„Прљави“ новац у БиХ и у виртуелном свијету
У БиХ постоји висок ризик од прања новца, као и средњи ризик од финансирања тероризма. Корупција, пореске преваре и организовани криминал генеришу значајне количине “прљавог” новца, добрим дијелом и у виртуелном свијету.
Босна и Херцеговина 15.02.2025 | 16:48
Ово су резултати и закључци радне групе за израду процјене ризика од прања новца и финансирања тероризма у БиХ повезаних са виртуелном имовином који су показали да томе доприноси и слаба регулација виртуалних средстава, односно криптовалута, као и пружалаца услуга виртуалних средстава (ВАСП).
“Усвајање прописа о виртуелној имовини у БиХ још увијек на ниском нивоу. У поређењу с остатком свијета а посебно западном Европом обим активности везаних за виртуелно имовину је релативно низак. Највећи дио евидентираног промета (99 одсто) у БиХ односио се на замјене једне врсте виртуелне имовине у другу путем глобалних централизованих или децентрализованих мјењачница“, наводи се у процјени ризика објављеној прије неколико дана.
Истиче се да виртуална средства омогућавају брзе и анонимне трансакције, што их чини погодним за илегалне активности. Напомињу да, рецимо, терористичке групе углавном траже донације у виртуелним валутама, што представља посебну опасност.
Регулација ВАСП-ова у Републици Српској је у току, док Федерација БиХ и Брчко Дистрикт још увијек немају успостављен законодавни оквир, што представља велику слабост система. Комисија РС надзире ВАСП-ове, али тврди се да изазови опстају, посебно у погледу међународне сарадње и надзора над иностраним мјењачницама које послују и у БиХ.
“Упркос високом проценту приступа интернету, финансијска писменост у БиХ је ниска, што додатно отежава борбу против прања новца. Већина трансакција се одвија путем централизованих мјењачница, а забиљежено је и кориштење децентрализованих платформи и алата за анонимизацију, што повећава ризик од криминалних активности“, каже се у процјени и најављује да ће се у периоду до 2027. године интензивирати њихове контроле.
БиХ ризикује да постане средиште финансијског криминала путем криптовалута
Као најзначајнија кривична дјела повезана с виртуелном имовином и ВАСП означени су уцјењивачки софтвери, преваре кроз пирамидалне шеме и оне са почетним индивидуалним новчићима (поклон за приступање), крађа виртуелне имовине, недозвољена интернет трговина, али и трговина наркотицима.
Координаторка Глобалне иницијативе за борбу против транснационалног организованог криминала за БиХ Анеса Аговић каже да употреба криптовалута у БиХ и на западном Балкану постаје главна брига у борби против незаконитих финансијских токова.
Криминалне мреже искориштавају недостатак регулативе за прање прихода од трговине дрогом, кријумчарења ватреног оружја, корупције и трговине људима.
“Иако су предузети кораци ка усклађивању свог оквира са стандардима ЕУ, трансакције криптовалутама остају углавном нерегулисане, стварајући рупу за организоване криминалне групе да анонимно преносе незаконита средства. Упркос напорима да се пооштре финансијски прописи, БиХ је и даље рањива због слабог институционалног надзора, ограничене техничке стручности и фрагментиране међуагенцијске сарадње“, каже Аговић.
Напомиње да постоји хитна потреба за увођењем свеобухватних прописа за трансакције криптовалутама, јачањем истражних капацитета органа за спровођење закона и јачањем регионалне сарадње у борби против злоупотребе дигиталне имовине за прање новца.
“Без хитне интервенције, БиХ ризикује да постане средиште финансијског криминала омогућеног криптовалутама, додатно олакшавајући мреже организованог криминала које дјелују широм Балкана“, каже Аговић.
Иначе, извјештај је још једном показао и веома низак ниво информатичке писмености грађана БиХ у којој само 20,1 одсто домаћинстава користи интернет банкарство. Ипак, то је велики скок јер је тај постотак 2019. године износио 7,8 одсто.
Када је у питању електронска трговина број особа које су купиле наручиле робу или услуге путем интернета у посљедњих 12 мјесеци било је 43,1 одсто, што је пораст од 10,5 одсто у односу на 2021. годину.
Коментари / 3
Оставите коментарНг
15.02.2025 20:01Прљави новац за изградњу зграда куповину фирми пуно је тога шта ради сипа еурипол
ОДГОВОРИТЕМакро
16.02.2025 00:02Виртуални новац, виртуални закон, виртуална имовина.... Ма напу.ите се сви, па куда иде овај свијет. Удри Путине бар једну, да ресетујес све ово.
ДИПЛОМИРАНИ ИРОНИЧАР
17.02.2025 10:38Није могуће да се ово дешава у уређеној заједници какава је бих.
ОДГОВОРИТЕ