Економска криза утиче на радничка права
Земље региона суочавају се са истим или сличним проблемима негативног утицаја економске кризе на радничка и социјална права, губитка посла као једној од посљедица кризе и мјерама штедње смањењем плата запослених, речено је на сједници Синдикалног форума југоисточне Европе који се данас и сутра одржава у Бањалуци.
Република Српска
09.05.2013 | 15:27
Земље региона суочавају се са истим или сличним проблемима негативног утицаја економске кризе на радничка и социјална права, губитка посла као једној од посљедица кризе и мјерама штедње смањењем плата запослених, речено је на сједници Синдикалног форума југоисточне Европе који се данас и сутра одржава у Бањалуци. Према наводима синдикалаца из региона, у дијалог између влада, послодаваца и синдиката могуће је пронаћи адекватна рјешења у борби против економске кризе.
Генерални секретар Независних синдиката Марија Ханзевачки, која предсједава Форумом, рекла је да политике Свјетске банке и Међународног монетарног фонда /ММФ/ у земљама у региону угрожавају радничка и социјална права јер су у аранжманима са њима неопходне измјене закона и уштеде које обично иду науштрб радника.
"Највеће жртве економске кризе која погађа цијели свијет, па и регион, јесу млади људи који немају посла или су ако добију посао најчешће запослени на привремене, повремене послове или уговор о раду на одређено вријеме", рекла је Марија Ханзевачки.
Према њеним ријечима, управо зато је са радничких протеста у Хрватској за Међународни празник рада поручено Влади Хрватске – "Мијењајте смјер".
Извршни секретар Паневропског регионалног савјета Међународне конфедерације синдиката Григор Градев рекао је да су синдикати још на почетку провођења мјера политике штедње у Европи тврдили да ће такве мјере произвести само додатне проблема, а да су се њихове тврдње и обистиниле.
"Ваљана социјална политика треба да се посматра као инвестиција, улагање, а не као трошак", рекао је Градев, цитирајући водеће људе из ММФ-а и да се и из Европске комисије поручује да је политика штедње исцрпила све могућности, те да се политике требају окренути ка новом запошљавању.
Он је нагласио да европске земље требају промијенити политике и примијенити мјере које ће довести до стабилизације, јачања унутрашње потражње за радном снагом и отворити нова радна мјеста, посебно за младе људе.
Домаћини скупа, предсједник Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић и предсједник Савеза самосталних синдиката БиХ Исмет Бајрамовић истакли су да су и синдикати у БиХ указивали ентитетским владама на штетност и дугорочне посљедице мјера штедње.
"Напросто, то није начин изласка из кризе јер сада за посљедицу имамо пад потрошње па се вртимо у зачараном кругу", рекла је Мишићева и додала да ће вријеме пред синдикатима у БиХ бити веома активно у борби за очување радничких права.
Бајрамовић је подсјетио да су за 30. мај у Сарајеву заказани протести.
Једанаеста сједница Синдикалног форума југоистичне Европе одржава се данас и сутра у бањалучком хотелу "Босна".
Сједници присуствују предсједници националних синдиката из БиХ, Хрватске, Србије, Црне Горе, Македоније, Албаније и Бугарске.
Присутне на скупу јутрос је поздравила и предсједник Владе Републике Српске Жељка Цвијановић.
Основне теме форума су регрутовање нових чланова синдиката, односи са међународним финансијским институцијама и људска, радничка и синдикална права.
Коментари / 0
Оставите коментар