Влада још дугује пољопривредницима из прошле године
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске исплатило је ових дана око 18 милиона КМ на име постицаја у пољопривреди, за јануар 2024. године, за 4.863 корисника, тако да сада укупна дуговања Министарства, намјењена пољопривреди за прошлу годину, износе око 82 милиона КМ.
Република Српска 24.03.2025 | 20:27
Прољећна сјетва већ почиње, па пољопривредници наводе да је закаснила дуго очекивана исплата подстицаја, битна због значајних поскупљења репроматеријала.
“То што је исплаћено нешто, то је само кап у мору, јер то нису нека значајна стредства, а нама управо сада требају огромна средства, јер баш ми мљекари смо у проблему, јер морамо да купујемо сијено и премиксе, а онда долазе гориво, сјемена, ђубриво и хербициди. Та средства су требала бити давно исплаћена да зановимо овогодишњу производњу, јер са овим средствима која ми имамо, не можемо кренути у производњу”, каже Раденко Арсеновић, потпредсједник Удружења “Села Семберије и Мајевице”.
Радиша Рикановић, ратар и сточар из Бродца код Бијељине каже да му министарство, на име подстицаја, дугује око 47.000. марака. Додаје да је ђубриво и сјемена обезбједио, али прихрану није, јер подстицај није стигао на вријеме, па је био принуђен да подигне позајмицу у микрокредитној организацији уз 20% камате.
“Кад сам требао да купим “Тарану” - прихрану, била је 74 марке. -Значи 20 марака је отишла горе, сад је 94 и замислите сад колико ја губим, а чекам од марта прошле године. Тада сам купио трактор, па све остало по музном грлу, којекакве прикључке. Ја могу да вјерујем да то никога не интересује? Знам да нема пара, али боље да нам нису дозвољавали да то купујемо”, каже Рикановић.
Пољопривредници страхују да ће усљед “рата таксама” између ЕУ и САД, наше тржиште преплавити житарице, које Европа неће моћи да пласира на америчко тржиште и да ће због тога цијена наше пшенице пасти на свега 25 КМ.
Додају да, судећи по недавној одлуци Министарства спољне трговине и економских односа БиХ, да да дозволу за увоз смрзнуте говедине из Јужне Америке, власт ни овог пута неће стати у њихову заштиту.
“Најтеже ми је кад ми имамо жетву и треба да нас заштити министар за спољну трговину и каже да пшеница мора да буде по одређеној цијени, а онда каже да не може да се договори са ФБиХ око брашна и пшенице, а кад треба да се увезе говеђе месо, које је битније ФБиХ, а ми га имамо довољно, то се одмах договори. То је завршено у 5 минута”, појашњава Рикановић.
“Нама су сад потребне паре да би могли да посијемо. Ми пољопривредници нећемо узети те паре и отићи на море, него ћемо то уложити у машине и средства. Фактички држава и када нам исплати та средства, она ће бити одмах враћена у финансијске токове, па ће држава од тога имати дуплу корист”, каже Арсеновић.
Министар финансија Републике Српске, Зора Видовић, рекла је да је од укупно 180 милиона марака, остало да се мљекарима и повртларима исплати око 60 милиона подстицаја, што ће бити учињено ускоро, чиме ће комплетан дуг бити измирен.
“Сви који имају потребу за субвенцијом за прооизводњу су исплаћени. Остале су инвестиције и то ћемо исплатити тамо негдје до краја априла мјесеца”, рекла је Видовић.
Пољопривредници кажу да из мјесеца у мјесец од политичара добијају обећања, која се затим крше или одлажу, због чега све већи број њих одустаје од производње.
У прилог овој тврдњи иде и податак из АПИФ-а који показује да је ове, у односу на годину раније, број пољопривредника мањи за око 1000.
(БН) Фото: Архива
Коментари / 7
Оставите коментарДуг 82 милиона КМ
24.03.2025 20:48Значи да дуг износи комплетан аграрни будзет од прије пар година. Исплацено је само "великим фармерима", а "мали", њима свакако ниста и не треба. Колико оно би беба - осам. Само не дајте малим фармерима ни марке, па цемо имати лијепе вијести "Република Српска данас богатија за двије бебе". Туга је ово људи, има ли ико паметан!???
ОДГОВОРИТЕХаха
24.03.2025 20:54Ма шта хоће ови и шта више траже ови некакви пољопривредници, какав подстицај каква давања. Угасите ви то, све смо угасили можемо и то. Ако сте толико угрожени и немате никакве зараде чему онда труд. Мој комшија у селу никад ништа добио није ни од какве владе нити тражи нити кмечи. Човек живи у брдско планинском крају теже му је 100 пута него вама али не кмечи. Ради колико и како може а богами још понеко има користи од њега. Нама је битан увоз увоз увоз. Па ми и воду и чачкалице увозимо па ваљда можемо и млијеко и брашно. Ајде да не гњавим више.
ОДГОВОРИТЕПотицај
24.03.2025 21:25Срамота , додијали сте, стално тражите , добили сте тракторе добили сте бесповратне стотине хиљада марака , ста доби онај радник сто ради за ваше подстицаје , Колико вам кошта кила меса кад продајете као да је на Марсу отхрањено 30 км , храните кемијом и стоку да сто прије нарасте , Нама обичним људима хвала Богу има и оних крилца од 5 км и свињског бута по 10 км , јер ваше месо које је држава финанцирала можемо сањат , а за то вријеме купујете аута глумите газде ,,,
ОДГОВОРИТЕДокле више
25.03.2025 08:26Стално исти добијају и стално исти не добијају подстицаје. Они који имају "штелу" купују па препродају тракторе и прикључке, фиктивно приказују и дијеле ПДВ са продавцима, користе регресирано гориво током цијеле године и за путничка возила, повртлари потроваше народ са пестицидима и инсектицидима, због монопола цијене веће него у Њемачкој и Америци. Месо у Хрватској (само пар километара преко Саве) 50% и више јефтиније него код нас, а наши месари варају и краду из очију.
Прика бн
25.03.2025 04:40И овај кредит оде овим што су на буџету. А ви сељаци чекајте као и увјек. А тај мали сељак је побиједио,, швабу,, у обадва светска рата. Са кравом козом овом. Да тога није било, нестали би са ових простора одавно. А за нестанак срба у босни највећи кривци су ови на власти. Отјераше све, а они, пљачкају колико хоће. И њима ништа не касни.
ОДГОВОРИТЕЗашто,
25.03.2025 07:28Ови пољопривредници, сточари и остали произвиђачи стално кукају, све им се мора подстицати, машине, гориво, материјал, на крају немају ни раднике за бербу, све се то вама дебело плати, али навикло се кукати, какав подстицај имају радници у било каквој врсти производње,који на крају ваше производе скупо плате. Само дај, што радите, ако се не исплати.
ОДГОВОРИТЕПроблем је у њима
25.03.2025 09:12Мислим да су удружења пољопривредника и сточара проблем који уништава средње и мале. Све је корумпирано, све је прилагођено разним шемама, све се злоупотребљава, нико не провјерава гдје и коме иде новац, нико није санкционисан.