Благојевић упозорава: Још један неуставни закон власти у Српској
Настојање власти у Републици Српској да Законом о унутрашњем платном промету наметне обавезу банкама у приватном власништву да морају отворити, односно да не смију затварати банковни рачун лицима која се налазе на листи санкционисаних лица, каква је листа САД, те да ће те банке бити новчано кажњаване ако не буду поступале по том закону, није правно основано, јер је супротно Уставу БиХ и Европској конвенцији о људским правима, и то оним одредбама којима је гарантована правна заштита и неповредивост приватне имовине, у коју спада и имовина у власништву приватних банака.
Република Српска 08.07.2025 | 14:32
Наиме, уколико би те банке слиједиле неуставне обавезе које им се желе наметнути наведеним законом у Републици Српској, извјесно је да би тиме себе и своју имовину довеле у изгледну опасност од пропадања, јер би им, на основу моћи САД, били укинути рачуни и кодови за међународне финансијске трансакције, што би водило у затварање тих банака те пропаст њиховог финансијског пословања и имовине банке.
Због тога је терет који се овим законом жели наметнути приватним банкама претјеран, са становишта права на имовину из Устава БиХ, Европске конвенције о људским правима, као и досадашње јуриспруденције Европског суда за људска права када је ријеч о овом питању.
Стога је извјесно да тај закон, ако би био усвојен, готово извјесно неће издржати тест апстрактне контроле његове уставности пред Уставним судом БиХ.
Поред тога, усвајање тог закона довешће до колизије између њега, на једној, и Закона о облигационим односима на другој страни, што ће водити у хаос у правном поретку.
Наиме, Закон о облигационим односима Републике Српске (члан 133) прописује, у виду тзв. цлаусуле ребус сиц стантибус, право сваке уговорне стране у сваком уговору, а то значи и банака у уговорима о отварању и вођењу банковних рачуна физичких и правних лица, да раскину тај уговор ако послије његовог закључења наступе такве околности које отежавају испуњење обавезе те стране у тој мјери да је очигледно да уговор више не одговара очекивањима које је та уговорна страна имала кад га је закључивала, због чега би по општем мишљењу било неправично одржати уговор на снази.
У ове измијењене, накнадно наступјеле околности, несумњиво спада и увођење санкција САД лицима са којима су банке претходно закључиле уговоре о отварању и вођењу банковних рачуна, при чему банке у вријеме закључења тих уговора нису знале нити су могле предвидјети да ће тим њиховим клијентима бити уведене санкције САД које значе и забрану свима, значи и банкама, обављања било којих финансијских трансакција са тим лицима.
Тражити у таквим, накнадно наступјелим околностима, од банака да не раскидају уговоре, значило би и повреду њиховог права из члана 133. Закона о облигационим односима, што би такође водило у повреду уставног права банака на њихову имовину.
Све претходно речено није оправдавање санкција САД, већ само указивање на неуставност још једног закона који намјерава да донесе власт у Републици Српској.
Аутор: Др Милан Благојевић
Коментари / 14
Оставите коментарДобој
08.07.2025 14:49Па није тацно ово сто овај прица и како покусава да представи! Наиме, банке су добиле ексклузивитет да буду посредник у обављању платног промета и то није њихов производ вец им је то право дрзава дала, а на основу њега зарадјују десетине милиона КМ. Банке самим тим немају право на основу свега тога да одлуцују коме це и када отворити или затворити рацун на основу своје једностране одлуке, јер то једноставно није несто на ста они имају право да одлуцују, наравно уколико је правно или физицко лице испунило све законске прописе РС и БИХ да мозе бити уцесник унутрасњег платног промета! За медјународни платни промет вазе друга правила.
ОДГОВОРИТЕСтарчевица
08.07.2025 15:01Потпуно сагласан. Банкама је дат потпуни монопол на управљање текућим рачунима од стране државе. С друге стране једини начин да физичко или правно лице заприми неки приход на легалан начин јесте преко текућег рачуна. Којом логиком онда банкама треба оставити право да одлучују коме ће отворити или затворити рачун? Или дозволити поново платни промет ван банака, или принудити законски банке да свакој лицу обезбиједе неометано отварање, кориштење и затварање рачуна. Осим у случајевима које држава јасно пропише. Да ли је неко осуђени криминалац, на доживотној робији, под санкцијама државе Кирибати, не би требало ни на који начин да га онемогућује да остварује ово право.
Ре добој
08.07.2025 15:11Много ста није тачно шта он прича јер на које год је законе указивао они су прекршени и тјера се даље. Или он лупа или су ови моћнији од свега!
Мрак
08.07.2025 15:12Да си процито све било би ти јасно све, у врху стоји реценица у којој се спомиње САД, Платни систем би функционисо само на територији РС. имас примјер Русије, а Бурле нек удара лупета лазе петља све је то због савјетника који не заслузују да раде ни ко референти,
Атилла
08.07.2025 15:35Ево мени у Њемацкој једна банка одбила да ми отвори текуци рацун.Немам ни саобрацајног прекрсаја у Њемацкој,никад кредит нисам имо,никад ни једној институцији нисам био дузан ни Евро.И ста сад дрзава треба да натјера банку да ми отвори рацун.Банка има дискреционо право да ми не отвори рацун и тацка.
Директ
08.07.2025 15:42Банке на основу закона који регулише уговорно правни однос, одређују правила под којим склапају посао са клијентима. Када се то прекрши, банке имају право да затворе рачун. Осим тога, поред локалних закона, банке послују и у складу са међународним правилима везаним за борбу против прања новца и финансирања тероризма, ОФАЦ листом, као и у складу са својом властитом процјеном ризика. Када би банке биле присиљене да отварају рачун свима, дошло би до ерозије повјерења народа у банке, што врло лако може да доведе до пропасти банака, јер у банкарском сектору, углед се стиче годинама и деценијама, а губи се у трену, тако да банке нису у обавези да примају ризичне клијенте.
Директ
08.07.2025 15:52Добој, још од времена када је укинута служба државног руководства (СДК), платни промет није ексклузивно право државе, већ право сваке фирме, која испуни одговарајуће услове прописане законом који регулише ту област.
Бој
08.07.2025 14:49Ови на власти или су окупили око себе све оне са купљеним дипломама сто везе ни оцему немају или пак се праве превисе паметни па не слусају струку и иду из дубијозе у јос вецу дубијозу.
ОДГОВОРИТЕБањалука
08.07.2025 15:08Банке ће се само дислоцирати у Федерацију. Филијале ће радити у РС. И то је то. Могуће да је и ово само један од потеза Додика који води ка уништавању РС. Ми смо глуп народ, мало нас размишља својом главом а веееелики број Милорадовом главом који само гледа СЕБЕ!
ОДГОВОРИТЕПеро
08.07.2025 15:08Једно питање за размишљање Шта би се десило да се све банке повуку са простора РС због притиска на њихДа ли би РС могла да постоји и како би функционисала.
ОДГОВОРИТЕМаца Марела Пајиц
08.07.2025 15:59Функционисала би боље него сада. Трампа умјесто новца, ја теби килу меда, а ти мени 2Л ракије итд. Пољопривреда би дозивјела препород, а народ би зивио у изобиљу хране!
Милица
08.07.2025 15:30У министарствима позапосљавали људе који немају бас никаквих струцних знања, тако да није цудно сто су нам такви приједлози закона. Битно је само задовољити водју, возда, монаха, власника РС, или како год га звали, зна се ко о свему одлуцује.
ОДГОВОРИТЕМали вук
08.07.2025 15:41Треба лову из мрака изњети на светло....xаxа..xуxу
ОДГОВОРИТЕЖељко
08.07.2025 15:42Ко још на свијету поштује људске законе?
ОДГОВОРИТЕ