Јеврејима срећан и кошер празник Песах!
Припадницима јеврејских општина Бања Лука и Добој, као и свим нашим гледаоцима јеврејске вјероисповијести у Републици Српској односно БиХ, Србији, те широм свијета, БН ТВ жели срећан и кошер празник Песах, да га проведете са својим најмилијим, у породичном весељу и здрављу.
Република Српска 12.04.2025 | 12:23
Песах симболизује слободу, препричавајући и преносећи с кољена на кољено ослобођење и излазак Јевреја из мисирског ропства под Мојсијевим вођством, описаним у Књизи изласка, односно Егзодуса, у Тори (Мојсијевом Петокњижју из Старог завјета).
Празник почиње 14. дана мјесеца нисана по јеврејском календару, Седер вечером, током које породице ишчитавају и испјевавају Хагаду, причу избављења из Египта.
Један је од три ходочасна празника за вријеме којих се успиње у Јерусалим, ослањајући се на традицију из времена Краљевства Јудеје (10 – 6. вијек прије н.е.).
Траје седам дана, током којих се евоцирајући напуштање Египта и 40 година лутања по Синајској пустињи једе бесквасни хљеб (маца), што се прати и у осталим прехрамбеним намирницама.
Пуни празници су први и посљедњи док средишњи представљају полу-празничне дане, при чему се у расијању пуни прослављају два дана.
Посљедњи, односно Седми од Песаха (Схеви'и схел Песацх), подсјећа на пристизање на обале Црвеног мора на којим дјеца Израиља свједоче његовом раздвајању.
Једна од међународно најпознатијих и најестетскије рукописно-осликаних хагада на свијету је управо Сарајевска хагада. Изгнанством Јевреја из Шпаније напушта је у 15. вијеку, а процјена је да је настала у другој половини 14. стољећа.
Од 1894. године налази се у Земаљском музеју у Сарајеву.
Како овде године Седер вече наступа изласком Шабата, према ријечима Александра Николића, почасног конзула Републике Србије у Држави Израел, то су обимне припремне радње довршене још до петка.
Премда се Песах назива и празником слободе, и ове године тај се појам неће користити, већ ће молитве бити упућене за спашавање преосталих 59 киднапованих талаца у Појасу Газе, при чему су процјене да је 24 у животу, а један од њих је и држављанин Србије, драги Алон Охел, чија се породица непојмљиво језивих 18 мјесеци држи витешки.
Од дана киднаповања нема видео записа о Алону, а највећи број информација долази од размијењених талаца сапатника.
Рањен је у једно око, изгладњиван, у тмини подземних тунела, без љекарског третмана и медикамената, ноге су му у ланцима, а илузорно је говорити о могућности посјете од стране припадника Међународног црвеног крста.
(БН)
Коментари / 1
Оставите коментарСрамота!
12.04.2025 13:37Сарајево да ово ради умјесто Срби? Зашто нисмо узели од мауслимана кад не воле Јевреје? Додуше, Турци су их спасили од хришћана, а и ми смо хришћани (1941-1945, Бг био први Јуд3н фреи град у окупираној Европи) да им Јевреји требају бити захвлани до судњег дана...
ОДГОВОРИТЕ