Djecu rađaju i djevojčice od 13 godina?!
Procenat maloljetničkih porođaja u Srpskoj poslednjih godina se kreće ispod 1 odsto, a u 2023. godini je registrovano 0,31 odsto maloljetničkih porođaja.
Republika Srpska 16.02.2025 | 10:37
Prema zvaničnoj statistici, u Republici Srpskoj je pretprošle godine registrovan 8.401 porođaj, od čega je u najvećem procentu, 46,3 odsto, starost porodilja bola od 19 do 29 godina.
Kad se u obzir uzme pomenuti procenat, nije teško izračunati da je 26 porodilja bilo mlađe od 18 godina.
Raniji podaci iz UKC Srpske pokazuju da djecu na svijet donose i djevojčice od 13 godina, a da, među onima koje odluče da prekinu trudnoću, ima i petnaestogodišnjakinja.
Prema podacima Instituta za javno zdravstvo, najviše registrovanih prekida trudnoće je u starosnoj dobi 29 do 38 godina – 51,7 odsto, a kod maloljetnica 0,53 odsto.
Samo u UKC RS, u 2023. je urađeno 170 abortusa, među kojima su bile i 3 maloljetnice.
Ljekari naglašavaju da mladi sve ranije stupaju u seksualne odnose, te da nisu svjesni rizika od neželjenih trudnoća, do kojih može da dođe i prilikom samo jednog polnog odnosa.
– S druge strane, zbog nezrelosti i nezavršenog razvoja organizma, trudnoće maloljetnica su visokorizične. Kao komplikacije se najčešće javljaju anemija, povišen krvni pritisak, anomalije ploda, poremećaji usađivanja posteljice i položaja ploda. Tu su i manja tjelesna masa ploda, prijevremeni porođaji, komplikacije porođaja i veća učestalost završavanja porođaja carskim rezom, infekcije poslije porođaja, postporođajna depresija, te neprihvatanje djeteta. Psihosocijalni problemi ovakvih trudnoća se ne smiju zanemariti – naglašavaju ginekolozi.
Upozoravaju da abortus nosi rizik od infekcije, krvarenja, povreda zida materice, povreda grlića materice, koji mogu da imaju svoje kratkoročne i dugoročne posljedice, te se mogu javiti i komplikacije prilikom uvođenja u anesteziju. Poseban problem je, kako kažu, to što se ovakve trudnoće često prikrivaju i kada se sazna za njih već je prošlo optimalno vrijeme za bezbjedan prekid trudnoće.
U ovakvim situacijama, kao posljedica pretrpljenog stresa, mogu se javiti različiti problemi sa mentalnim zdravljem poput anksioznosti ili depresivnosti, upozoravaju psiholozi.
(Srpska info) Foto: Ringier
Komentari / 3
Ostavite komentarre
16.02.2025 17:14Uhagasite rijelitije i oduzmite maloletnicima internet, do svega ovog ne bi dolazio da je to preduzeto.
ODGOVORITEJoja
16.02.2025 17:21Mame ih vaspitaju posto su bake glupe i zaostale a tate su im nenormalni i zatucani a zakon im dao odresene ruke kako mamama tako i kcerima . Jednostavno propast
ODGOVORITErere
16.02.2025 19:42Uvesti radne akcije za besposlenu omladinu.