Sistemski riješiti pitanje odlaska i statusa ljekara
Načelnik Istočne Ilidže Marinko Božović (SDS) objašnjava u objavi na "iks" nalogu zašto je Zakon o zaštiti međuentitetskog pojasa i njegovom proglašenju prostorom od posebnog interesa za Republiku Srpsku važan za oblast zdravstva.
Republika Srpska 23.06.2026 | 08:49
"Razlika u platama između zdravstvenih ustanova u Federaciji BiH i Republici Srpskoj godinama usmjerava trend odlaska ljekara i medicinskog osoblja u Federaciju. Ovaj problem je posebno izražen u lokalnim zajednicama koje se nalaze uz međuentitetsku liniju razgraničenja i u neposrednoj blizini većih centara kao što su Sarajevo, Tuzla i Mostar", navodi Božović i dodaje:
"Donošenjem ovog zakona stvaramo zakonsku mogućnost da se svim zdravstvenim radnicima zaposlenim u ustanovama koje se nalaze u okviru zaštićenog područja plate uvećaju za 15 odsto. To nije samo pitanje materijalnog položaja zdravstvenih radnika, već i pitanje očuvanja zdravstvenog sistema i dostupnosti zdravstvene zaštite našim građanima".
Prema njegovim riječima, međuentitetska linija dotiče 44 opštine i grada u Republici Srpskoj, a svaka od tih sredina suočava se sa specifičnim izazovima.
"Odlazak ljekara, medicinskih sestara i drugog zdravstvenog osoblja morao bi da upali sve ALARME, jer bez ljudi nema ni zdravstvenog sistema", naglašava on.
Božović kaže da mjera koju će primjenjivati Istočna Ilidža predstavlja dobar primjer i konkretan odgovor na ovaj problem, ali ona sama po sebi ne može biti sistemsko rješenje za cijelu Republiku Srpsku.
"Zato je neophodno da kroz zakonska rješenja stvorimo uslove da svi građani, bez obzira na to u kojoj lokalnoj zajednici žive, imaju jednak pristup kvalitetnoj primarnoj i sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti. Očuvanje zdravstvenog kadra nije trošak, već investicija u budućnost Republike Srpske", zaključio je Božović.
Зашто је Закон о заштити међуентитетског појаса и његовом проглашењу простором од посебног интереса за Републику Српску важан за област здравства?
— Marinko Bozovic (@BozovicMarinko) June 23, 2026
Разлика у платама између здравствених установа у Федерацији БиХ и Републици Српској годинама усмјерава тренд одласка љекара и… pic.twitter.com/352GA3nhXe
(BN)

Komentari / 9
Ostavite komentarEee
23.06.2026 09:12Ala. Ljudi. Dragi niko ne da trpi dodika. Oni neće. Djete da prime. U vrtić. Ako nisi u njihovoj stranci
ODGOVORITERe
23.06.2026 09:55Dok je alkos seranic ministar,doktori ce odlaziti.
Ooo
23.06.2026 09:13Kožarskoj Dubici u školi vuk katadzc. Prave dva. Wc. Košta. 100hiljada. Marakoa. Pa ko je ovdje lud.
ODGOVORITERejne
23.06.2026 09:13Ne samo ljekara nego i ostalih radnika iz svih bransi,pa pogledajte u okruzenju svi imaju plate vece dva do tri puta a kod nas hoce da povecaju 5 posto,para ima samo nisu rasporedjena da valja politicari i sindikat zive ko bubreg u loju
ODGOVORITEbnm
23.06.2026 09:22управо тако, остаћемо без медицинара, па ће нас ветеринари лијечити
ODGOVORITENije vazno
23.06.2026 09:53Ne treba nama zakon, treba da se dovedu kompanije u Istočno Sarajevo. Umjesto što se zemlja "dijelila" da se pravi beskonačno stanova, zemlju je trebalo dati da kompanije grade svoje centrale, oslobodi ih poreza. Pa umjesto da Istočno Sarajevo bude spavaonica, da postene centar eknomske aktivnosti. Ali valjda kad praviš poslovnu zgradu, onda je teže dobiti stan na poklon jer si pomogao projekat.
ODGOVORITEРе
23.06.2026 10:00Svi smo slušali kad je bila rasprava o budžetu i na red je došao budžet presjednika RS , objašnjenje je bilo da će kabinet presjednika raditi vrtiće da bi se lakše radili zbog tendera i bla bla a sad niko od ovih navodnih opoziconara po meni to i ne spominje, ovi ljudi samo gledaju sebe, gledam sad neku emisiju i sad je aktiviran opet zvučni top i sama novinarka u studiju priča priču a na licu joj se vidi da u to nevjeruje , pa svi ko realno pogleda snimak i nije potrebno biti stručnjak, onako nešto a bio sam na sletu kao djete 1985 i vježbali smo dva mjeseca da bi izveli to što je zamišljeno a pogotovo čuti onakav zvuk, samo uzeti taj aparat a tvrđeno da ni ne postoji, i to uporediti.
ODGOVORITEре бнм
23.06.2026 10:21народ и незаслужује да га лијече доктори,већ ветеринари,кад дозвољава да додик ради са српским народом и србима оволико уништавање и задуживање.
ODGOVORITEGradiska
23.06.2026 10:38Ne samo ljekara,odlaze obrazovani i vrijedni,ostaje policija i poltroni.
ODGOVORITE