu! Na nemoćnim Slovencima iživeli su se do kraja i stavili svima do znanja da je gazda spreman za najviše izazove...