Српска плаћа Кини, Русији и Израелу да контролише интернет

Директор Агенције за информационо комуникационе технологије Републике Српске Дражен Вишњић је потврдио писање ЦАПИТАЛ-а да ће у реализацији уговора потписаног са кинеском компанијом ЕЛИНЦ, осим њиховог хардвера и софтвера, бити кориштени руски безбједносни модели и израелске методе обуке.

Република Српска 10.10.2025 | 10:37
Српска плаћа Кини, Русији и Израелу да контролише интернет

Ради се о уговору вриједном 57 милиона марака који је Влада РС потписала у мају прошле године са овом компанијом и покушала да га сакрије од јавности.

Софтвер који Влада набавља од кинеске фирме на десет година наводно ће пружити безбједност свим институцијама и привреди у Српској, а посебно дјеци и то кроз својеврсно филтрирање интернета.

Вишњић: Нема агресивног софтвера, он је пројектован да штити институцију

Ово је аутоматски попалило све аларме да се под маском увођења вишег степена сајбер безбједности ради о имплементацији инфраструктуре за дигитални надзор над институцијама, грађанима и медијима.

Вишњић је, одговарајући на питања новинара ЦАПИТАЛ-а на семинару “Улога цивилног друштва и медија у заштити дигиталних права и безбједности новинара и активиста у Републици Српској” организације Семпер, истакао да Кинези имају најбољи систем, а Руси организационе технике, а тврди да нема никакве шансе да се технологија злоупотријеби против грађана или медија.

“Ја јесам то рекао на посљедњој конференцији у Бањалуци пред 200 људи, а сада ћу појаснити шта то значи. Руси су развили јако добре механизме контроле и надзора по питању заштите дјеце, ми хоћемо њихову праксу да користимо код нас. Ту се ради о интеграцији, имају сјајне механизме. Кинези имају најбољи систем. Са Израелцима већ имамо сарадњу кроз Сајбер академију. Овдје нема агресивног софтвера, он је пројектован тако да штити институцију“, тврди Вишњић.

Тврди да је све у служби заштите критичних инфраструктура државе са организацијом такозваних секторских центара, попут здравства, републичких управних органа, енергетике, финансија.

“Планирамо да заштитимо и привреду, као и да да покренемо сектор осигурања у ИКТ који код нас није заживио. Желимо да пружимо највиши ниво заштите, не само држави и привреди, него и грађанима. За заштиту дјеце ће ићи посебан пакет од опасних садржаја. Да се дјеца преко телефона и рачунара конектују кроз тај систем. Ту нема мјеста сумњама. Не смије доћи до читања садржаја, због људских права. Овдје нема агресивних и малициозних софтвера“, каже Вишњић.

Тврди да се неће ништа користити за контролу медија, али није могао да објасни зашто то није поткријепљено адекватном регулативом и зашто јавност нема готово никаквих информација шта им се спрема. На крају је рекао да се овдје ради о класичним сигурносним системима који штите рачунаре, дакле, “фиреwалл”.

“То су у ствари класични “фиреwалли” и опрема за сајбер безбједност, нема могућност генерисања или нечег слично и ради се само о метаподацима који су везани за сајбер пријетње. Систем сам по себи ће бити разуђен на 15 локација и на њега ће бити накачене све институције, а могућност ће имати и мала и средња предузећа“, рекао је Вишњић.

На питање да ли постоји независни надзор над потенцијалним злоупотребама који би контролисао рад оних који ће имати могућност приступа телефонима, рачунарима, системима, рекао је да размишља о том моделу. Тврди да никоме неће бити доступни подаци.

Неће држава потрошити 57 милиона КМ да би контролисала цртиће

Међутим, многи сумњају да ће било која држава потрошити 57 милиона марака на куповину најнапреднијих софтвера и система које су креирале ове три државе, најпознатије у свијету по недемократским методама контроле грађана и то само да би контролисала какве цртиће гледају дјеца и да ли запослени у институцијама гледају серије на “стреамовима” током радног времена.

Адвокат Александар Јокић каже да је овдје највећи проблем што нема никаквог оквира и независне контроле која би спријечила потенцијалне злоупотребе и ограничења слободе грађана.

“Као и до сада, ми смо кренули наопако. Спроводимо рјешења за која нисмо направили оквир. Немамо ни независна тијела за контролу, не знамо ни како ће се бирати, а набављамо рјешења која ћемо препустити на милост и немилост неких службеника.

То је подложно злоупотреби, личној или институционалној. Код сваког проблема, ми морамо да стварамо оквир заштите и друштвене контроле, транспарентности. Сасвим је оправдано да имамо сумње цијели процес. Како да знамо? Људи немају информације и могућност контроле, као ни повјерење у институције. Зато је логично да су сумњичави“, каже Јокић.

Јокић: И даље не знамо шта смо купили

Јокић каже му је и даље мистерија шта ће то на крају бити, али да је јасно да нико не објашњава о каквим рјешењима се ради, шта смо то купили, како ће се примјењивати, ко ће да контролише и како све може да се злоупотребљава.

“Знамо како то иде код нас, све што се употребљава, на крају се злоупотребљава. Мени је било која идеја о надзору лоша, макар то радила мени најближа особа. Могу само да изразим бојазан да ће тако моћан систем и без јасне контроле, бити злоупотребљаван. Без контроле, ја се плашим, јер чак и да су садашња кадровска рјешења добра и мени погодују, сутра се могу промијенити. Мора се то уредити системски да смо ми сигурни и да имамо повјерења у институцију која то ради. Без тога, не вјерујем у ово“, каже Јокић.

Аналитичарка Тања Топић каже да наше досадашње искуство показује да ми као грађани не можемо имати повјерења у институције које су толико нетранспарарентно и обавијене велом тајни. Образложење да се ту ради о заштити дјеце је за сваку похвалу, али отвара велики простор сумње.

“Мени лично зато што затвара троугао држава које су укључене, Израел, Кина и Русија, што не даје повјерење у демократичност и бригу о грађанима. Ради се о ауторитарним системима који сопствене грађане државе под веома строгим надзором безбједносних и обавјештајних служби. Мени то не улијева никакво повјерење. Објашњења која су нам дали су била превише нејасна и неувјерљива“, каже Топић.

Говори да су грађани и даље остали без конкретних одговора и јасних смјерница шта се спрема овим пројектом.

“С обзиром на то да је та прича изашла у јавност, мора се почети одговарати на питања, имати дијалог. Овако се отвара већи простор сумње и неугодна ситуација“, каже Топић.

Информације о детаљима уговора су процуриле на интерном састанку само за одабране службенике Владе РС названог „Прва мезорегијске ИКТ конференције“ који је одржаном 11. априла у Административном центру у Бањалуци када су откривени детаљи плана власти Српске да се успостави контролу сајбер простора.

На тајној конференцији, сакривеној од медија и јавности, на којој је више пута напоменуто учесницима да ту нема новинара, овај пројекат је представљен као рјешење за безбједност институција и грађана, са посебним фокусом на дјецу, али и медије који пласирају „лоше вијести“.

Према реченом, што је потврђено ЦАПИТАЛ-у из више извора, планирано је да се до 2027. године успостави 15 чворишта у Српској са дата центром на Електротехничком факултету у Источном Сарајеву и главним центром за подршку у Крагујевцу у Србији, а који ће увезати све институције у Српској, комбинујући компоненете и софтвер наручен од Кинеза, потпомогнут руским системима „хватања“ сајбер пријетњи.

За овај посао се оспособљава кадар који похађа „Сајбер академију“ у сарадњи са Израелцима (о обукама израелске фирме  “Елта Цyстемс” медији су раније писали).

Унапређење очајно лоше сајбер безбједности институцијама у Српској одавно је „горуће питање“ упркос огромном новцу потрошеном на програме од привилегованих ИТ фирми, које су почетком године угашене због уврштавања на црну листу  САД-а.

Иначе, кинеска компанија ЕЛИНЦ у власништву је Цхина Елецтрониц Цорпоратион која се већ три године налази на америчкој “црној листи”, о чему је ЦАПИТАЛ такође писао.

(Цапитал)  Фото: БН

Коментари / 20

Оставите коментар
Name

Коло

10.10.2025 10:58

Позивам новинаре да нађу иједног радника који је прошао ту академију. Није битно да ли долази из државног или приватног сектора. То не постоји. Позовите Факултет за безбједност па провјерите.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мики

10.10.2025 10:59

Само тако паметно, Кинези, Израелци и Руси су наши пријатељи. Све ставити под контролу појединци би се одметнули да је другачије

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пељаве

10.10.2025 12:49

Да ли сте Ви нормални!? Нема пријатеља, имају само интереси!!

Name

Ре

10.10.2025 14:38

Цијели цивилизирани свијет се одмиче од Израела, укључујући Путина и Кину...а ови из РС им се предају ...ћао памети

Name

Ре

10.10.2025 16:14

Те земље се највише боре да инсталирају своје опреме како би имале приступе. Овдје у овом случају јос це наплатити 😂 Глупи смо за Нобелову

Name

Ре за правду

10.10.2025 11:13

Све је јасно. Почеће и код нас скакати кроз прозоре.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Биби

10.10.2025 11:20

Боље и странци него Проинтер.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Брут

10.10.2025 11:29

Шта рече господин, да нема никакве шансе да се та технологија злоупотреби против грађана. Помоћу те технологије убаце ти ракету у купатило, након што су утврдили да се тушираш. Па Израел је бар познат по томе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Па против

10.10.2025 13:48

Хамас и Хисболлах и треба тако. Али Руси убијају невине.руси су као Хамас или гори. Не пише нам се добро.

Name

Пропали

10.10.2025 14:41

Само једно је сигурно. Ко са Израелом тикве сади, обат ће зелен бостан.

Name

Граб

10.10.2025 11:33

Ви штитите институције? Па ви сте их разорили. Пусти причу, ово је усмјерено против грађана у циљу заштите режима. Када видим о којим се земљама ради све ми је јасно. Кад паднете за годину, две,видјећемо о чему се ту заправо ради.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Кнуки

10.10.2025 11:35

Не смије доћи до читања садржаја због заштите људских права. Ма немој. 🤣Израел, Кина, Русија, још само недостаје Сјеверна Кореја.

ОДГОВОРИТЕ
Name

БЛ

10.10.2025 11:45

О којој то ти држави говориш да није можда о БиХ,РСје ентитет а ако говориш о ентитету а називаш га државом,обавезно против тебе поднијети кривичну пријаву,зна се због чега.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Фиргос

10.10.2025 11:52

Немам ништа против заштите дјеце на интернету али искеширати 57.000.000 је превише и за једну Њемачку, далеко јефтинија солуција би била савјетовалиште за родитеље. Заштита привреде је посебан смјехотрес хахаххаха, 57 милиона ХАЛООО

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хук

10.10.2025 11:52

Сва среца па не зивим у Сј. Кореји... пардон РС

ОДГОВОРИТЕ
Name

Лудјаци

10.10.2025 12:36

Која су то дјубрад у влади. Знамо ми какву слободу имају Руси и Кинези.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ово је факултет

10.10.2025 13:38

Или Сајбер академија.Кад заврсис цека те посао,а нико не зна да ли и ста радис.Ахахаха

ОДГОВОРИТЕ
Name

Азем

10.10.2025 13:49

Не разумијем како неко може сумњати у нешто сто долази из колијевке демократије, Русије, Кине и Израела. Још да преузму од Сјеверне Кореје законодавни дио везано за кажњавање прекршаја, гдје би им био крај.

ОДГОВОРИТЕ
Name

И кад нас

10.10.2025 17:59

Све пошаљу у гулак вјероваћемо им јер је то за наше добро. Ми неваљамо.

Name

Врцо

10.10.2025 15:32

Овај софтwаре од стране циониста наводно ефикасно скенира чак и клозете

ОДГОВОРИТЕ