Студенти завршили блокаду Газеле, пуштен саобраћај
- Блокада моста Газела коју су организовали студенти који блокирају факултете поводом 100 дана од пада надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду када је живот изгубило 15 људи завршена је вечерас око 18.00 часова.
Србија 09.02.2025 | 19:09
Саобраћај је после седам сати блокаде поново успостављен, а скуп, који је током целог дана обезбеђивала полиција, протекао је без инцидената.
Групе студената које блокирају факултете и грађана блокирали су саобраћај у оба правца на мото-путу испред Сава центра од 11.00 часова, а на блокаду под паролом "Газимо Газелу, јер ви газите правду" позвали су студенти Пољопривредног факултета.
Студентима који су јутрос пешке дошли од Пољопривредног факултета пратила је и група пољопривредника са тракторима, а на Газели су им се придружили и студенти техничких и других факултета у блокади.
Током вишечасовног протеста, окупљени су са 15 минута тишине одали почаст страдалима у Новом Саду, а студенти који су носили транспаренте са именима страдалих бацили су беле руже у Саву.
Како преносе медији, петоро студената који блокирају факултете из Крагујевца који су јутрос започели "штафетни маратон" стигли су до Београда и намеравају да код Храма Светог Саве београдским студентима симболично уруче позивнице за протест који су, како наводе на друштвеним мрежама, најавили за 15. фебруар у том граду.
Како преносе медији, на две локације у Нишу окупили су се студенти у блокади и групе грађана, а после одавања поште настрадалима у Новом Саду они су блокирали наплатну станицу Ниш - Север на ауто-путу под паролом "дошло је на наплат(н)у".
Најављено је да ће блокада трајати до 21.00 час, а да ће затим тзв. грађански паралемент одлучивати да ли ће блокада бити продужена до поноћи.
Новосадски студенти у блокади организовали су од 11.00 до 14.00 часова блокаду три раскрснице на прилазима граду, током које су са 15 минута тишине одали пошту страдалима.
Медији преносе да је блокада и окупљања било и у Параћину, Сомбору, Зрењанину, Чачку и другим местима.
Студенти у блокади навели су на друштвеним мрежама да данас обележавају 100 дана од пада надстрешнице тражећи да се утврди одговорност за трагедију у којој је живот изгубило 15 људи.
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић упутила је писмо Експертској радној групи за процену испуњености студентских захтева према институцијама и позвала их на дијалог.
У писму у које је Тањуг имао увид, Брнабић позива чланове радне групе која је основана одлуком Сената Универзитета у Београду на што скорији састанак у вези са четвртим студентским захтевом.
Групе студената које блокирају факултете траже испуњавање четири захтева која су изнели на почетку протеста, док представници власти наводе да су захтеви студената који протестују испуњени.
(Тањуг) Фото: Тањуг
Коментари / 6
Оставите коментарСта реци
09.02.2025 21:56Лудаци блокирају саодрацај. Тузно и рузно.
ОДГОВОРИТЕМилутин
09.02.2025 23:08Грађани Србије су се напокон ослободили.Истина и правда је минимум који човјеку треба да би био СЛОБОДАН.Драго ми је да је и БН одлучио да непристрасно информише своје читаоце и гледаоце о протестима у Србији
Мирослав
10.02.2025 02:09Несто би мало улицара, сто блокирају зивот нормалном свету. Осипају се, водје после покусаја атентата на преседника Србије, це се разбезати из дрзаве. А деца која су постовала јавни ред и мир це кренути у сколе.
ОДГОВОРИТЕНеђо.10.02.2025
10.02.2025 08:48Сведок стока протестује,радни народ ради за стоку да могу студирати.Заради пар декана и професора губе деца наставу.Професоре и декане што протестују сменути.Све студенте што неидубу школу одстранити из домова и факултета,укинути им стипендије и вратити оно штосу добијали новаца а нису завшили годину.Дати деци што уче и омогућити све,а не гледати клошаре како блокирају саобраћајнице.
ОДГОВОРИТЕВук Бранковић
10.02.2025 13:30У Србији студира 270.000 студената. Одакле право Пленуму да блокира рад универзитета. По којем закону ? Ко су чланови Пленума ? Професори су тражили повећање улагања у високо школство и њихове плате за 20 % и добили их. Али и даље не раде. Сједе код кућа, пишу књиге, раде на неким пројектима. Никад им није било боље. А што већи број студената жели да настави школовање, баш их брига. И што ће ако се овако настави, сви студенти изгубити академску годину. О додатним трошковима студирања нико не брине. То је нова демократија. О уставном праву слободе кретања и права на образовање, ни ријечи.
ОДГОВОРИТЕЈаран
10.02.2025 21:30Браво студенти. Сав нормалан свијет је уз вас. Не обраћајте пажњу на зле будалетине које не виде даље од своје носине.
ОДГОВОРИТЕ