Cijene životnih namirnica od 2019. do danas
Cijene osnovnih životnih namirnica: Pogledajte kako se sve mijenjalo od 2019. godine do danas.
Bosna i Hercegovina 12.04.2025 | 21:48
U Bosni i Hercegovini cijene osnovnih životnih namirnica iz dana u dan rastu.
Povećanje minimalne plate, lagana inflacija i posljednja dešavanja na svjetskom ekonomskom tržištu, i uvođenje carina od SAD-a, dodatno su uzdrmale proizvođače, uvoznike i potrošače.
Izvjesno je da su na cijene nekih proizvoda uticale i prirodne nepogode.
A kako su se cijene mijenjale od 2019. do februara 2025. godine, jasno pokazuju podaci Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine.
Zanimljivo je da su cijene sira i putera bile niže u vrijeme korone nego u godini pred koronu. Međutim, cijene ulja, brašna su skočile, dok su cijene junetine, mlijeka i šećera ostale iste.
Od 2021. godine kreće znatan rast cijena osnovnih životnih namirnica, posebno ulja, kafe, mesa, piletine.
Stvari se drastično mijenjaju 2022. godine, pa tako cijena kilograma putera s 23 KM skače na više od 30 KM, drastično poskupljuje i sir i mlijeko, te svi mliječni proizvodi, da bi u 2023. godini zabilježen pad cijene sira, ulja i putera.
Međutim, cijene mesa ne padaju, nego samo rastu.
U odnosu na 2019. godinu, 2024. godine cijena riže je skoro dupla, hljeba takođe, a cijena kafe bilježi znatan skok.
Bolja situacija za građane nije bila ni u februaru ove godine, a prema podacima Agencije za statistiku BiH i dalje se bilježi rast cijena mesa, hljeba, kafe, putera....
Admir Čavalić, predsjedavajući Odbora za ekonomsku politiku Parlamenta FBiH, za Faktor kaže da se bilježi izuzetan rast cijena u podindeksu kada su u pitanju hrana i bezalkoholna pića.
- To je posebno bitno istaći jer do sada nismo imali drastičan rast cijena kada je u pitanju odjeća, obuća i slično. U posljednjih pet godina nije došlo do drastičnog rasta cijena.
Međutim, kada je riječ o prehrambenm proizvodima, to je evidentno, i taj podindeks izaziva nezadovljstvo građana jer najviše trošimo na prehrambene proizvode - ističe Čavalić.
Kaže da, kada je riječ o globalnim okolnostima, ona nam ne idu u prilog, posebno carinski ratovi.
- Ovo što se očekuje kao reakcija na uvođenje carina od SAD-a, znači daljni rast cijena posebno onih uvoznih, a zna se da dosta toga uvozimo kada je riječ o proizvodima finalne proizvodnje - objasnio je Čavalić.
A kako cu cijene rasle i padale, pa opet rasle od početka korone pa do danas, možete pročitati ispod:
(Faktor) Foto: Facebook
Komentari / 5
Ostavite komentarBOBA
12.04.2025 23:58Politicare odnosno bitne karike za zivot gradjana zabole u kojem haosu zivimo , sta se sve desava i koliko cjene skacu.Kad je politika tema 24 h sta ocekivati nego da drustvo generalno postaje bolesno i da mu nema lijeka.
ODGOVORITEZna se
13.04.2025 06:58Kad trzisn inspekcia nusta ne radi inace sami kontrolisu i kod naseg komsije trgovxa maju li cene na artiklima i izdaje li racun. Nista drugo. Vlada ne ogranicava marze i to je sve po nasim ledjima. Boze sacuvaj.
Prijedorcanka
13.04.2025 07:04Motike u ruke i sami peoizvofiti hranu! Sve se "pogospodilo", iz opanaka doslo na asfalt, mobilni u ruke,kafici puni! Vlast jeste takva kakva je, ali mi sami mozemo puno. Toliko neobrađene zemlje, imamo zdravu vodu... Dignite dupe!
ODGOVORITEBravo ,
13.04.2025 12:13Prijedorcanka je u pravu. Imam 68 godina i svoje zemljiste. Sijem, okopavam, kosim, odrzavam imanje od 15 dunuma kao da sam muskarac u najboljim godinama. Pored toga radim jos dva posla za honorar. Nije to puno para al dovoljno da se zivi. Drzava treba da donese mjere da se pomogne nemocnim i slabim jer ne mogu svi da rade da bi prezivjeli, al ocito da takvi nisu nicija briga.
TEŠKO NAMA
13.04.2025 23:35Sije li i okopava li i kao Prijedorčanka ili samo misli da drugi to trebaju raditi.