"Orlovi" skinuli Škotima suknje

Golovima Filipa Đuričića Srbija savladala Škotsku 2:0 i ostala sa kakvim-takvim nadama da bi mogla da se umiješa u borbu za put u Brazil.

Republika Srpska 27.03.2013 | 00:23
Golovima Filipa Đuričića Srbija savladala Škotsku 2:0 i ostala sa kakvim-takvim nadama da bi mogla da se umiješa u borbu za put u Brazil. Škotskim navijačima - kapa dole!Poslije poraza od Hrvatske, srpska javnost ponovo je izgubila povjerenje u reprezentaciju, počele su poznate "note" samopljuvanja, samokritike, traženja glava... Trebalo je iz cijele te atmosfere izaći na megdan tvrdim Škotima, koji su došli u Novi Sad da igraju borbeno i rasterećeno, samim tim su bili opasan rival. Srbija je, međutim, odigrala solidnu utakmicu po užasnom terenu u Novom Sadu koji je ličio na kaljugu i pobijedio 2:0, golovima Filipa Đuričiča u 60. i 66. minutu. Moglo bi se ovo nazvati utješnom pobjedom Srbije. Prekinuta je crna serija od tri uzastopna poraza, prekinut je niz od tri meča bez gola. Ali, postizanje gola i dalje je hronična bolest ove generacije. Valjda će i to doći na svoje... Sljedeću utakmicu Srbija igra u gostima protiv Belgije 7. juna. "Treba vjerovati u ove momke, to su pokazali na ovoj utakmici", rekao je poslije meča selektor Srbije Siniša Mihajlović, čija je ekipa osvojila sedam bodova i ostala sa kakvim-takvim, klimavim šansama da ipak može da se domogne drugog mjesta u kvalifikacionoj Grupi A za odlazak na SP. Naravno, poslije pobjede nad lošijim rivalom ne treba se uzdizati u nebesa, čemu smo mi skloni, kao što smo skloni i da gazimo svoje kad im ne ide. Takođe, i Mihajlović bi trebalo da izvuče pouke iz ovog meča, kao i oni koji ga plaćaju ili oni koji će plaćati nekog novog selektora, da ne treba eksperimentisati, da ima Srbija igrače koji imaju potencijal i kvalitet i da treba uigravati tim, a ne iz meča u meč mijenjati sastav, formaciju... A mi, javnost, treba da naučimo da budemo strpljivi. Da shvatimo gdje smo u fudbalu, da je svaki početak težak, a Mihajlović jeste "sazvao" novi početak i da treba preležati dječije bolesti i da se učimo na primjerima nekih drugih, pa eto, recimo na primjeru te Belgije, koje nije bilo nigdje godinama, a sada je na putu za Brazil. Postoje još neke, teoretske šanse da vidimo Brazil, ali treba biti realan i reći da je udaren temelj za neka buduća vremena. U Brazil će ići bolji i kvalitetniji. Mi ne smijemo da se predamo i da padnemo u depresiju. Ima "štofa" za stvaranje jake reprezentacije, samo treba vremena i strpljenja. Imamo li mi to? U odnosu na tim koji je igrao u Zagrebu Mihajlović je ostavio samo petoricu - Ivanovića, Subotića, Nastasića, Tošića i Đuričića. Mnogi će se sad napraviti "generalima" i najpametnijima i reći: "Pa, dobro, čoveče, gdje su ti bili Tadić, Basta, Fejsa, i Luka Milivojević (koji je odigrao vrlo dobro protiv Škotske)?". Mihajlović je "pao" u Zagrebu na opštem testu, ali najvažnije je istaći da ovi mladi momci ne smiju da budu žrtve svih i da im treba dati podršku. Sada nisu uspjeli, ali ko kaže da neće u narednom kvalifikacionom ciklusu? Ofanzivno je krenula Srbija od starta utakmice protiv Škotske, ređale su se šanse pred golom Dejvida Maršala... Najprije je Dušan Basta šutirao po zemlji sa ivice šesnaesterca, ali je golman Maršal, uz dosta muke, odbranio. U 16. minutu Nenad Tomović je odlično prošao po lijevoj strani, centrirao po zemlji, ali je odbrana Škotske intervenisala ispred Baste. Najbolju šansu imao je Filip Đuričić u 19. minutu. Matija Nastasić je dugom loptom odlično našao Đuričića, koji je još bolje prihvatio, ali je njegov udarac odbranio Maršal. U 27. minutu probao je i Zoran Tošić, ali je lopta završila pored lijeve stative gola Škotske. Naplatila je Srbija sve od 60. do 66. minuta. Ali, mora se istaći i ukazati na greške u odbrani srpskog tima, baš pred vodeći gol. Neven Subotić je katastrofalno pogriješio, promašio je cijelu loptu, stvorio je šansu Škotima, ali, srećom, Džordan Rouds mlako šutirao. Prosto je nevjerovatno, pa i čudno kako se greške iskusnih igrača ređaju iz utakmice u utakmicu (sjetimo se Nemanje Vidića i ruke protiv Nemačke, loše postavljene odbrane protiv Australije na SP, dešavanja na utakmici u Zagrebu...). Grepke su sastavni dio fudbala, ali nama se mnogo često dešavaju! Ovaj put ta greška nije kažnjena. Šezdesetak sekundi kasnije Srbija je povela. U 60. minutu Dušan Tadić je proigrao Zorana Tošića, koji je prošao prošao po lijevoj strani, centrirao je po zemlji do Ljubomira Fejse, čiji je šut izblokiran, lopta se odbila do Đuričića koji je spretno podigao loptu sa nekoliko metara iz okreta i pogodio. Šest minuta kasnije novi gol za Đuričića, za Srbiju. Mladi fudbaler je najprije primorao Koldvela na grešku, napravio je pritisak na njemu, lopte se dokopao Nenad Tomović, čiji se sebičluk umalo nije završio bez gola. Mogao je odmah da doda loptu Tadiću ili Đuričiću, želio je sam, Maršal je odbio, srećom na nogu Đuričiću, koji je bio skoncetrisan. Srbija je pobjedila na terenu, ali su pobjednici, zapravo, navijači Škotske. Šta su sve simpatični navijači u kiltovima uradili za 48 sati u Srbiji još će se prepričavati. "Hajlenderi", svaka vam čast! Kada su došli u Novi Sad uzeli su lopte u ruke I čistili snijeg, a onda su donirali novac Dječijem selu u Sremskoj Kamenici. Njihova reprezentacija je u još većem kanalu od naše, ali to ih ne sprečava da idu i daje bodre svuda. Kakvu su nam lekciju održali iz lijepog ponašanja, bodrenja, pa ako hoćete i iz patriotizma! Na raznim forumima i na komentarima na vijest o tome na našem portalu bilo je raznih prijedloga kako da se odužimo Škotima. Jedan od njih je da se svakom navijaču kupi po gajba piva! Možda i najbolji prijedlog. To je najmanje što smo mogli da im uzvratimo... Stadion: "Karađorđe" Novi Sad gledalaca: oko 5.000 žuti kartoni: Tošić, Nastasić, Stojković (Srbija) - Adam, Rouds, Bridkat (Škotska) SRBIJA: Stojković, Ivanović, Nastasić, Subotić, Tomović, Fejsa (od 86. minuta Petrović), Milivojević, Basta, Tadić (od 68. minuta Đorđević), Tošić (od 90. minuta Stevanović) i Đuričić. ŠKOTSKA: Maršal, Haton, Koldvel, Henli, Vitaker, Mekartur (od 46. Adam), Bojd, Bridkat, Maloni (od 80. Burk), Rouds (od 80. Miler), Nejsmit.