Beogradska škola sama sebi pravi struju
Elektrotehnička škola "Rade Končar" u Beogradu jedna je od retkih obrazovnih ustanova koja je uspela da kroz sopstvene različite projekte smanji troškove za električnu energiju i da poveća energetsku efikasnost.
Republika Srpska
27.03.2013 | 13:15
Elektrotehnička škola "Rade Končar" u Beogradu jedna je od retkih obrazovnih ustanova koja je uspela da kroz sopstvene različite projekte smanji troškove za električnu energiju i da poveća energetsku efikasnost. Prema rečima direktora škole Momčila Stojanovića, škola je uz pomoć donacije španske vlade napravila sopstvenu solarnu elektranu, a u planu je i Projekat za kompenzaciju reaktivne energije, koji će dodatno smanjiti račun za utrošenu struju.
Za novi projekat zainteresovana je i Elektroprivrda Srbije (EPS) čiji su predstavnici u razgovoru sa rukovodstvom škole naveli da će podržati ovaj projekat.
"To su projekti vrlo interesantni za širu društvenu zajednicu, školu, pa i za EPS. Svi projekti koji vode smanjenju potrošnje, racionalnoj upotrebi, korišćenju alternativnih izvora, svakako će uvek naići na našu podršku", rekao je Radovan Stanić iz EPS-a.
Ukoliko uspe da realizuje ovaj projekat, škola će imati finansijsku korist jer će na računu, nakon izvršene kompenzacije reaktivne energije ova stavka biti eliminisana.
Osim što bi smanjila troškove za električnu energiju, škola bi imala mogućnosti da ugrađenu opremu koristi kao nastavno sredstvo.
Maturanti škole rade diplomske radove vezane za sprovođenje ovog projekta, a profesor Aleksandar Savić, autor projekta, smatra da je neophodno napraviti sistemsko rešenje koje će omogućiti uslove da se većina škola prihvati sprovođenja mera za povećanje energetske efikasnosti, nalazeći u tome svoju dobit.
Škole su sada, kako kaže, uglavnom nezainteresovane za bilo kakve izmene na polju povećanja energetske efikasnosti, jer ne vide nikakvu mogućnost da svojim angažovanjem na smanjenju troškova, poboljšaju svoje uslove rada.
"Ukoliko bi postajale zakonske mere, koje bi omogućile da škole budu nagrađene tako što će sredstva koja uštede za potrošenu energiju ostati njima na raspolaganju, postiglo bi se to da većina škola bude zainteresovana da potrazi mogućnosti da to ostvari", rekao je Savić Tanjugu.
On smatra da je upravo najveći problem, kako pronaći način da škole budu stimulisane da sprovode predložene mere, odnosno da budu nagrađene za trud, a ne da im se ušteđena sredstva samo skinu sa računa.
Direktor Stojanović rekao je Tanjugu da je škola uspela, uz pomoć donacije španske vlade, da otvori sopstvenu solarnu elektranu, koja je do sada proizvela 10.000 kilovata struje.
Energija se direktno predaje elektrodistribuciji Beograd, jer su u školi u tome pronašli bolju računicu nego da sami koriste tu struju.
Inače, škola sa oko 1.100 đaka, za poslednjih deset godina uvela je četiri nova obrazovna profila, počev od elektrotehničara elektronike, do elektrotehničara energetike, a u ogledu su elektrotehničar multimedija i elektrotehničar za elektroniku na vozilima.
Od ove godine planira još jedan novi profil vezan za informacione tehnologije, najverovanije sa dva odeljenja, najavio je direktor Stojanovića.
Komentari / 0
Ostavite komentar