Европом се убрзано шири вирус Западног Нила

За више од 240 људи диљем Еуропе ове је године потврђено да су заражени вирусом Западног Нила.

Регион 08.08.2026 | 10:31
Европом се убрзано шири вирус Западног Нила

Према недјељном извјештају који је у петак објавио Европски центар за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ), од почетка сезоне укупно је забиљежен 241 случај заразе.

ЕЦДЦ наводи да је 139 случајева забиљежено у Италији, а 61 у Грчкој. Остале заразе забиљежене су у Шпањолској, њих 17, док је у Сјеверној Македонији евидентирано 13 случајева. Румуњска је имала шест случајева, Француска четири, док је у Њемачкој забиљежен један случај.

Крајем прошлог мјесеца Свјетска здравствена организација (WХО) позвала је на појачан опрез након што је у јужној Еуропи забиљежено неколико случајева грознице Западног Нила.

Према WХО-у, вирус Западног Нила обично се преноси између комараца и птица. Међутим, заражени комарци могу заразити људе, најчешће између јула и септембра. 

Према Институту Роберта Коцха (РКИ), њемачкој установи за контролу и превенцију болести, већина заражених људи није ни свјесна да има вирус. Истраживачи стога претпостављају да постоји велик број непријављених случајева.

У тежим случајевима болест може захватити нервни систем и довести до стања попут енцефалитиса и менингитиса. Не постоји ни вакцина ни лијек против вируса. Љекари могу лијечити само симптоме.

WХО савјетује путницима да смање ризик од убода комараца ношењем одговарајуће одјеће и кориштењем средстава против комараца.

(Хина) фото: агенције 

Коментари / 0

Оставите коментар