Sve se uduplalo: Koliko hrana košta pri uvozu, a koliko je mi plaćamo?
Prosječna cijena kilograma banana pri uvozu u BiH u januaru je, sa uključenim dažbinama, iznosila 1,79, a mi ih u trgovinama plaćamo od 2,80 do tri marke.
Bosna i Hercegovina 07.02.2025 | 10:42
To znači da na putu do trgovina ovo izuzetno popularno voće poskupi za oko marku po svakom kilogramu.
“Nezavisne novine” su iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH dobile podatke o uvoznim cijenama više proizvoda koje građani često kupuju, a računica pokazuje da na većini njih neko kupi kajmak.
Kilogram pasulja uvezenog u BiH u prosjeku je iznosio tri KM, dok ga mi plaćamo pet, šest, pa i do osam maraka po jednom kilogramu.
Tu se spisak ne završava, jer kilogram uvezenog meda košta 11,67 KM, a u trgovinama, u zavisnosti od vrste, tegla mase koja je i manja od kilogram (uglavnom oko 900 grama), košta 16, 18, pa i 23 marke.
Kilogram uvezene riže je sa dažbinama koje je uzela država u januaru plaćen 2,26 KM, a u trgovinama košta od 3,40 do pet maraka, pa i više od toga.
Oni koji učestvuju u lancu prodaje imaju nešto manje apetite pri kreiranju marži na suncokretovo ulje, čija je uvozna cijena sa dažbinama, u prosjeku, 2,87 KM, dok ova namirnica u trgovinama košta, uglavnom, od 3,10 do 3,30 KM.
Kada je u pitanju šećer, on je pri uvozu koštao 1,48 KM/kg, a u trgovinama je 1,75 do 2,30 KM.
Murisa Marić, izvršna direktorica u Udruženju građana DON Prijedor, kaže da su banane i u tom gradu oko 2,80 do tri marke, s tim što im malo spuste cijenu ako počnu da kaliraju.
“Apsolutno se kupi kajmak. Ulazne cijene ‘obični’ građanin ne zna. Mislim da je dobit velika, recimo, na bananama. Ili što se tiče graha, apsurd je da ga uvozimo i da ga plaćamo skupo. A to je proizvod koji se može proizvesti na našem tržištu, umjesto da se grah iz Argentine ovdje prodaje za sedam ili osam maraka. I pritom se ne zna kad je proizveden i čime je tretiran”, rekla je Marićeva za “Nezavisne novine”.
Priča o, za mnoge, preskupoj hrani i ostalim proizvodima koje građani kupuju, top je tema već sedmicama i u BiH i regionu. Vlasti na entitetskim nivoima u BiH su najavile šta namjeravaju.
Tako je Vlada FBiH najavila sniženje cijena 50 osnovnih životnih namirnica, dok nadležni u Srpskoj poručuju da trebaju održati sastanak sa proizvođačima i dobavljačima na kojem će im biti predložena ideja da u narednom periodu bude formirana nova paleta proizvoda široke potrošnje sa maržom od nula odsto.
Podsjetimo, u prošli petak u BiH, ali i zemljama regiona, održan je bojkot trgovina, a novi bojkot kod nas najavljen je za sutra i prekosutra. Ministar trgovine FBiH Amir Hasičević izjavio je da je bojkot prepoznat kao signal građana i da se u FBiH radi na vraćanju cijena, a ne samo na njihovom zamrzavanju.
S druge strane, ministar trgovine i turizma Republike Srpske Denis Šulić najavio je proširenje kampanje “Društveno odgovorni” uvođenjem novih proizvoda široke potrošnje sa maržom od nula odsto, a sastanak na tu temu zakazan je za danas.
Kada je u pitanju bojkot trgovina održan u prošli petak, a prema podacima Poreske uprave Republike Srpske, ukupan evidentirani promet preko fiskalnih kasa bio je veći nego dan ranije.
Međutim, ako se dublje uđe u analizu, vidi se da je u djelatnosti “trgovina na veliko i na malo, popravka motornih vozila i motocikala” promet, ipak, smanjen.
Naime, 24. januara (u petak, sedam dana pred bojkot), evidentirani promet preko fiskalnih kasa u Republici Srpskoj u djelatnosti “trgovina na veliko i na malo, popravka motornih vozila i motocikala” iznosio je 23 274 523 KM.
Dan prije bojkota, 30. januara, evidentirani promet preko fiskalnih kasa u ovoj djelatnosti iznosio je 23 212 813 KM.
Kada je u pitanju 31. januar (dan bojkota), kako je potvrđeno “Nezavisnim novinama” iz Poreske uprave Republike Srpske, evidentirani promet preko fiskalnih kasa u Republici Srpskoj u djelatnosti “trgovina na veliko i na malo, popravka motornih vozila i motocikala” iznosio je 22 908 884 KM.
(Nezavisne) Foto: BN/Ilustracija
Komentari / 14
Ostavite komentarDodik
07.02.2025 10:49Podrzava sankcije Hagu.
ODGOVORITEDrastična
07.02.2025 11:36Razlika?!
ODGOVORITESlobodanka
07.02.2025 11:37Šta mislite hoćete li naći budalu koja će vam sijati pasulj i dati vam po pet maraka kome je skupo neka se vrati na selo i sije za sebe mnogo je seljaka po gradovima a imanja na selu zarasla u trnje nije grad za sve nikad bio pa ni sad
ODGOVORITEBiljana
07.02.2025 13:26Svaka cast, potpuno vas podrzavam. Niko nece motiku u ruke,a sve im skupo. Mi sijemo sve i sve imamo svoje ,od pasulja ,krompira, luka do paprika u zamrzivacu. A, zimnica napravljena od nasih proizvoda iz baste tj. bez prskanja i pesticida.
Bas
07.02.2025 13:46Tako.
Treba
07.02.2025 12:41Da nam kožu deru jer niko nece čak ni gredicu luka da zasadi mislim na one koi imaju gde a pola sela nema 1 kravu svi kupuju hljeb a sta smeta sve to okrenuti pa neka dižu cijene
ODGOVORITERe Slobodanka
07.02.2025 12:46Vama cijene nisu visoke!!!
ODGOVORITEIskreno
07.02.2025 14:07Joj što mi ovi idu na živce, što pravdaju poskupljenja. Pa ljudi, nije ni čudo šta nam rade. Ko hoče, može i ima gdje da sije i radi poljoprivredu neka sije, niko to ne brani. Ko nema i neće neka plati. Samo je problem i ti koji siju, ubiše pesticidima, tako da nemamo više ni zdrave poljoprivrede, voća.... Problem su vlasnici trgovina, što ogromnim maržama, povećavaju cijenu proizvoda. Ne mogu dalje.....stvarno nam sve ovo treba. Podržavam bojkot danas i sutra, ali i dalje.
Dejan
07.02.2025 13:26Ne znam sta bih rekao skupo jeste nema govora ali jbg dok ta banana dodje do prodavnice imas trosak goriva,pa radnik pa struja klinci palci.Jedan radnik kosta poslodavca minimum 1500km(ne branim poslodavce niti bi ikad branio)ali treba biti realan.Treba ograniciti mlijeko,jogurt,meso,brasno,ulje sta znam osnovne potrebe.Gledam ljudi se uhvatili čokolade i cijene ma to je nebitno ali osnovno se mora smanjiti.Drzava treba da sredi bogatase da dokazu porijeklo imovine i to je osnov svega da napuni kasu a ostalo je bitno naravno ali od krupnog se pocinje ne od sitnog,10-20 feninga gore dole
ODGOVORITERe Biljana
07.02.2025 14:35Bravo!!!Vi imate rijesenje za probleme covjecanstva.Kad je tako unosno ajmo svi na selo ,svi cemo saditi sijati kopati samo da vratimo ovoj nasoj djeci dostajan zivot.Da im vratimo tim sto je seljak dosao sa sela u grad ( ili je natjeran da napusti svoje vjekovno ognjiste).
ODGOVORITEBiljana
07.02.2025 16:05Postovani, mi zivimo na selu i nasa djeca isto tako. Ali, nisu ostali zatucani seljaci, nego su zavrsili skole i rade obadvoje u gradu. Na nas prijedlog da se kupi stan u gradu, oodbijaju obadvoje i zele takodje da ostanu dalje u nasem selu. Isto tako mislim da je Vase misljenje da su djeca u gradu vise inteligentnija i bolja nego djeca sa sela!? Ali, nemojte brinuti, ova kriza i neimastina ce sama otjerati ljude iz gradova .
Dara
07.02.2025 16:13Ne mogu cene kod nas biti kao u Austriji sa nasim radnuckim primanjima od 950 km a oni imaju po 1500 eura i vise ovo se mora nesto uciniti ili da povecaju plate na 2000 km
ODGOVORITE$$$
07.02.2025 16:53,,Vratite se na selo"...Vratio bi se sutra ali za troje djece treba 600KM mjesecno na karte.Pa im moram dati i neku marku.1000KM mi treba mjesecno samo na to.A plata 1400KM.Cijene osnovni namjernica moraju biti nize,bez marze.Luksuz,ko ima neka plati.Kupovati samo osnovno.Samo se marketi i otvaraju.
ODGOVORITEEto
08.02.2025 14:30Prokleti trgovci,ovi veliki!Svaki dan druge cijene.Deru građane beskrupulozni.Bogati su ko krezovi,a do nedavno su na li pojačati,konobarčići,kokošari.Nisu oni krivi,kriv je onaj što im omogućava da se građani pljačkaju!Čuj cijenau prehrani dupla,od kupljene.Pa to treba streljati!
ODGOVORITE