Vlada još duguje poljoprivrednicima iz prošle godine

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske isplatilo je ovih dana oko 18 miliona КM na ime posticaja u poljoprivredi, za januar 2024. godine, za 4.863 korisnika, tako da sada ukupna dugovanja Ministarstva, namjenjena poljoprivredi za prošlu godinu, iznose oko 82 miliona КM.

Republika Srpska 24.03.2025 | 20:27
Vlada još duguje poljoprivrednicima iz prošle godine

Proljećna sjetva već počinje, pa poljoprivrednici navode da je zakasnila dugo očekivana isplata podsticaja, bitna zbog značajnih poskupljenja repromaterijala.

“To što je isplaćeno nešto, to je samo kap u moru, jer to nisu neka značajna stredstva, a nama upravo sada trebaju ogromna sredstva, jer baš mi mljekari smo u problemu, jer moramo da kupujemo sijeno i premikse, a onda dolaze gorivo, sjemena, đubrivo i herbicidi. Ta sredstva su trebala biti davno isplaćena da zanovimo ovogodišnju proizvodnju, jer sa ovim sredstvima koja mi imamo, ne možemo krenuti u proizvodnju”, kaže Radenko Arsenović, potpredsjednik Udruženja “Sela Semberije i Majevice”.

Radiša Rikanović, ratar i stočar iz Brodca kod Bijeljine kaže da mu ministarstvo, na ime podsticaja, duguje oko 47.000. maraka. Dodaje da je đubrivo i sjemena obezbjedio, ali prihranu nije, jer podsticaj nije stigao na vrijeme, pa je bio prinuđen da podigne pozajmicu u mikrokreditnoj organizaciji uz 20% kamate.

“Kad sam trebao da kupim “Taranu” - prihranu, bila je 74 marke. -Znači 20 maraka je otišla gore, sad je 94 i zamislite sad koliko ja gubim, a čekam od marta prošle godine. Tada sam kupio traktor, pa sve ostalo po muznom grlu, kojekakve priključke. Ja mogu da vjerujem da to nikoga ne interesuje? Znam da nema para, ali bolje da nam nisu dozvoljavali da to kupujemo”, kaže Rikanović.

Poljoprivrednici strahuju da će usljed “rata taksama” između EU i SAD, naše tržište preplaviti žitarice, koje Evropa neće moći da plasira na američko tržište i da će zbog toga cijena naše pšenice pasti na svega 25 KM.

Dodaju da, sudeći po nedavnoj odluci Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, da da dozvolu za uvoz smrznute govedine iz Južne Amerike, vlast ni ovog puta neće stati u njihovu zaštitu.

“Najteže mi je kad mi imamo žetvu i treba da nas zaštiti ministar za spoljnu trgovinu i kaže da pšenica mora da bude po određenoj cijeni, a onda kaže da ne može da se dogovori sa FBiH oko brašna i pšenice, a kad treba da se uveze goveđe meso, koje je bitnije FBiH, a mi ga imamo dovoljno, to se odmah dogovori. To je završeno u 5 minuta”, pojašnjava Rikanović.

“Nama su sad potrebne pare da bi mogli da posijemo. Mi poljoprivrednici nećemo uzeti te pare i otići na more, nego ćemo to uložiti u mašine i sredstva. Faktički država i kada nam isplati ta sredstva, ona će biti odmah vraćena u finansijske tokove, pa će država od toga imati duplu korist”, kaže Arsenović.

Ministar finansija Republike Srpske, Zora Vidović, rekla je da je od ukupno 180 miliona maraka, ostalo da se mljekarima i povrtlarima isplati oko 60 miliona podsticaja, što će biti učinjeno uskoro, čime će kompletan dug biti izmiren.

“Svi koji imaju potrebu za subvencijom za prooizvodnju su isplaćeni. Ostale su investicije i to ćemo isplatiti tamo negdje do kraja aprila mjeseca”, rekla je Vidović.

Poljoprivrednici kažu da iz mjeseca u mjesec od političara dobijaju obećanja, koja se zatim krše ili odlažu, zbog čega sve veći broj njih odustaje od proizvodnje.

U prilog ovoj tvrdnji ide i podatak iz APIF-a koji pokazuje da je ove, u odnosu na godinu ranije, broj poljoprivrednika manji za oko 1000.

(BN) Foto: Arhiva

Komentari / 7

Ostavite komentar
Name

Dug 82 miliona KM

24.03.2025 20:48

Znači da dug iznosi kompletan agrarni budzet od prije par godina. Isplaceno je samo "velikim farmerima", a "mali", njima svakako nista i ne treba. Koliko ono bi beba - osam. Samo ne dajte malim farmerima ni marke, pa cemo imati lijepe vijesti "Republika Srpska danas bogatija za dvije bebe". Tuga je ovo ljudi, ima li iko pametan!???

ODGOVORITE
Name

Хаха

24.03.2025 20:54

Ma šta hoće ovi i šta više traže ovi nekakvi poljoprivrednici, kakav podsticaj kakva davanja. Ugasite vi to, sve smo ugasili možemo i to. Ako ste toliko ugroženi i nemate nikakve zarade čemu onda trud. Moj komšija u selu nikad ništa dobio nije ni od kakve vlade niti traži niti kmeči. Čovek živi u brdsko planinskom kraju teže mu je 100 puta nego vama ali ne kmeči. Radi koliko i kako može a bogami još poneko ima koristi od njega. Nama je bitan uvoz uvoz uvoz. Pa mi i vodu i čačkalice uvozimo pa valjda možemo i mlijeko i brašno. Ajde da ne gnjavim više.

ODGOVORITE
Name

Poticaj

24.03.2025 21:25

Sramota , dodijali ste, stalno tražite , dobili ste traktore dobili ste bespovratne stotine hiljada maraka , sta dobi onaj radnik sto radi za vaše podsticaje , Koliko vam košta kila mesa kad prodajete kao da je na Marsu othranjeno 30 km , hranite kemijom i stoku da sto prije naraste , Nama običnim ljudima hvala Bogu ima i onih krilca od 5 km i svinjskog buta po 10 km , jer vaše meso koje je država financirala možemo sanjat , a za to vrijeme kupujete auta glumite gazde ,,,

ODGOVORITE
Name

Dokle više

25.03.2025 08:26

Stalno isti dobijaju i stalno isti ne dobijaju podsticaje. Oni koji imaju "štelu" kupuju pa preprodaju traktore i priključke, fiktivno prikazuju i dijele PDV sa prodavcima, koriste regresirano gorivo tokom cijele godine i za putnička vozila, povrtlari potrovaše narod sa pesticidima i insekticidima, zbog monopola cijene veće nego u Njemačkoj i Americi. Meso u Hrvatskoj (samo par kilometara preko Save) 50% i više jeftinije nego kod nas, a naši mesari varaju i kradu iz očiju.

Name

Prika bn

25.03.2025 04:40

I ovaj kredit ode ovim što su na budžetu. A vi seljaci čekajte kao i uvjek. A taj mali seljak je pobijedio,, švabu,, u obadva svetska rata. Sa kravom kozom ovom. Da toga nije bilo, nestali bi sa ovih prostora odavno. A za nestanak srba u bosni najveći krivci su ovi na vlasti. Otjeraše sve, a oni, pljačkaju koliko hoće. I njima ništa ne kasni.

ODGOVORITE
Name

Zašto,

25.03.2025 07:28

Ovi poljoprivrednici, stočari i ostali proizviđači stalno kukaju, sve im se mora podsticati, mašine, gorivo, materijal, na kraju nemaju ni radnike za berbu, sve se to vama debelo plati, ali naviklo se kukati, kakav podsticaj imaju radnici u bilo kakvoj vrsti proizvodnje,koji na kraju vaše proizvode skupo plate. Samo daj, što radite, ako se ne isplati.

ODGOVORITE
Name

Problem je u njima

25.03.2025 09:12

Mislim da su udruženja poljoprivrednika i stočara problem koji uništava srednje i male. Sve je korumpirano, sve je prilagođeno raznim šemama, sve se zloupotrebljava, niko ne provjerava gdje i kome ide novac, niko nije sankcionisan.