Невесиње: Сјећање на митровданске битке и одбрану Херцеговине
У Невесињу ће данас бити обиљежене митровданске битке вођене 1992. и 1994. године, које представљају симбол отпора и слободе српског народа у Херцеговини.
Република Српска 08.11.2025 | 08:20
Програм обиљежавања почеће у 9.00 часова када ће бити служена Света литургија у Цркви Вазнесења Господњег, а парастос у 11.00 часова на Градском тргу гдје је планирано да полагање вијенаца код Централног споменика погинулим борцима.
Код споменика команданту Новици Гушићу цвијеће ће бити положено у 11.30 часова.
Свечана академија биће одржана у Дому културе "Небојша Глоговац" у 12.00 часова.
Највише хрватско војно и политичко руководство у садејству са муслиманским снагама планирало је напад с циљем да заузму простор Херцеговине и етнички га очисте од српског становништва.
Против бројних надмоћних снага стајало је око 4.000 припадника Невесињске бригаде што је у појединим процјенама значило однос 10 према један у корист нападача.
Висок морал бораца и ангажованост цивилног становништва обиљежје су ове битке. Сав људски потенцијал Невесиња и околине био је стављен у службу одбране.
Током прве митровданске офанзиве од 8. до 14. новембра 1992. године погинуо је 41 припадник Војске Републике Српске и један цивил, а рањено више од 100 бораца и пет цивила.
Друга митровданска битка вођена је у новембру 1994. године, а завршена је поразом снага такозване Армије БиХ. Погинуло је 26 бораца, а рањено 68, од чега 42 теже, док су убијена четири цивила.
Током Одбрамбено-отаџбинског рата на територији Невесиња погинуло је 476 српских бораца.
Невесињска бригада Војске Републике Српске одликована је Орденом Немањића, највишим војним одликовањем Републике Српске.
Обиљежавање овог историјског догађаја организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.
(Срна)

Коментари / 3
Оставите коментарБорац
08.11.2025 09:13Дал це дезертер таминдјија опет добити орден?
ОДГОВОРИТЕТЕШКО НАМА
08.11.2025 11:04Таминџија је био на првој линији одбране. Треба име главне улице назвати по њему. Алије Дезертера.
ре
08.11.2025 12:40главна улица у невесињу треба да се зове улица дезертера илије-алије таминџије.није што је дезертер него што је подржавајући снсд и грбавог бурлу уништио херцеговину и РС.Поштени и честити херцеговци гласајте за др.Бранка Бланушу,да нам се врати живот у РС.
ОДГОВОРИТЕ