Један од сувласника Дома страдалих социјалиста из Брчког
Имена Брчака Славољуба Башића, Перице Бургића и Добривоја Лукић избрисана из регистра власника Дома пензионера која су била до објаве Рапортовог текста и слања упита ЦомпанyWаллу доступна на страници те фирме
Босна и Херцеговина 07.11.2025 | 17:26Са интернетске странице ЦомпанyWалл која објављује податке и о фирмама у БиХ нестала су имена Славољуба Башића, Перице Бургића и Добривоја Лукића, који су били наведени као власници Јавне установе Дома пензионера у Тузли који је протеклих дана у фокусу јавности због стравичног пожара у којем је животе изгубило 13 особа.
Прије него што су имена Башића, Бургића и Лукића уклоњена с те странице, Рапорт је јутрос објавио текст у којем смо навели да је индикативно да је Дом пензионера у Тузли јавна установа у власништву Града Тузле, а да се у подацима ЦомпанyWалла као власници наводе три физичка лица.
Умјесто одговора на упит, у тишини обрисана три имена
Такође, Рапорт је јутрос контактирао телефонски фирму ЦомпанyWалл с упитом на основу којих докумената су уписали Башића, Бургића и Лукића као власнике једне јавне установе, конкретно Дома пензионера у Тузли, али одмах нисмо могли добити тај одговор, те нам је речено да упутимо писани упит о овој теми.

Рапорт је такође јутрос на е-маил адресу ЦомпанyWалла упутио детаљан упит о томе како врше упис нечијег имена као власника одређене компаније, односно на основу којих и чијих аката су уписали три особе као власнике Дома пензионера у Тузли.
Навели смо да се истрагом о ЈУ Дом пензионера у Тузли бави и Тужилаштво тузланског кантона, како због стравичног пожара у којем је смртно страдало 13 особа, тако и других околности које укључују и власничку структуру Дома о чему су подаци другачији од оних с којима се располагало у јавности, доступни и на страници ЦомпанyWалла.
Али, умјесто да нам из ЦомпанyWалла одговоре на наш упит, они су са своје странице избрисали имена Славољуба Башића, Перице Бургића и Добривоја Лукића, који су били наведени као власници ЈУ Дом пензионера Тузла.

На страници сада стоји податак да је власник ЈУ Дом пензионера Тузла, Град Тузла, а да је директор Мирсад Бакаловић. Бакаловићево име као директора је било наведено и прије него што су обрисали имена Башића, Бургића и Лукића.
Међутим, то што је ЦомпанyWалл промијенио податке о ЈУ Дом пензионера Тузла не разјашњава мистерију како су се имена три физичка лица нашла у својству власника ЈУ Дома пензионера Тузла и шта је стварна позадина?

Све је још чудније ако се зна да је фирма ЦомпанyWалл на својој страници наводи да податке о компанијама преузима из званичних, националних регистра, те се позива на преузимање података и сарадњу с ентитетским агенцијама у Републици Српској и Федерацији БиХ, односно Агенцијом за посредничке, информатичке и финансијске услуге (АПИФ) и Финансијско информатичком агенцијом (ФИА).
Надлежне институције морају расвијетлити мистерију
Стога, ово је још један показатељ да надлежни органи требају установити ко је, како и зашто уписао имена три физичка лица као власнике ЈУ Дом пензионера у Тузли, као и како су та имена и зашто усред истраге нестала.
Рапорт је раније објавио да су Башић, Бургић и Лукић из Брчког. Бургић је био и скупштински посланик у Брчко дистрикту, те предсједник Општинског одбора Социјалистичке партије (СП) у Брчком.
Овај тројац није се оглашавао о томе како су се њихова имена нашла у подацима о власничкој структури ЈУ Дом пензионера Тузла, а јавност очекује да Тужилаштво ТК и МУП ТК до краја истраже овај случај.
(Рапорт)

Коментари / 5
Оставите коментарБоле
07.11.2025 17:40Од истраге полиције нема ниста.Треба се у истрагу укљуцити СИПА.
ОДГОВОРИТЕТЕШКО НАМА
07.11.2025 19:14Ма која СИПА. Иста прича. Најприје лове Додика Вишковића и Стевандића онда им они дођу у Сарајево и ником ништа. Случај Мемић слуĉај Драгичевић и ништа.
Ја, ја и Ирена
07.11.2025 18:28Колико је код нас истразивацко новинарство на дну… ста је ЦомпанyWалл? Обицни сајт, могу стављати и скидсти ста хоце, приватно власниство…имате званицни сајт за ФБИХ БизРег Правосудје ба… то је званицни сајт, ту имате званицне податке… Али кад ми немамо озбиљног новинара…
ОДГОВОРИТЕЗденко
07.11.2025 20:19Већ сам раније у коментару упозорио да ово може бити смишљени злочин са циљем скретања пажње са зликоваца из полиције умјешаних у силовања, подвођења и друге облике искориштавања малољетница..
ОДГОВОРИТЕистомишљеница
08.11.2025 17:53Вјерујте, исто сам помислила.