Jevrejima srećan i košer praznik Pesah!

Pripadnicima jevrejskih opština Banja Luka i Doboj, kao i svim našim gledaocima jevrejske vjeroispovijesti u Republici Srpskoj odnosno BiH, Srbiji, te širom svijeta, BN TV želi srećan i košer praznik Pesah, da ga provedete sa svojim najmilijim, u porodičnom veselju i zdravlju.

Republika Srpska 12.04.2025 | 12:23
Jevrejima srećan i košer praznik Pesah!

Pesah simbolizuje slobodu, prepričavajući i prenoseći s koljena na koljeno oslobođenje i izlazak Jevreja iz misirskog ropstva pod Mojsijevim vođstvom, opisanim u Knjizi izlaska, odnosno Egzodusa, u Tori (Mojsijevom Petoknjižju iz Starog zavjeta).

Praznik počinje 14. dana mjeseca nisana po jevrejskom kalendaru, Seder večerom, tokom koje porodice iščitavaju i ispjevavaju Hagadu, priču izbavljenja iz Egipta.

Jedan je od tri hodočasna praznika za vrijeme kojih se uspinje u Jerusalim, oslanjajući se na tradiciju iz vremena Kraljevstva Judeje (10 – 6. vijek prije n.e.).

Traje sedam dana, tokom kojih se evocirajući napuštanje Egipta i 40 godina lutanja po Sinajskoj pustinji jede beskvasni hljeb (maca), što se prati i u ostalim prehrambenim namirnicama.

Puni praznici su prvi i posljednji dok središnji predstavljaju polu-praznične dane, pri čemu se u rasijanju puni proslavljaju dva dana.

Posljednji, odnosno Sedmi od Pesaha (Shevi'i shel Pesach), podsjeća na pristizanje na obale Crvenog mora na kojim djeca Izrailja svjedoče njegovom razdvajanju.

Jedna od međunarodno najpoznatijih i najestetskije rukopisno-oslikanih hagada na svijetu je upravo Sarajevska hagada. Izgnanstvom Jevreja iz Španije napušta je u 15. vijeku, a procjena je da je nastala u drugoj polovini 14. stoljeća.

Od 1894. godine nalazi se u Zemaljskom muzeju u Sarajevu.

Kako ovde godine Seder veče nastupa izlaskom Šabata, prema riječima Aleksandra Nikolića, počasnog konzula Republike Srbije u Državi Izrael, to su obimne pripremne radnje dovršene još do petka.

Premda se Pesah naziva i praznikom slobode, i ove godine taj se pojam neće koristiti, već će molitve biti upućene za spašavanje preostalih 59 kidnapovanih talaca u Pojasu Gaze, pri čemu su procjene da je 24 u životu, a jedan od njih je i državljanin Srbije, dragi Alon Ohel, čija se porodica nepojmljivo jezivih 18 mjeseci drži viteški.

Od dana kidnapovanja nema video zapisa o Alonu, a najveći broj informacija dolazi od razmijenjenih talaca sapatnika.

Ranjen je u jedno oko, izgladnjivan, u tmini podzemnih tunela, bez ljekarskog tretmana i medikamenata, noge su mu u lancima, a iluzorno je govoriti o mogućnosti posjete od strane pripadnika Međunarodnog crvenog krsta.  

(BN)

Komentari / 1

Ostavite komentar
Name

Sramota!

12.04.2025 13:37

Sarajevo da ovo radi umjesto Srbi? Zašto nismo uzeli od mauslimana kad ne vole Jevreje? Doduše, Turci su ih spasili od hrišćana, a i mi smo hrišćani (1941-1945, Bg bio prvi Jud3n frei grad u okupiranoj Evropi) da im Jevreji trebaju biti zahvlani do sudnjeg dana...

ODGOVORITE