Blagojević upozorava: Još jedan neustavni zakon vlasti u Srpskoj

Nastojanje vlasti u Republici Srpskoj da Zakonom o unutrašnjem platnom prometu nametne obavezu bankama u privatnom vlasništvu da moraju otvoriti, odnosno da ne smiju zatvarati bankovni račun licima koja se nalaze na listi sankcionisanih lica, kakva je lista SAD, te da će te banke biti novčano kažnjavane ako ne budu postupale po tom zakonu, nije pravno osnovano, jer je suprotno Ustavu BiH i Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima, i to onim odredbama kojima je garantovana pravna zaštita i nepovredivost privatne imovine, u koju spada i imovina u vlasništvu privatnih banaka.

Republika Srpska 08.07.2025 | 14:32
Blagojević upozorava: Još jedan neustavni zakon vlasti u Srpskoj

Naime, ukoliko bi te banke slijedile neustavne obaveze koje im se žele nametnuti navedenim zakonom u Republici Srpskoj, izvjesno je da bi time sebe i svoju imovinu dovele u izglednu opasnost od propadanja, jer bi im, na osnovu moći SAD, bili ukinuti računi i kodovi za međunarodne finansijske transakcije, što bi vodilo u zatvaranje tih banaka te propast njihovog finansijskog poslovanja i imovine banke.

Zbog toga je teret koji se ovim zakonom želi nametnuti privatnim bankama pretjeran, sa stanovišta prava na imovinu iz Ustava BiH, Evropske konvencije o ljudskim pravima, kao i dosadašnje jurisprudencije Evropskog suda za ljudska prava kada je riječ o ovom pitanju.

Stoga je izvjesno da taj zakon, ako bi bio usvojen, gotovo izvjesno neće izdržati test apstraktne kontrole njegove ustavnosti pred Ustavnim sudom BiH.

Pored toga, usvajanje tog zakona dovešće do kolizije između njega, na jednoj, i Zakona o obligacionim odnosima na drugoj strani, što će voditi u haos u pravnom poretku.

Naime, Zakon o obligacionim odnosima Republike Srpske (član 133) propisuje, u vidu tzv. clausule rebus sic stantibus, pravo svake ugovorne strane u svakom ugovoru, a to znači i banaka u ugovorima o otvaranju i vođenju bankovnih računa fizičkih i pravnih lica, da raskinu taj ugovor ako poslije njegovog zaključenja nastupe takve okolnosti koje otežavaju ispunjenje obaveze te strane u toj mjeri da je očigledno da ugovor više ne odgovara očekivanjima koje je ta ugovorna strana imala kad ga je zaključivala, zbog čega bi po opštem mišljenju bilo nepravično održati ugovor na snazi.

U ove izmijenjene, naknadno nastupjele okolnosti, nesumnjivo spada i uvođenje sankcija SAD licima sa kojima su banke prethodno zaključile ugovore o otvaranju i vođenju bankovnih računa, pri čemu banke u vrijeme zaključenja tih ugovora nisu znale niti su mogle predvidjeti da će tim njihovim klijentima biti uvedene sankcije SAD koje znače i zabranu svima, znači i bankama, obavljanja bilo kojih finansijskih transakcija sa tim licima.

Tražiti u takvim, naknadno nastupjelim okolnostima, od banaka da ne raskidaju ugovore, značilo bi i povredu njihovog prava iz člana 133. Zakona o obligacionim odnosima, što bi takođe vodilo u povredu ustavnog prava banaka na njihovu imovinu.

Sve prethodno rečeno nije opravdavanje sankcija SAD, već samo ukazivanje na neustavnost još jednog zakona koji namjerava da donese vlast u Republici Srpskoj.

Autor: Dr Milan Blagojević 

Komentari / 14

Ostavite komentar
Name

Doboj

08.07.2025 14:49

Pa nije tacno ovo sto ovaj prica i kako pokusava da predstavi! Naime, banke su dobile ekskluzivitet da budu posrednik u obavljanju platnog prometa i to nije njihov proizvod vec im je to pravo drzava dala, a na osnovu njega zaradjuju desetine miliona KM. Banke samim tim nemaju pravo na osnovu svega toga da odlucuju kome ce i kada otvoriti ili zatvoriti racun na osnovu svoje jednostrane odluke, jer to jednostavno nije nesto na sta oni imaju pravo da odlucuju, naravno ukoliko je pravno ili fizicko lice ispunilo sve zakonske propise RS i BIH da moze biti ucesnik unutrasnjeg platnog prometa! Za medjunarodni platni promet vaze druga pravila.

ODGOVORITE
Name

Starčevica

08.07.2025 15:01

Potpuno saglasan. Bankama je dat potpuni monopol na upravljanje tekućim računima od strane države. S druge strane jedini način da fizičko ili pravno lice zaprimi neki prihod na legalan način jeste preko tekućeg računa. Kojom logikom onda bankama treba ostaviti pravo da odlučuju kome će otvoriti ili zatvoriti račun? Ili dozvoliti ponovo platni promet van banaka, ili prinuditi zakonski banke da svakoj licu obezbijede neometano otvaranje, korištenje i zatvaranje računa. Osim u slučajevima koje država jasno propiše. Da li je neko osuđeni kriminalac, na doživotnoj robiji, pod sankcijama države Kiribati, ne bi trebalo ni na koji način da ga onemogućuje da ostvaruje ovo pravo.

Name

Re doboj

08.07.2025 15:11

Mnogo sta nije tačno šta on priča jer na koje god je zakone ukazivao oni su prekršeni i tjera se dalje. Ili on lupa ili su ovi moćniji od svega!

Name

Mrak

08.07.2025 15:12

Da si procito sve bilo bi ti jasno sve, u vrhu stoji recenica u kojoj se spominje SAD, Platni sistem bi funkcioniso samo na teritoriji RS. imas primjer Rusije, a Burle nek udara lupeta laze petlja sve je to zbog savjetnika koji ne zasluzuju da rade ni ko referenti,

Name

Atilla

08.07.2025 15:35

Evo meni u Njemackoj jedna banka odbila da mi otvori tekuci racun.Nemam ni saobracajnog prekrsaja u Njemackoj,nikad kredit nisam imo,nikad ni jednoj instituciji nisam bio duzan ni Evro.I sta sad drzava treba da natjera banku da mi otvori racun.Banka ima diskreciono pravo da mi ne otvori racun i tacka.

Name

Direkt

08.07.2025 15:42

Banke na osnovu zakona koji reguliše ugovorno pravni odnos, određuju pravila pod kojim sklapaju posao sa klijentima. Kada se to prekrši, banke imaju pravo da zatvore račun. Osim toga, pored lokalnih zakona, banke posluju i u skladu sa međunarodnim pravilima vezanim za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma, OFAC listom, kao i u skladu sa svojom vlastitom procjenom rizika. Kada bi banke bile prisiljene da otvaraju račun svima, došlo bi do erozije povjerenja naroda u banke, što vrlo lako može da dovede do propasti banaka, jer u bankarskom sektoru, ugled se stiče godinama i decenijama, a gubi se u trenu, tako da banke nisu u obavezi da primaju rizične klijente.

Name

Direkt

08.07.2025 15:52

Doboj, još od vremena kada je ukinuta služba državnog rukovodstva (SDK), platni promet nije ekskluzivno pravo države, već pravo svake firme, koja ispuni odgovarajuće uslove propisane zakonom koji reguliše tu oblast.

Name

Boj

08.07.2025 14:49

Ovi na vlasti ili su okupili oko sebe sve one sa kupljenim diplomama sto veze ni ocemu nemaju ili pak se prave previse pametni pa ne slusaju struku i idu iz dubijoze u jos vecu dubijozu.

ODGOVORITE
Name

Banjaluka

08.07.2025 15:08

Banke će se samo dislocirati u Federaciju. Filijale će raditi u RS. I to je to. Moguće da je i ovo samo jedan od poteza Dodika koji vodi ka uništavanju RS. Mi smo glup narod, malo nas razmišlja svojom glavom a veeeeliki broj Miloradovom glavom koji samo gleda SEBE!

ODGOVORITE
Name

Pero

08.07.2025 15:08

Jedno pitanje za razmišljanje Šta bi se desilo da se sve banke povuku sa prostora RS zbog pritiska na njihDa li bi RS mogla da postoji i kako bi funkcionisala.

ODGOVORITE
Name

Maca Marela Pajic

08.07.2025 15:59

Funkcionisala bi bolje nego sada. Trampa umjesto novca, ja tebi kilu meda, a ti meni 2L rakije itd. Poljoprivreda bi dozivjela preporod, a narod bi zivio u izobilju hrane!

Name

Milica

08.07.2025 15:30

U ministarstvima pozaposljavali ljude koji nemaju bas nikakvih strucnih znanja, tako da nije cudno sto su nam takvi prijedlozi zakona. Bitno je samo zadovoljiti vodju, vozda, monaha, vlasnika RS, ili kako god ga zvali, zna se ko o svemu odlucuje.

ODGOVORITE
Name

Mali vuk

08.07.2025 15:41

Treba lovu iz mraka iznjeti na svetlo....xaxa..xuxu

ODGOVORITE
Name

Željko

08.07.2025 15:42

Ko još na svijetu poštuje ljudske zakone?

ODGOVORITE