Цијене животних намирница од 2019. до данас
Цијене основних животних намирница: Погледајте како се све мијењало од 2019. године до данас.
Босна и Херцеговина 12.04.2025 | 21:48
У Босни и Херцеговини цијене основних животних намирница из дана у дан расту.
Повећање минималне плате, лагана инфлација и посљедња дешавања на свјетском економском тржишту, и увођење царина од САД-а, додатно су уздрмале произвођаче, увознике и потрошаче.
Извјесно је да су на цијене неких производа утицале и природне непогоде.
А како су се цијене мијењале од 2019. до фебруара 2025. године, јасно показују подаци Агенције за статистику Босне и Херцеговине.
Занимљиво је да су цијене сира и путера биле ниже у вријеме короне него у години пред корону. Међутим, цијене уља, брашна су скочиле, док су цијене јунетине, млијека и шећера остале исте.
Од 2021. године креће знатан раст цијена основних животних намирница, посебно уља, кафе, меса, пилетине.
Ствари се драстично мијењају 2022. године, па тако цијена килограма путера с 23 КМ скаче на више од 30 КМ, драстично поскупљује и сир и млијеко, те сви млијечни производи, да би у 2023. години забиљежен пад цијене сира, уља и путера.
Међутим, цијене меса не падају, него само расту.
У односу на 2019. годину, 2024. године цијена риже је скоро дупла, хљеба такође, а цијена кафе биљежи знатан скок.
Боља ситуација за грађане није била ни у фебруару ове године, а према подацима Агенције за статистику БиХ и даље се биљежи раст цијена меса, хљеба, кафе, путера....
Адмир Чавалић, предсједавајући Одбора за економску политику Парламента ФБиХ, за Фактор каже да се биљежи изузетан раст цијена у подиндексу када су у питању храна и безалкохолна пића.
- То је посебно битно истаћи јер до сада нисмо имали драстичан раст цијена када је у питању одјећа, обућа и слично. У посљедњих пет година није дошло до драстичног раста цијена.
Међутим, када је ријеч о прехрамбенм производима, то је евидентно, и тај подиндекс изазива незадовљство грађана јер највише трошимо на прехрамбене производе - истиче Чавалић.
Каже да, када је ријеч о глобалним околностима, она нам не иду у прилог, посебно царински ратови.
- Ово што се очекује као реакција на увођење царина од САД-а, значи даљни раст цијена посебно оних увозних, а зна се да доста тога увозимо када је ријеч о производима финалне производње - објаснио је Чавалић.
А како цу цијене расле и падале, па опет расле од почетка короне па до данас, можете прочитати испод:
(Фактора>спан>) Фото: Фацебоок
Коментари / 5
Оставите коментарБОБА
12.04.2025 23:58Политицаре односно битне карике за зивот градјана заболе у којем хаосу зивимо , ста се све десава и колико цјене скацу.Кад је политика тема 24 х ста оцекивати него да друство генерално постаје болесно и да му нема лијека.
ОДГОВОРИТЕЗна се
13.04.2025 06:58Кад трзисн инспекциа нуста не ради инаце сами контролису и код насег комсије трговxа мају ли цене на артиклима и издаје ли рацун. Ниста друго. Влада не ограницава марзе и то је све по насим ледјима. Бозе сацувај.
Приједорцанка
13.04.2025 07:04Мотике у руке и сами пеоизвофити храну! Све се "погосподило", из опанака досло на асфалт, мобилни у руке,кафици пуни! Власт јесте таква каква је, али ми сами моземо пуно. Толико необрађене земље, имамо здраву воду... Дигните дупе!
ОДГОВОРИТЕБраво ,
13.04.2025 12:13Приједорцанка је у праву. Имам 68 година и своје земљисте. Сијем, окопавам, косим, одрзавам имање од 15 дунума као да сам мускарац у најбољим годинама. Поред тога радим јос два посла за хонорар. Није то пуно пара ал довољно да се зиви. Дрзава треба да донесе мјере да се помогне немоцним и слабим јер не могу сви да раде да би презивјели, ал оцито да такви нису ниција брига.
ТЕШКО НАМА
13.04.2025 23:35Сије ли и окопава ли и као Приједорчанка или само мисли да други то требају радити.