Све се удуплало: Колико храна кошта при увозу, а колико је ми плаћамо?
Просјечна цијена килограма банана при увозу у БиХ у јануару је, са укљученим дажбинама, износила 1,79, а ми их у трговинама плаћамо од 2,80 до три марке.
Босна и Херцеговина 07.02.2025 | 10:42
То значи да на путу до трговина ово изузетно популарно воће поскупи за око марку по сваком килограму.
“Независне новине” су из Управе за индиректно опорезивање БиХ добиле податке о увозним цијенама више производа које грађани често купују, а рачуница показује да на већини њих неко купи кајмак.
Килограм пасуља увезеног у БиХ у просјеку је износио три КМ, док га ми плаћамо пет, шест, па и до осам марака по једном килограму.
Ту се списак не завршава, јер килограм увезеног меда кошта 11,67 КМ, а у трговинама, у зависности од врсте, тегла масе која је и мања од килограм (углавном око 900 грама), кошта 16, 18, па и 23 марке.
Килограм увезене риже је са дажбинама које је узела држава у јануару плаћен 2,26 КМ, а у трговинама кошта од 3,40 до пет марака, па и више од тога.
Они који учествују у ланцу продаје имају нешто мање апетите при креирању маржи на сунцокретово уље, чија је увозна цијена са дажбинама, у просјеку, 2,87 КМ, док ова намирница у трговинама кошта, углавном, од 3,10 до 3,30 КМ.
Када је у питању шећер, он је при увозу коштао 1,48 КМ/кг, а у трговинама је 1,75 до 2,30 КМ.
Муриса Марић, извршна директорица у Удружењу грађана ДОН Приједор, каже да су банане и у том граду око 2,80 до три марке, с тим што им мало спусте цијену ако почну да калирају.
“Апсолутно се купи кајмак. Улазне цијене ‘обични’ грађанин не зна. Мислим да је добит велика, рецимо, на бананама. Или што се тиче граха, апсурд је да га увозимо и да га плаћамо скупо. А то је производ који се може произвести на нашем тржишту, умјесто да се грах из Аргентине овдје продаје за седам или осам марака. И притом се не зна кад је произведен и чиме је третиран”, рекла је Марићева за “Независне новине”.
Прича о, за многе, прескупој храни и осталим производима које грађани купују, топ је тема већ седмицама и у БиХ и региону. Власти на ентитетским нивоима у БиХ су најавиле шта намјеравају.
Тако је Влада ФБиХ најавила снижење цијена 50 основних животних намирница, док надлежни у Српској поручују да требају одржати састанак са произвођачима и добављачима на којем ће им бити предложена идеја да у наредном периоду буде формирана нова палета производа широке потрошње са маржом од нула одсто.
Подсјетимо, у прошли петак у БиХ, али и земљама региона, одржан је бојкот трговина, а нови бојкот код нас најављен је за сутра и прекосутра. Министар трговине ФБиХ Амир Хасичевић изјавио је да је бојкот препознат као сигнал грађана и да се у ФБиХ ради на враћању цијена, а не само на њиховом замрзавању.
С друге стране, министар трговине и туризма Републике Српске Денис Шулић најавио је проширење кампање “Друштвено одговорни” увођењем нових производа широке потрошње са маржом од нула одсто, а састанак на ту тему заказан је за данас.
Када је у питању бојкот трговина одржан у прошли петак, а према подацима Пореске управе Републике Српске, укупан евидентирани промет преко фискалних каса био је већи него дан раније.
Међутим, ако се дубље уђе у анализу, види се да је у дјелатности “трговина на велико и на мало, поправка моторних возила и мотоцикала” промет, ипак, смањен.
Наиме, 24. јануара (у петак, седам дана пред бојкот), евидентирани промет преко фискалних каса у Републици Српској у дјелатности “трговина на велико и на мало, поправка моторних возила и мотоцикала” износио је 23 274 523 КМ.
Дан прије бојкота, 30. јануара, евидентирани промет преко фискалних каса у овој дјелатности износио је 23 212 813 КМ.
Када је у питању 31. јануар (дан бојкота), како је потврђено “Независним новинама” из Пореске управе Републике Српске, евидентирани промет преко фискалних каса у Републици Српској у дјелатности “трговина на велико и на мало, поправка моторних возила и мотоцикала” износио је 22 908 884 КМ.
(Независне) Фото: БН/Илустрација
Коментари / 14
Оставите коментарДодик
07.02.2025 10:49Подрзава санкције Хагу.
ОДГОВОРИТЕДрастична
07.02.2025 11:36Разлика?!
ОДГОВОРИТЕСлободанка
07.02.2025 11:37Шта мислите хоћете ли наћи будалу која ће вам сијати пасуљ и дати вам по пет марака коме је скупо нека се врати на село и сије за себе много је сељака по градовима а имања на селу зарасла у трње није град за све никад био па ни сад
ОДГОВОРИТЕБиљана
07.02.2025 13:26Свака цаст, потпуно вас подрзавам. Нико неце мотику у руке,а све им скупо. Ми сијемо све и све имамо своје ,од пасуља ,кромпира, лука до паприка у замрзивацу. А, зимница направљена од насих производа из басте тј. без прскања и пестицида.
Бас
07.02.2025 13:46Тако.
Треба
07.02.2025 12:41Да нам кожу деру јер нико неце чак ни гредицу лука да засади мислим на оне кои имају где а пола села нема 1 краву сви купују хљеб а ста смета све то окренути па нека дижу цијене
ОДГОВОРИТЕРе Слободанка
07.02.2025 12:46Вама цијене нису високе!!!
ОДГОВОРИТЕИскрено
07.02.2025 14:07Јој што ми ови иду на живце, што правдају поскупљења. Па људи, није ни чудо шта нам раде. Ко хоче, може и има гдје да сије и ради пољопривреду нека сије, нико то не брани. Ко нема и неће нека плати. Само је проблем и ти који сију, убише пестицидима, тако да немамо више ни здраве пољопривреде, воћа.... Проблем су власници трговина, што огромним маржама, повећавају цијену производа. Не могу даље.....стварно нам све ово треба. Подржавам бојкот данас и сутра, али и даље.
Дејан
07.02.2025 13:26Не знам ста бих рекао скупо јесте нема говора али јбг док та банана додје до продавнице имас тросак горива,па радник па струја клинци палци.Један радник коста послодавца минимум 1500км(не браним послодавце нити би икад бранио)али треба бити реалан.Треба ограницити млијеко,јогурт,месо,брасно,уље ста знам основне потребе.Гледам људи се ухватили чоколаде и цијене ма то је небитно али основно се мора смањити.Дрзава треба да среди богатасе да доказу поријекло имовине и то је основ свега да напуни касу а остало је битно наравно али од крупног се поциње не од ситног,10-20 фенинга горе доле
ОДГОВОРИТЕРе Биљана
07.02.2025 14:35Браво!!!Ви имате ријесење за проблеме цовјецанства.Кад је тако уносно ајмо сви на село ,сви цемо садити сијати копати само да вратимо овој насој дјеци достајан зивот.Да им вратимо тим сто је сељак досао са села у град ( или је натјеран да напусти своје вјековно огњисте).
ОДГОВОРИТЕБиљана
07.02.2025 16:05Постовани, ми зивимо на селу и наса дјеца исто тако. Али, нису остали затуцани сељаци, него су заврсили сколе и раде обадвоје у граду. На нас приједлог да се купи стан у граду, оодбијају обадвоје и зеле такодје да остану даље у насем селу. Исто тако мислим да је Васе мисљење да су дјеца у граду висе интелигентнија и боља него дјеца са села!? Али, немојте бринути, ова криза и неимастина це сама отјерати људе из градова .
Дара
07.02.2025 16:13Не могу цене код нас бити као у Аустрији са насим раднуцким примањима од 950 км а они имају по 1500 еура и висе ово се мора несто уцинити или да повецају плате на 2000 км
ОДГОВОРИТЕ$$$
07.02.2025 16:53,,Вратите се на село"...Вратио би се сутра али за троје дјеце треба 600КМ мјесецно на карте.Па им морам дати и неку марку.1000КМ ми треба мјесецно само на то.А плата 1400КМ.Цијене основни намјерница морају бити низе,без марзе.Луксуз,ко има нека плати.Куповати само основно.Само се маркети и отварају.
ОДГОВОРИТЕЕто
08.02.2025 14:30Проклети трговци,ови велики!Сваки дан друге цијене.Деру грађане бескрупулозни.Богати су ко крезови,а до недавно су на ли појачати,конобарчићи,кокошари.Нису они криви,крив је онај што им омогућава да се грађани пљачкају!Чуј цијенау прехрани дупла,од купљене.Па то треба стрељати!
ОДГОВОРИТЕ