"Орлови" скинули Шкотима сукње

Головима Филипа Ђуричића Србија савладала Шкотску 2:0 и остала са каквим-таквим надама да би могла да се умијеша у борбу за пут у Бразил.

Република Српска 27.03.2013 | 00:23
Головима Филипа Ђуричића Србија савладала Шкотску 2:0 и остала са каквим-таквим надама да би могла да се умијеша у борбу за пут у Бразил. Шкотским навијачима - капа доле!Послије пораза од Хрватске, српска јавност поново је изгубила повјерење у репрезентацију, почеле су познате "ноте" самопљувања, самокритике, тражења глава... Требало је из цијеле те атмосфере изаћи на мегдан тврдим Шкотима, који су дошли у Нови Сад да играју борбено и растерећено, самим тим су били опасан ривал. Србија је, међутим, одиграла солидну утакмицу по ужасном терену у Новом Саду који је личио на каљугу и побиједио 2:0, головима Филипа Ђуричича у 60. и 66. минуту. Могло би се ово назвати утјешном побједом Србије. Прекинута је црна серија од три узастопна пораза, прекинут је низ од три меча без гола. Али, постизање гола и даље је хронична болест ове генерације. Ваљда ће и то доћи на своје... Сљедећу утакмицу Србија игра у гостима против Белгије 7. јуна. "Треба вјеровати у ове момке, то су показали на овој утакмици", рекао је послије меча селектор Србије Синиша Михајловић, чија је екипа освојила седам бодова и остала са каквим-таквим, климавим шансама да ипак може да се домогне другог мјеста у квалификационој Групи А за одлазак на СП. Наравно, послије побједе над лошијим ривалом не треба се уздизати у небеса, чему смо ми склони, као што смо склони и да газимо своје кад им не иде. Такође, и Михајловић би требало да извуче поуке из овог меча, као и они који га плаћају или они који ће плаћати неког новог селектора, да не треба експериментисати, да има Србија играче који имају потенцијал и квалитет и да треба уигравати тим, а не из меча у меч мијењати састав, формацију... А ми, јавност, треба да научимо да будемо стрпљиви. Да схватимо гдје смо у фудбалу, да је сваки почетак тежак, а Михајловић јесте "сазвао" нови почетак и да треба прележати дјечије болести и да се учимо на примјерима неких других, па ето, рецимо на примјеру те Белгије, које није било нигдје годинама, а сада је на путу за Бразил. Постоје још неке, теоретске шансе да видимо Бразил, али треба бити реалан и рећи да је ударен темељ за нека будућа времена. У Бразил ће ићи бољи и квалитетнији. Ми не смијемо да се предамо и да паднемо у депресију. Има "штофа" за стварање јаке репрезентације, само треба времена и стрпљења. Имамо ли ми то? У односу на тим који је играо у Загребу Михајловић је оставио само петорицу - Ивановића, Суботића, Настасића, Тошића и Ђуричића. Многи ће се сад направити "генералима" и најпаметнијима и рећи: "Па, добро, човече, гдје су ти били Тадић, Баста, Фејса, и Лука Миливојевић (који је одиграо врло добро против Шкотске)?". Михајловић је "пао" у Загребу на општем тесту, али најважније је истаћи да ови млади момци не смију да буду жртве свих и да им треба дати подршку. Сада нису успјели, али ко каже да неће у наредном квалификационом циклусу? Офанзивно је кренула Србија од старта утакмице против Шкотске, ређале су се шансе пред голом Дејвида Маршала... Најприје је Душан Баста шутирао по земљи са ивице шеснаестерца, али је голман Маршал, уз доста муке, одбранио. У 16. минуту Ненад Томовић је одлично прошао по лијевој страни, центрирао по земљи, али је одбрана Шкотске интервенисала испред Басте. Најбољу шансу имао је Филип Ђуричић у 19. минуту. Матија Настасић је дугом лоптом одлично нашао Ђуричића, који је још боље прихватио, али је његов ударац одбранио Маршал. У 27. минуту пробао је и Зоран Тошић, али је лопта завршила поред лијеве стативе гола Шкотске. Наплатила је Србија све од 60. до 66. минута. Али, мора се истаћи и указати на грешке у одбрани српског тима, баш пред водећи гол. Невен Суботић је катастрофално погријешио, промашио је цијелу лопту, створио је шансу Шкотима, али, срећом, Џордан Роудс млако шутирао. Просто је невјероватно, па и чудно како се грешке искусних играча ређају из утакмице у утакмицу (сјетимо се Немање Видића и руке против Немачке, лоше постављене одбране против Аустралије на СП, дешавања на утакмици у Загребу...). Грепке су саставни дио фудбала, али нама се много често дешавају! Овај пут та грешка није кажњена. Шездесетак секунди касније Србија је повела. У 60. минуту Душан Тадић је проиграо Зорана Тошића, који је прошао прошао по лијевој страни, центрирао је по земљи до Љубомира Фејсе, чији је шут изблокиран, лопта се одбила до Ђуричића који је спретно подигао лопту са неколико метара из окрета и погодио. Шест минута касније нови гол за Ђуричића, за Србију. Млади фудбалер је најприје приморао Колдвела на грешку, направио је притисак на њему, лопте се докопао Ненад Томовић, чији се себичлук умало није завршио без гола. Могао је одмах да дода лопту Тадићу или Ђуричићу, желио је сам, Маршал је одбио, срећом на ногу Ђуричићу, који је био сконцетрисан. Србија је побједила на терену, али су побједници, заправо, навијачи Шкотске. Шта су све симпатични навијачи у килтовима урадили за 48 сати у Србији још ће се препричавати. "Хајлендери", свака вам част! Када су дошли у Нови Сад узели су лопте у руке И чистили снијег, а онда су донирали новац Дјечијем селу у Сремској Каменици. Њихова репрезентација је у још већем каналу од наше, али то их не спречава да иду и даје бодре свуда. Какву су нам лекцију одржали из лијепог понашања, бодрења, па ако хоћете и из патриотизма! На разним форумима и на коментарима на вијест о томе на нашем порталу било је разних приједлога како да се одужимо Шкотима. Један од њих је да се сваком навијачу купи по гајба пива! Можда и најбољи приједлог. То је најмање што смо могли да им узвратимо... Стадион: "Карађорђе" Нови Сад гледалаца: око 5.000 жути картони: Тошић, Настасић, Стојковић (Србија) - Адам, Роудс, Бридкат (Шкотска) СРБИЈА: Стојковић, Ивановић, Настасић, Суботић, Томовић, Фејса (од 86. минута Петровић), Миливојевић, Баста, Тадић (од 68. минута Ђорђевић), Тошић (од 90. минута Стевановић) и Ђуричић. ШКОТСКА: Маршал, Хатон, Колдвел, Хенли, Витакер, Мекартур (од 46. Адам), Бојд, Бридкат, Малони (од 80. Бурк), Роудс (од 80. Милер), Нејсмит.