Нова задужења Републике Српске код "пријатеља"
У новембру 100 милиона, у марту 245 милиона евра.
Република Српска 29.03.2025 | 20:03
Толико се Република Српска задужила код мистериозних кредитора, чији идентитет власти у Српској не откривају.
Посљедње задужење ће се враћати идућих девет година, почевши од децембра ове године, и то са фиксном каматном стопом од пет одсто годишње.
Детаљи кредита су објављени у Службеном гласнику Републике Српске прошли петак, али не и то ко је Српској дао новац.
"Не можете добити одговор и немојте нас џаба питати ко вам је дао. Дали су нам наши пријатељи", рекао је Радован Вишковић, предсједник Владе Републике Српске, на јавном сервису Републике Српске.
Из Министарства финансија Републике Српске није одговорено на упит Радија Слободна Европа (РСЕ) о томе зашто власти не наводе од кога ће добити новац, нити за шта ће он бити намијењен.
Игор Црнадак, шеф Клуба посланика Партије демократског прогреса, опозиционе странке у Народној скупштини Републике Српске, раније је на својој Фацебоок страници објавио званични одговор Министарства финансија на посланичко питање од кога је Влада Републике Српске у новембру добила кредит од 100 милиона евра.
У њему, сем законских појашњења, нема информација о поријеклу новца.
Гдје новац улази у земљу?
Сваки инострани кредит било које институције и организационе јединице у земљи, мора да се уплати преко Централне банке Босне и Херцеговине, кажу економисти за РСЕ.
Из Централне банке на упит РСЕ одговарају да они не знају гдје се Република Српска задужила, те да се процес директног задужења Српске не одвија преко њих.
Марко Ђого, декан Економског факултета у Источном Сарајеву, појашњава за РСЕ да Република Српска нема обавезу да тражи одобрење са нивоа БиХ за кредит, јер се не задужује преко државних институција, али да је Централна банка неизоставан посредник.
"На нивоу тог техничког извршења, ја мислим да не могу искључити Централну банку. Односно да ће та средства преко рачуна Централне банке доћи у Републику Српску", рекао је Ђого.
Истог мишљења је и Светлана Ценић, економски аналитичар и бивши министар финансија Републике Српске.
"Како може да буде тајно нешто што мора бити евидентирано, с обзиром да је новчани ток, односно прилив новца у земљу преко Централне банке", пита се она.
Задужења код "пријатеља"
Ценић подсјећа да је кредит који диже Влада Републике Српске ствар јавних финансија, и као такав, његово поријекло се мора знати.
"Не може кредитор бити анониман, нема теоретске шансе, с обзиром да крше све законе могуће, значи Министарство финансија, мора поднијети извештај и парламенту, да не кажем да Министарство финансија државно подноси извјештај такође, Савјету министара и парламенту на увид се стављају сва задужења", наглашава Ценић.
Посланик опозиционе Партија демократског прогреса (ПДП) и члан Одбора за финансије и буџет НС Републике Српске, Диана Чекић, истиче да "нема задуживања код пријатеља".
"Финансије не познају појам пријатеља. Банке раде по систему користи и гледају могућност враћања тих кредита. Значи, нема ријечи ни о каквом пријатељу и то нису никаква донаторска средства, то су кредитна средства која ће отплаћивати грађани Републике Српске", рекла је Чекић за РСЕ.
Она упозорава да не смије бити говора о тајности, с обзиром на то да су власти у Републици Српској "хронично у недостатку новца", те да на све могуће начине покушавају тај проблем да ријеше.
Чекић не жели да спекулише са тиме да је имовина Републике Српске дата као залог, уколико Влада не буде могла да изврши своје кредитне обавезе.
"Уколико су дали то је још гора ситуација, значи иде се у нешто што је ван памети, јер нико нема мандат да зарад неких задужења тргује са богатствима и имовином Републике Српске", казала је она.
Марко Ђого подсјећа да је претходних година Република Српска имала проблема са дизањем кредита у иностранству, који су проузроковани "политичким сукобима између руководства Републике Српске и политичких представника развијених земаља".
Ко су мистериозни кредитори?
Светлана Ценић оцјењује да постоји неколико адреса код којих су властодршци у Републици Српској могли добити кредит, али да свака има своја ограничења.
"Не вјерујем да су Кинези, чисто сумњам, обзиром да сви пројекти са Кинезима тренутно, и они чекају, започело се ово, оно, те око енергетике, те пут, али колико знам, ништа се не дешава", рекла је она.
Уколико јесте Кина, она претпоставља да постоји "хипотека на нечему јако значајном", те да је заложена одређена имовина као гаранција поврата кредита.
"Русија не вјерујем да јесте, Мађарска је и сама на леду у ЕУ, и чак постоји пријетња да се на неки начин елиминишу и из гласања у ЕУ, тако да видјећемо тај расплет. То је и за Мађарску значајан износ, 250 милиона евра, али опет кажем, зарад утицаја Мађарске ту је и Орбан, коме требају такви", рекла је она.
Каже да је "не би изненадило" ни да је зајам узет од Саудијске Арабије. Ово арапско краљевство преко свог развојног фонда у Републици Српској финансира изградњу научно-технолошког парка у Бањалуци, као и изградњу студентског дома у Фочи, на истоку БиХ.
Марко Ђого каже да износ дјелује велик у нашем економском "микрокосмосу", али да тај износ "није ни на нивоу изградње дионице аутопута у кинеској провинцији".
"Тако да то објективно што је за нас велико, чак и за стране банке, а камо ли за државе то нису заправо никаква средства, то чак и средње развијена економија средње величине типа Мађарске, не би осјетила 100 или 200 милиона евра годишње да неком да кредита", сматра Ђого.
Према њему, услови кредита су добри с обзиром на кредитни рејтинг БиХ, те политичку нестабилност у земљи.
Кредит за јавни сектор?
Власти не наводе за шта ће користити овај кредит. Ипак, 24. марта је НС Републике Српске усвојила сет закона, којима се повећавају плате запосленима у јавном сектору.
Министар финансија Републике Српске Зора Видовић у образложењу закона рекла је да је за повећање потребно 215 милиона марака (око 110 милиона евра).
Диана Чекић подсјећа да су власти крајем прошле године говориле да новца за ова повећања нема, те да овакве "импровизације" највише коштају грађане Републике Српске.
Прошлог децембра, Парламент Републике Српске је за 2025. годину одобрио укупно дугорочно задужење у износу од 862 милиона марака (око 441 милион евра).
Према подацима с краја октобра, укупни дуг Републике Српске који је законски ограничен износи око 6,45 милијарди КМ (око 3,3 милијарде евра), што представља 38 одсто БДП-а Српске.
Односи Републике Српске са "пријатељима"
Судећи по медијским извјештајима, Република Српска на међународном нивоу најближе сарађује са сусједном Србијом, али и Русијом, Мађарском и Кином.
Ипак, подаци Завода за статистику Републике Српске показују да је од ових земаља само Србија међу најважнијим спољнотрговинским партнерима, а ту су још Италија, Хрватска, Њемачка и Словенија.
Мађарски премијер Виктор Орбан и предсједник Републике Српске, Милорад Додик, посљедњих година гаје све ближе односе.
Због ставова Будимпеште, Европска унија није могла да уведе санкције Додику, док је замјеник мађарског шефа дипломатије у недавној посјети Бањалуци рекао да је пресуда Суда БиХ у предмету против Додика "политичка".
Сем тога, Мађарска је давала зајмове Влади Републике Српске за рјешавање буџетских рупа, те је основала фонд за помоћ при куповини пољопривредних машина.
Русија пружа највише политичку подршку руководству Републике Српске, и то посебно Додику.
Он се од 2014. године, обављајући различите функције, састао са руским лидером Владимиром Путином укупно 11 пута.
Званична Москва не признаје ауторитет високог представника у БиХ, Кристијана Шмита, у чему их Република Српска прати.
Кина је у Републици Српској, углавном, укључена у инфраструктурни и енергетски сектор.
Кинеске компаније граде хидроелектране на Бистрици код Фоче, Хидроелектрану Дабар код Билеће на југу БиХ, док је више пута најављиван почетак изградње аутопута Бања Лука – Приједор.
Ипак, ове пројекте прате проблеми у процесу изградње, који се најчешће односе на финансирање.
Раније су изградиле, између осталог, болницу у Добоју као и термоелектрану у оближњим Станарима.
Коментари / 49
Оставите коментарЉубица
29.03.2025 20:10Да нису Игор и Гоца позајмили новац ?
ОДГОВОРИТЕСинчина
29.03.2025 21:22Послије Додика преузима нас Игор Додик. Млад момак а већ велики и доказани бизнисмен. Могуће је и да он стоји иза ове трансакције.
Зорка Мироморка
29.03.2025 22:38РС има финанцијски капацитет!
Ре
29.03.2025 23:5917 500 000 камате. Јел има неко да им објасни колико треба рада и труда да се та камата искесира некоме.
Фан
30.03.2025 03:11Млад момак доказан бизмосмен....хххааа бас бизмосмен РС....колико Дрзавни пара је у његовом бизнису.,.Да му није тате стаби био..,Тузна си ти РС...
ВРС
30.03.2025 07:53Хапси док нас нису скроз унистили!!!
Нострадамус
30.03.2025 08:29Ја сам сретан да је Игор успјесно са оним кредитом, сто му је тата дао од 3 милиона марака, пребродио кризу и није поцео да се дрогира, како је то његов тајо објаснио 😂😂😂😂
ПРАЊЕ НОВЦА
29.03.2025 20:19ТАКВИ ПОСТУПЦИ СЕ У НОРМАЛНИМ ЗЕМЉАМА И СВЈЕТУ ..СМСТРА ПРАЊЕ НОВЦА..И ТО ЈЕ ТЕСКО КРИВИЦНО ДЈЕЛО....И АУТОМАТСКИ СЕ УКЉУЦУЈЕ ЕУ ПОЛИЦИЈСКЕ СНАГЕ СВЈЕТСКЕ И ИНТЕРПОЛ .ПРСТИ СЕ ...УСА ЦИЈА ...ТАКВИ СЛУЦАЈЕВИ СУ ОКСРАКТЕРИСАНИ КАО ПРАЊЕ ЦРНОГ НОВЦА ..МОЗЕ ЗА ДРОГУ ИЛИ ТЕРОРИЗАМ....И ПОРЕКЛО ЦРНИХ НОВАЦА ....ТО СУ ЈАКО РИГОРОЗНЕ МЈЕРЕ....ПРЕДУЗИМАЈУ СЕ ...АЛИ ТО наси пијацари И конобарице ибдиспацери нису дорасли ..кошта ће их ТО....
ОДГОВОРИТЕОзна
29.03.2025 21:54Тацно!Ста цекају разне полицијске и правосудне структуре? Нас обицне градјане малтретирају код транскација а они узимају кредите а ко је власник пара није битно.Ево сансе Суду БиХ да одмах покренем истрагу за Прање пара Ако то вец неце енититеско тузиластво
Ре .озна
29.03.2025 22:42Ентитетско тужилаштво је под Додиковом контролом апсолутно. Кад ћете више то схватити..
Ре озна
30.03.2025 07:39Е немозе покренути БиХ судство јер су Додо и НСРСа одвојили РС измедјуосталог од правосудја БиХ он се обезбједјује и у томе свему одвајањем. То је то сто измишља он и пријатељи му политички напад на РС од стране Сарајева и БиХ као дрзаве сто и нормал напредан свијет негира и види ко ствара проблеме и хапсе. Све хоце да одвоји и направи своју приватну дрзаву са тајним пријатељима из свијета који му помажу финансиски кредитима у сврху пропадања хипотекама и стим пријатељима допринесе нестанку РСа . Они не копцају да је то пропаст привремено се снаћи а ко ће враћати кредите и одакле???? Озбиљна ствар за опозицију и будућност РСа све Садашња влас растури предаде за дугове и тако да све пропадне посље њих бас их брига намирили себе и своје ко лордови.
Немања
29.03.2025 20:20Нико не даје 500 милиона пријатељски, вјероватно су им обецали литијум и вјероватно је Орбан
ОДГОВОРИТЕМики
30.03.2025 07:50Људи, дали вам је јасно гдје ово води. Прекинимо ово ако вец није касно. Устанимо конацно и смјенимо ову глупу и покварену власт. Од опозиције не моземо ниста оцекивати. Морамо сами. Угледајмо се на Србију. Сутра сви у генерални
Www
29.03.2025 20:20Мистериозни кредитор је власник Српске или неко из његовог окружења. Извор средстава; покрадене народне паре, али сазнаће се и званично.
ОДГОВОРИТЕМотај каблове
29.03.2025 20:23Крааајјјј,слепци.
ОДГОВОРИТЕБуџетлија СНСД
29.03.2025 20:42Ово је одлично. Сваки пут се обрадујем новом кредиту. То је гаранција да ћу и даље узимати велику 💵💵💵💵. Ко ће и како враћати кредите, баш ме брига.
ОДГОВОРИТЕБа
29.03.2025 20:47Мозес мислит који је то успјех добити кредит
ОДГОВОРИТЕСрбин прави
29.03.2025 20:48Ово је припрема за независност Рс. Прелазимо на еуре. Зато у памет срби, сви подржимо Додика. Предсједник зна шта ради и куда води Рс. Право је вријеме. Само одлучно и сложно.
ОДГОВОРИТЕИме
29.03.2025 21:42Дааа. Неко купује РС. Видјећемо у којој земљи ћемо се једно јутро пробудити. 🤣🤣🤣
Ре
29.03.2025 22:39Заебавас нас ти, осјецам сарказам у тексу. Теско нама Србима у Републици Српској кад нам ЕУ спусти рампу, нецемо се опоравити деценијама.
🤣🤣🤣🤣🤣
30.03.2025 03:18Бас је води и види се,борци му имају 3км,а његова свита мултимилијардери,видјеце се и то једног дана...зиви били па свједоцили само ти њему маши ја нецу по цјену зивота
видје
29.03.2025 20:48СВЕ ЦЕ ТО УБРЗО ИЗАЦИ НА ВИДЈЕЛО,ПОКРАДУ НАРОД И ОНИ ПОМАЗУ КРЕДИТОМ....ВЕЦ У СЛ. ПОКРЕНУТА ПРОЦЕДУРА И ТЕ КАКВА
ОДГОВОРИТЕ+
29.03.2025 20:54Велики чланак. Они не заслужују нечији труд оволики.
ОДГОВОРИТЕПрелепа и Вецна
29.03.2025 20:56Задузили смо вам унуке,србадијо, и немојте нас дзаба питати како. Те паре цемо узети себи,вама мрвице, тробојке и три прста оберуцке. Вас премијер и прецедник
ОДГОВОРИТЕМилутин К.
29.03.2025 20:58На суд одма и открива ко дају кредит. Нема то ни грама ни секунде предомислит. Одма на суд. Ни говно од медведа толико смрди.
ОДГОВОРИТЕРамбо
29.03.2025 21:04То су опљацкане паре од народа и дрзаве и убацују их у регуларне новцане токове. Са тим постају као вецински акционари РС . Виде да им је досао крај и сад пљацкају јос гдје могу и ово мало сто је остало . Ово треба све регистровати и кад падну са власти одма похапсити све надлезне који су управљали новцаним токовима а зна се ко су. Е онда из притвора да доказују све своје одлуке и нецасне радње
ОДГОВОРИТЕПеру препирају купају
30.03.2025 10:08Легалне токове Кредите тајнееее Пријатељее !!! Одмах Интерпол Еуропол Калигуле 21 вијека пљацка стољецаааааа!!!
ре
29.03.2025 21:06То се зове зеленаштво задуживање код лихвара по лихварским условима. Јадно. то нису финансијске институције. Ето из којих задужења они исплаћиују пандурима паразитске неразарађене плате да превуку и ове из СИПЕ у МУП.
ОДГОВОРИТЕдодо
29.03.2025 21:08однио лову па це он финансират из ст.пеерсбурга...хахаха ста мали лопина ради
ОДГОВОРИТЕВида
29.03.2025 21:11Видите да паре стижу хеликоптером,несмију их држати у иностранству,па ће живјети од камата,а откупиће и ово мало што је остало и продати Америма.
ОДГОВОРИТЕХесус
29.03.2025 21:15Експлодирао путинов ауто у москви. Је ли додик био у њему?
ОДГОВОРИТЕМики
29.03.2025 21:18Људи, дали вам је јасно гдје ово води. Прекинимо ово ако вец није касно. Устанимо конацно и смјенимо ову глупу и покварену власт. Од опозиције не моземо ниста оцекивати. Морамо сами. Угледајмо се на Србију. Сутра сви у генерални штрајк.
ОДГОВОРИТЕПопс
29.03.2025 21:21Лову даје Азербејдзан, уз залог ел. Привреде.
ОДГОВОРИТЕБорац
29.03.2025 21:25Мајстори лоповлука Нистеви за затвора
ОДГОВОРИТЕре
29.03.2025 22:11Гдје сад Централна Банка БХ? Све се мора знати ко и како се задузује. Не само скупстина,него и јавност итд
Сл
29.03.2025 22:3120 година се задузујете ниста друго ни незнате све сте унистили преваранти у оделима кркани неписмени али 100% це доци тај дан кад сјасите са народа и бицете у затвору.
ОДГОВОРИТЕФк9
29.03.2025 22:38Испаде РС гробница народа, али српског. Ај се ти сад пробај извуци из целицног Милетовог загрљаја, поготово сад кад нам ударе медјународну изолацију. Па вадицемо визе за Загреб, људи!
ОДГОВОРИТЕЈа
29.03.2025 22:38А Додик?
ОДГОВОРИТЕРеалан
29.03.2025 22:40То је јасно и познато као добар дан,новац је народни отуђен задњих година од србског народа из РС који се нашао у Додиковом буџету и његове породице. Сасвим је јасно да се због тога не могу открити тобожњи позајмиоци уз камату коју су договорили а то је сасвим довољно да добијете за народни новац који је Додик отуђио. Дакле како рећи одакле је новац узет као кредит или позајмица кад народ враћа лично свој новац а при томе и камату на тај новац, мислим да ово није први пут да РС узима кредит тј.новац а не зна се од кога.
ОДГОВОРИТЕСигуран
29.03.2025 22:44Ово је сигуран знак да Додик са ЈАТАЦИМА жели уништити РС ако још неком није јасно онда треба да се под хитно јави медицинском особљу док још није касно!
ОДГОВОРИТЕпитам се
29.03.2025 22:56Гдје нам вожд нестаде?
ОДГОВОРИТЕпетак
30.03.2025 00:04це стици одговор...банке вец знају...блокиран фин.систем....нецес се задузиат на име дрзаве коју не признајес...
ОДГОВОРИТЕАполитицан
30.03.2025 00:28Докази вријеме, надам се, када це поцети истраге, дизати се оптузнице и доста њих отици на слузбени пут у КПД Зеница.
ОДГОВОРИТЕНа помолу нови криминал
30.03.2025 07:44Послије покраду кажу од наших пријатељ није по закону није легално задужење или покраду буџет и ником ништа враћали кредите народ за ништа незна Манипулишу ли манипулишту
ОДГОВОРИТЕМиркан
30.03.2025 08:09Źао ми је Федерације БиХ. Она ће морати враћати овај кредит пошто смо ми,одавно,неспособни. Да сам на њиховом мјесту ја бих се од овог тешког болесника који се зове Република Српска,ОДЦИЈЕПИО.
ОДГОВОРИТЕГру
30.03.2025 08:25Није новац никаквог мистериозног кредитора. Није ни из Азарбејџана, ни из Маџарске, новац је од великог баје и његовог буљооког сина који су покрали од народа и сад "оплођују" у виду кредита лудом Српском народу коме и сам припадам.
ОДГОВОРИТЕЛоповска логика
30.03.2025 09:10А како ће да се исплате све те промашене или злоупотријебљене концесије, изгубљене арбитраже, ријеч је о стотинама милиона..??!! То нико не спомиње. Пуна им уста бриге за народ, патриотизма, родољубља и србољубља, а о томе ни ријечи, ни мукајет. Ни од 'нашег' врлог прецедника свјетског путника, ни од премијера, ни предсједника НСРС који је у бијегу, неухватљивих надлежних министара, ни од кога. Нису надлежни. Њих се то не дотиче.
ОДГОВОРИТЕНикад краја
30.03.2025 12:21Није се без разлога Рами Исаку омакло оно - 11- кантон. Дугови мањег ентитета се сабирају на државном нивоу, а онда ће се РС умртвити и кантонизовати. А дугове јој нико опростити неће, вратиће се овом РС народу као бумеранг. Што је и логично, задужили сте се, па враћајте. Лопине своје гоните или славите, по вољи вам.
Нису овај пут
30.03.2025 10:02Иду у кругггггг! Измедј себе!!! Сад обрен петровиц са својима улијеце па онда Мице Мицица милионери сдс овциии мали велики милионери оионири произведени у 30 гидисњиј Пљацки! Дрзаве и Народаааа! Ојј ха! Немере нам нико ниста пуни смо ко брод!!!! Све купимоо све подмаземо од Маска орбана путина ердоганаааа све редом богатији смо од Свицеееее!!
ОДГОВОРИТЕ