Studenti završili blokadu Gazele, pušten saobraćaj
- Blokada mosta Gazela koju su organizovali studenti koji blokiraju fakultete povodom 100 dana od pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu kada je život izgubilo 15 ljudi završena je večeras oko 18.00 časova.
Srbija 09.02.2025 | 19:09
Saobraćaj je posle sedam sati blokade ponovo uspostavljen, a skup, koji je tokom celog dana obezbeđivala policija, protekao je bez incidenata.
Grupe studenata koje blokiraju fakultete i građana blokirali su saobraćaj u oba pravca na moto-putu ispred Sava centra od 11.00 časova, a na blokadu pod parolom "Gazimo Gazelu, jer vi gazite pravdu" pozvali su studenti Poljoprivrednog fakulteta.
Studentima koji su jutros peške došli od Poljoprivrednog fakulteta pratila je i grupa poljoprivrednika sa traktorima, a na Gazeli su im se pridružili i studenti tehničkih i drugih fakulteta u blokadi.
Tokom višečasovnog protesta, okupljeni su sa 15 minuta tišine odali počast stradalima u Novom Sadu, a studenti koji su nosili transparente sa imenima stradalih bacili su bele ruže u Savu.
Kako prenose mediji, petoro studenata koji blokiraju fakultete iz Kragujevca koji su jutros započeli "štafetni maraton" stigli su do Beograda i nameravaju da kod Hrama Svetog Save beogradskim studentima simbolično uruče pozivnice za protest koji su, kako navode na društvenim mrežama, najavili za 15. februar u tom gradu.
Kako prenose mediji, na dve lokacije u Nišu okupili su se studenti u blokadi i grupe građana, a posle odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu oni su blokirali naplatnu stanicu Niš - Sever na auto-putu pod parolom "došlo je na naplat(n)u".
Najavljeno je da će blokada trajati do 21.00 čas, a da će zatim tzv. građanski paralement odlučivati da li će blokada biti produžena do ponoći.
Novosadski studenti u blokadi organizovali su od 11.00 do 14.00 časova blokadu tri raskrsnice na prilazima gradu, tokom koje su sa 15 minuta tišine odali poštu stradalima.
Mediji prenose da je blokada i okupljanja bilo i u Paraćinu, Somboru, Zrenjaninu, Čačku i drugim mestima.
Studenti u blokadi naveli su na društvenim mrežama da danas obeležavaju 100 dana od pada nadstrešnice tražeći da se utvrdi odgovornost za tragediju u kojoj je život izgubilo 15 ljudi.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić uputila je pismo Ekspertskoj radnoj grupi za procenu ispunjenosti studentskih zahteva prema institucijama i pozvala ih na dijalog.
U pismu u koje je Tanjug imao uvid, Brnabić poziva članove radne grupe koja je osnovana odlukom Senata Univerziteta u Beogradu na što skoriji sastanak u vezi sa četvrtim studentskim zahtevom.
Grupe studenata koje blokiraju fakultete traže ispunjavanje četiri zahteva koja su izneli na početku protesta, dok predstavnici vlasti navode da su zahtevi studenata koji protestuju ispunjeni.
(Tanjug) Foto: Tanjug
Komentari / 6
Ostavite komentarSta reci
09.02.2025 21:56Ludaci blokiraju saodracaj. Tuzno i ruzno.
ODGOVORITEМилутин
09.02.2025 23:08Грађани Србије су се напокон ослободили.Истина и правда је минимум који човјеку треба да би био СЛОБОДАН.Драго ми је да је и БН одлучио да непристрасно информише своје читаоце и гледаоце о протестима у Србији
Miroslav
10.02.2025 02:09Nesto bi malo ulicara, sto blokiraju zivot normalnom svetu. Osipaju se, vodje posle pokusaja atentata na presednika Srbije, ce se razbezati iz drzave. A deca koja su postovala javni red i mir ce krenuti u skole.
ODGOVORITENeđo.10.02.2025
10.02.2025 08:48Svedok stoka protestuje,radni narod radi za stoku da mogu studirati.Zaradi par dekana i profesora gube deca nastavu.Profesore i dekane što protestuju smenuti.Sve studente što neidubu školu odstraniti iz domova i fakulteta,ukinuti im stipendije i vratiti ono štosu dobijali novaca a nisu zavšili godinu.Dati deci što uče i omogućiti sve,a ne gledati klošare kako blokiraju saobraćajnice.
ODGOVORITEVuk Branković
10.02.2025 13:30U Srbiji studira 270.000 studenata. Odakle pravo Plenumu da blokira rad univerziteta. Po kojem zakonu ? Ko su članovi Plenuma ? Profesori su tražili povećanje ulaganja u visoko školstvo i njihove plate za 20 % i dobili ih. Ali i dalje ne rade. Sjede kod kuća, pišu knjige, rade na nekim projektima. Nikad im nije bilo bolje. A što veći broj studenata želi da nastavi školovanje, baš ih briga. I što će ako se ovako nastavi, svi studenti izgubiti akademsku godinu. O dodatnim troškovima studiranja niko ne brine. To je nova demokratija. O ustavnom pravu slobode kretanja i prava na obrazovanje, ni riječi.
ODGOVORITEJaran
10.02.2025 21:30Bravo studenti. Sav normalan svijet je uz vas. Ne obraćajte pažnju na zle budaletine koje ne vide dalje od svoje nosine.
ODGOVORITE