Београдска школа сама себи прави струју
Електротехничка школа "Раде Кончар" у Београду једна је од ретких образовних установа која је успела да кроз сопствене различите пројекте смањи трошкове за електричну енергију и да повећа енергетску ефикасност.
Република Српска
27.03.2013 | 13:15
Електротехничка школа "Раде Кончар" у Београду једна је од ретких образовних установа која је успела да кроз сопствене различите пројекте смањи трошкове за електричну енергију и да повећа енергетску ефикасност. Према речима директора школе Момчила Стојановића, школа је уз помоћ донације шпанске владе направила сопствену соларну електрану, а у плану је и Пројекат за компензацију реактивне енергије, који ће додатно смањити рачун за утрошену струју.
За нови пројекат заинтересована је и Електроприврда Србије (ЕПС) чији су представници у разговору са руководством школе навели да ће подржати овај пројекат.
"То су пројекти врло интересантни за ширу друштвену заједницу, школу, па и за ЕПС. Сви пројекти који воде смањењу потрошње, рационалној употреби, коришћењу алтернативних извора, свакако ће увек наићи на нашу подршку", рекао је Радован Станић из ЕПС-а.
Уколико успе да реализује овај пројекат, школа ће имати финансијску корист јер ће на рачуну, након извршене компензације реактивне енергије ова ставка бити елиминисана.
Осим што би смањила трошкове за електричну енергију, школа би имала могућности да уграђену опрему користи као наставно средство.
Матуранти школе раде дипломске радове везане за спровођење овог пројекта, а професор Александар Савић, аутор пројекта, сматра да је неопходно направити системско решење које ће омогућити услове да се већина школа прихвати спровођења мера за повећање енергетске ефикасности, налазећи у томе своју добит.
Школе су сада, како каже, углавном незаинтересоване за било какве измене на пољу повећања енергетске ефикасности, јер не виде никакву могућност да својим ангажовањем на смањењу трошкова, побољшају своје услове рада.
"Уколико би постајале законске мере, које би омогућиле да школе буду награђене тако што ће средства која уштеде за потрошену енергију остати њима на располагању, постигло би се то да већина школа буде заинтересована да потрази могућности да то оствари", рекао је Савић Тањугу.
Он сматра да је управо највећи проблем, како пронаћи начин да школе буду стимулисане да спроводе предложене мере, односно да буду награђене за труд, а не да им се уштеђена средства само скину са рачуна.
Директор Стојановић рекао је Тањугу да је школа успела, уз помоћ донације шпанске владе, да отвори сопствену соларну електрану, која је до сада произвела 10.000 киловата струје.
Енергија се директно предаје електродистрибуцији Београд, јер су у школи у томе пронашли бољу рачуницу него да сами користе ту струју.
Иначе, школа са око 1.100 ђака, за последњих десет година увела је четири нова образовна профила, почев од електротехничара електронике, до електротехничара енергетике, а у огледу су електротехничар мултимедија и електротехничар за електронику на возилима.
Од ове године планира још један нови профил везан за информационе технологије, најверованије са два одељења, најавио је директор Стојановића.
Коментари / 0
Оставите коментар