Дјецу рађају и дјевојчице од 13 година?!

Проценат малољетничких порођаја у Српској последњих година се креће испод 1 одсто, а у 2023. години је регистровано 0,31 одсто малољетничких порођаја.

Република Српска 16.02.2025 | 10:37
Дјецу рађају и дјевојчице од 13 година?!

Према званичној статистици, у Републици Српској је претпрошле године регистрован 8.401 порођај, од чега је у највећем проценту, 46,3 одсто, старост породиља бола од 19 до 29 година.

Кад се у обзир узме поменути проценат, није тешко израчунати да је 26 породиља било млађе од 18 година.

Ранији подаци из УКЦ Српске показују да дјецу на свијет доносе и дјевојчице од 13 година, а да, међу онима које одлуче да прекину трудноћу, има и петнаестогодишњакиња.

Према подацима Института за јавно здравство, највише регистрованих прекида трудноће је у старосној доби 29 до 38 година – 51,7 одсто, а код малољетница 0,53 одсто.

Само у УКЦ РС, у 2023. је урађено 170 абортуса, међу којима су биле и 3 малољетнице.

Љекари наглашавају да млади све раније ступају у сексуалне односе, те да нису свјесни ризика од нежељених трудноћа, до којих може да дође и приликом само једног полног односа.

– С друге стране, због незрелости и незавршеног развоја организма, трудноће малољетница су високоризичне. Као компликације се најчешће јављају анемија, повишен крвни притисак, аномалије плода, поремећаји усађивања постељице и положаја плода. Ту су и мања тјелесна маса плода, пријевремени порођаји, компликације порођаја и већа учесталост завршавања порођаја царским резом, инфекције послије порођаја, постпорођајна депресија, те неприхватање дјетета. Психосоцијални проблеми оваквих трудноћа се не смију занемарити – наглашавају гинеколози.  

Упозоравају да абортус носи ризик од инфекције, крварења, повреда зида материце, повреда грлића материце, који могу да имају своје краткорочне и дугорочне посљедице, те се могу јавити и компликације приликом увођења у анестезију. Посебан проблем је, како кажу, то што се овакве трудноће често прикривају и када се сазна за њих већ је прошло оптимално вријеме за безбједан прекид трудноће.

У оваквим ситуацијама, као посљедица претрпљеног стреса, могу се јавити различити проблеми са менталним здрављем попут анксиозности или депресивности, упозоравају психолози.

(Српска инфо) Фото: Рингиер

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

ре

16.02.2025 17:14

Ухагасите ријелитије и одузмите малолетницима интернет, до свега овог не би долазио да је то предузето.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јоја

16.02.2025 17:21

Маме их васпитају посто су баке глупе и заостале а тате су им ненормални и затуцани а закон им дао одресене руке како мамама тако и кцерима . Једноставно пропаст

ОДГОВОРИТЕ
Name

рере

16.02.2025 19:42

Увести радне акције за беспослену омладину.