Свјетски богаташи поново увећали своје богатство
Богатство милијардера из земаља Г20 у протеклих годину дана увећано је за 16,5 одсто и достигло је 15,6 билиона долара, према подацима међународне добротворне и хуманитарне организације Оксфам.
Свијет 21.11.2025 | 07:13
Износ који су милијардери из Г20 зарадили само прошле године од 2,2 билиона долара био би више него довољан да се 3,8 милијарди људи извуче из сиромаштва, јер би за то било довољно 1,65 билиона долара годишње, наводи се у саопштењу.
Истиче се да је влада Јужне Африке, која ове године председава Г20, учинила неједнакост кључном темом на предстојец́ем самиту 22. и 23. новембра.
Јужна Африка је ангажовала групу стручњака, предвођену добитником Нобелове награде за економију Џозефом Стиглицом, да припреми извештај о томе.
"Неједнакост је намерни политички избор. Упркос рекордном богатству на врху пирамиде, јавно богатство стагнира, па чак и опада, а дужничка криза расте.
Ако јужноафрички самит Г20 оснује нови Међународни панел за неједнакост, то ц́е бити огроман корак у решавању ове ванредне ситуације.
Позивамо све земље Г20 и друге да подрже Јужну Африку и остваре то“, рекао је извршни директор Оксфам Интернешенела Амитаб Бехар, пренео је Тасс.
Оксфам такође позива земље Г20 да поново потврде своју посвец́еност циљу ефикасног опорезивања супербогатих појединаца, о чему су се лидери те групе сложили на самиту 2024. у Рио де Жанеиру.
Само осам центи од сваког пореског долара прикупљеног у земљама Г20 заправо долази од најбогатијих, наводи се у саопштењу Оксфама.
(Тањуг) Фото: Тањуг

Коментари / 3
Оставите коментарХаха
21.11.2025 09:03Баш ме чуди како
ОДГОВОРИТЕ+
21.11.2025 09:08А шта ће им. Све ће то остати другима.
ОДГОВОРИТЕxxx
21.11.2025 14:44пара на пару рдја на фукару
ОДГОВОРИТЕ