Sistemski riješiti pitanje odlaska i statusa ljekara

Načelnik Istočne Ilidže Marinko Božović (SDS) objašnjava u objavi na "iks" nalogu zašto je Zakon o zaštiti međuentitetskog pojasa i njegovom proglašenju prostorom od posebnog interesa za Republiku Srpsku važan za oblast zdravstva.

Republika Srpska 23.06.2026 | 08:49
Sistemski riješiti pitanje odlaska i statusa ljekara

"Razlika u platama između zdravstvenih ustanova u Federaciji BiH i Republici Srpskoj godinama usmjerava trend odlaska ljekara i medicinskog osoblja u Federaciju. Ovaj problem je posebno izražen u lokalnim zajednicama koje se nalaze uz međuentitetsku liniju razgraničenja i u neposrednoj blizini većih centara kao što su Sarajevo, Tuzla i Mostar", navodi Božović i dodaje:

"Donošenjem ovog zakona stvaramo zakonsku mogućnost da se svim zdravstvenim radnicima zaposlenim u ustanovama koje se nalaze u okviru zaštićenog područja plate uvećaju za 15 odsto. To nije samo pitanje materijalnog položaja zdravstvenih radnika, već i pitanje očuvanja zdravstvenog sistema i dostupnosti zdravstvene zaštite našim građanima".

Prema njegovim riječima, međuentitetska linija dotiče 44 opštine i grada u Republici Srpskoj, a svaka od tih sredina suočava se sa specifičnim izazovima.

"Odlazak ljekara, medicinskih sestara i drugog zdravstvenog osoblja morao bi da upali sve ALARME, jer bez ljudi nema ni zdravstvenog sistema", naglašava on.

Božović kaže da mjera koju će primjenjivati Istočna Ilidža predstavlja dobar primjer i konkretan odgovor na ovaj problem, ali ona sama po sebi ne može biti sistemsko rješenje za cijelu Republiku Srpsku.

"Zato je neophodno da kroz zakonska rješenja stvorimo uslove da svi građani, bez obzira na to u kojoj lokalnoj zajednici žive, imaju jednak pristup kvalitetnoj primarnoj i sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti. Očuvanje zdravstvenog kadra nije trošak, već investicija u budućnost Republike Srpske", zaključio je Božović.

 

(BN)

Komentari / 9

Ostavite komentar
Name

Eee

23.06.2026 09:12

Ala. Ljudi. Dragi niko ne da trpi dodika. Oni neće. Djete da prime. U vrtić. Ako nisi u njihovoj stranci

ODGOVORITE
Name

Re

23.06.2026 09:55

Dok je alkos seranic ministar,doktori ce odlaziti.

Name

Ooo

23.06.2026 09:13

Kožarskoj Dubici u školi vuk katadzc. Prave dva. Wc. Košta. 100hiljada. Marakoa. Pa ko je ovdje lud.

ODGOVORITE
Name

Rejne

23.06.2026 09:13

Ne samo ljekara nego i ostalih radnika iz svih bransi,pa pogledajte u okruzenju svi imaju plate vece dva do tri puta a kod nas hoce da povecaju 5 posto,para ima samo nisu rasporedjena da valja politicari i sindikat zive ko bubreg u loju

ODGOVORITE
Name

bnm

23.06.2026 09:22

управо тако, остаћемо без медицинара, па ће нас ветеринари лијечити

ODGOVORITE
Name

Nije vazno

23.06.2026 09:53

Ne treba nama zakon, treba da se dovedu kompanije u Istočno Sarajevo. Umjesto što se zemlja "dijelila" da se pravi beskonačno stanova, zemlju je trebalo dati da kompanije grade svoje centrale, oslobodi ih poreza. Pa umjesto da Istočno Sarajevo bude spavaonica, da postene centar eknomske aktivnosti. Ali valjda kad praviš poslovnu zgradu, onda je teže dobiti stan na poklon jer si pomogao projekat.

ODGOVORITE
Name

Ре

23.06.2026 10:00

Svi smo slušali kad je bila rasprava o budžetu i na red je došao budžet presjednika RS , objašnjenje je bilo da će kabinet presjednika raditi vrtiće da bi se lakše radili zbog tendera i bla bla a sad niko od ovih navodnih opoziconara po meni to i ne spominje, ovi ljudi samo gledaju sebe, gledam sad neku emisiju i sad je aktiviran opet zvučni top i sama novinarka u studiju priča priču a na licu joj se vidi da u to nevjeruje , pa svi ko realno pogleda snimak i nije potrebno biti stručnjak, onako nešto a bio sam na sletu kao djete 1985 i vježbali smo dva mjeseca da bi izveli to što je zamišljeno a pogotovo čuti onakav zvuk, samo uzeti taj aparat a tvrđeno da ni ne postoji, i to uporediti.

ODGOVORITE
Name

ре бнм

23.06.2026 10:21

народ и незаслужује да га лијече доктори,већ ветеринари,кад дозвољава да додик ради са српским народом и србима оволико уништавање и задуживање.

ODGOVORITE
Name

Gradiska

23.06.2026 10:38

Ne samo ljekara,odlaze obrazovani i vrijedni,ostaje policija i poltroni.

ODGOVORITE