БиХ: Низ вјетар бачено 45 милиона КМ, а ево и за шта

Институције БиХ годишње троше око 3,4 милиона КМ на изгубљене судске спорове, па је тако у задњих 10 година за ову намјену утрошено преко 45 милиона КМ.

Босна и Херцеговина 15.02.2025 | 20:00
БиХ: Низ вјетар бачено 45 милиона КМ, а ево и за шта

Наводи се ово у извјештају Канцеларије за ревизију институција БиХ, која је провјерила колико новца је утрошено у периоду од 2019. до 2023. године на изгубљене судске спорове.

У извјештају се наводи да су институције БиХ за ових 5 година, као тужена страна, изгубиле 1.068 парничних предмета.

– Број ријешених парничних предмета на штету БиХ је скоро сваке године већи од броја ријешених у корист БиХ, док је мањи број предмета ријешен на начин да је дјелимично добијен или изгубљен – наводи се у извјештају.

Додаје се да је од укупно 1.068 које је БиХ изгубила, 917 парничних предмета у којима је БиХ тужена и које је БиХ изгубила у периоду 2019 – 2023. година. 

Највећи дио изгубљених предмета у којим је БиХ тужена односи се на предмете по основу радног спора.

Ревизија је проведена с циљем да испита да ли су институције БиХ ефикасне у предузимању активности ради отклањања узрока који доводе до судских спорова и умањења издатака за судске спорове.

Оно што је ревизија показала јесте управо то да институције БиХ нису ефикасне у предузимању активности с циљем отклањања узрока судских спорова и умањења издатака за судске спорове.

Утврђено је да постоје слабости које су дијелом узроковане успостављеним праксама рада као и недонесеним или недореченим прописима.

Ревизори су упозорили да институције БиХ ријетко предузимају мјере за превенцију судских спорова, а да су анализе судских спорова малобројне и закашњеле.

На камате потрошено преко 4 милиона КМ

Анализе су извршене код шест институција које су имале највећи број изгубљених парничних предмета у случајевима гдје су тужене институције БиХ и то: Министарство одбране БиХ, Тужилаштво БиХ, Гранична полиција БиХ, Управа за индиректно опорезивање БиХ, Суд БиХ и Министарство правде БиХ.

Издаци за судске спорове, у периоду 2018.-2023. године, износе укупно 23 милиона КМ, од чега је само за камате дато преко 4 милиона КМ.

Ревизори су констатовали да надлежне институције развлаче припрему и доношење прописа којим би се унаприједио процес мирног рјешавања спора, што довољно показује неодговорност владајућих политичких странака.

Као један од примјера ревизори наводе Правобранилаштво БиХ које је у посљедњих пет година имало 47 захтјева за вансудском нагодбом од стране тужиоца.

Међутим, ниједан није прихваћен, због непостојања правилника о мирном рјешавању спора чије је доношење прописано Законом о парничном поступку.

Ревизија је утврдила да надлежне институције касне и у припреми и доношењу прописа којима се отклањају узроци одређених судских спорова.

Притом, већина институција из узорка није успоставила свеобухватне и ажурне евиденције судских спорова, што умањује могућности за анализу спорова и откривање и отклањање њихових узрока.

Ни за један од анализираних изгубљених предмета институција из узорка није утврђено да су институције покретале питање утврђивања одговорности за настале судске спорове.

Поред тога, ревизори су навели још једну мањкавост институција због којих се беспотребно расипа јавни новац.

Ријеч је о кашњења у плаћањима по судским пресудама што је довела до извршних поступака и додатних издатака из буџета БиХ од око 100.000 КМ за посљедњих пет година.

(Српскаинфо) Фото: Патриа

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

Одговирни мјесто

15.02.2025 20:36

У затворе иду на боља радна мјеста институције наградјују се за лопивлук! Умрезениии харају

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бенто

16.02.2025 01:46

Па неко ке морао платити и дневнице и возила за одлазск у Мотровицу што је за народ подједнако као да је бачен у вјтетар!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Искрено

16.02.2025 08:42

Да али нико није осуђен за свјесно насталу птњту држави ,за давање нетачних података,прикривање,као и разлоге који су довели до тужбе према држави...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Канцеларија

16.02.2025 10:01

У јавним предузећима је велика завера против народног новца. Тамо се закони, правилници и уговори пишу тако да је немогуће да запослени изгуби спор. Питајте адвокате.

ОДГОВОРИТЕ
Name

НЕСУЂЕНИ СУДИЈА

17.02.2025 10:36

Знаш ли ти мој народе да је већа казна одузети незаконито стечену имовину овој багри него их осудити на затворску казну, коју ионако издржавају на слободи или под посебним условима. Благо нама с њима!

ОДГОВОРИТЕ