Планирала велика распродаја војне опреме у ЦГ

Министарство одбране Црне Горе расписало је "тендер за избор процјењивача старе војне имовине које је планирана за продају", очигледно у још једном покушају да се Црна Гора ријеши неперспективних средстава које је наслиједила од заједничке државе.

Регион 06.02.2025 | 22:42
Планирала велика распродаја војне опреме у ЦГ

Тендер обухвата и школско-борбене авионе Супер Галеб, као и хеликоптере Соко/Аероспатиале СА341/2 Газела, оклопна возила, противаздухопловне топове Бофорс и вишецевне лансере ракета (ВБР у српској, а МРЛС у НАТО терминологији) и муницију.

"Вриједност тендера који је подјељен у неколико партија је 50.000 евра са ПДВ-ом, а рок за завршетак посла је од мјесец до два мјесеца од дана склапања уговора са најповољнијим понуђачем", наводе подгоричке Вијести, преноси Телеграф.

Тражи се услуга процјене вриједности за десет Газела са припадајућим наоружањем, опремом и контингентом резервних дијелова.

Вијести подсјећају да су хеликоптери тог типа прије неколико година, након два удеса и мањих инцидената, повучени из оперативне употребе у ваздухопловству Војске Црне Горе.

Од тада се хеликоптери налазе ускладиштени у хангарима на војном аеродрому у Голубовцима.

Према дугорочном плану развоја одбране за период од 2019. до 2028. било је планирано да у оперативној употреби ВЦГ, након ремонта и модернизације, остану само четири хеликоптера типа СА342 у његовој наоружаној противоклопној варијанти Гама, али се и од тога одустало, наводе Вијести.

Овом одлуком Црна Гора се опростила од - макар лаке - борбене компоненте авијације.

Војска Црне Горе намјерава да у "догледно вријеме наоружа и опреми за извођење једноставнијих задатака борбене подршке пјешадијским јединицама два од три својих постојећих средњих вишенаменских хеликоптера типа Белл-412 ЕП/ЕПИ", наводи овај извор уз напомену да они "нису ни изблиза тако погодни за противоклопну борбу као што је то био случај са наоружаним Газелама".

Гама (Газела - МАЉутка) варијанта Газеле која је развијена у СФРЈ, може понијети до четири противоклопне вођене ракете Маљутка 9М14М (НАТО ознака АТ-3 Саггер) и четири противваздухопловне ракете Стрела 2М 9К32 (СА-7 Граил). Максимални домет Маљутке којом се управља "преко жице" је 3.000 метара.

За процјену вриједности десет хеликоптера и резервних дијелова за те хеликоптере, Министарство одбране је предвидјело износ од 15.000 евра без ПДВ-а.

На продају ће бити понуђен и сток дијелова који је преостао послије продаје четири хеликоптера МИ-8, "укупно 152 ставке".

Ови хеликоптери - серијских бројева 12302, 12303, 12354 и 12361, наводи кеy.аеро - су продати у Киргистан у неисправном стању, али су најмање два послије ремонта у Украјини поново полетјела. За процјену вриједности дијелова за Ми-8 предвиђен је износ од 3.000 евра без ПДВ-а.

Црна Гора намјерава да прода и два - такође неоперативна - школско-борбена авиона типа Соко Г-4 Супер галеб који су повучени из оперативне употребе прије десетак година, као и контингента резервних дијелова за њих, који броји укупно 3.628 ставки, за што је предвиђен износ од 4.000 евра без ПДВ-а.

Када је прошле године Црна Гора одлучило да донира Словенији за потребе излагања у музеју, о чему је Аеро.рс писао један Супер Галеб и једну Газелу, тада је Г-4 процјењен на 963.000 евра, а Газела 31.540 евра.

Министарство одбране је још 2016. ове летјелице огласила сувишним и покушала да их прода, а на неколико организованих продаја није било заинтересованих за куповину авиона и хеликоптера.

У Црној Гори је, послије распада Државне заједнице Србије и Црне Горе, остало 17 Супер галеба Г-4 и 15 хеликоптера Газела. Црна Гора је по споразуму о подјели имовине са Србијом наслиједила сву покретну имовину Војске СЦГ која се у том тренутку нашла на њеној територији.

Оволика диспропорција величине црногорске територије и броја ваздухоплова посљедица је чињенице да је у Подгорици била базирана 172. Ваздухопловна бригада намјењена и за обуку пилота Војно-ваздухопловне академије, па самим тим и већина оперативних школско-борбених авиона Г-4 Супер Галеб и завидан број хеликоптера Газела који су се такође користили за обуку.

Априла 2010. године потписан је споразум па је Србији уступљено шест авиона Г-4 и резервни дијелови за хеликоптере Ми-8 у замјену за дионице предузећа Нови првоборац, аеродромску опрему и одређену техничку документацију.

Шест Супер галебова прелетјело је у Србију и они су послије ремонта укључени у састав РВиПВО Војске Србије.  

(Телеграф)  Фото: Вијести.ме/Синиша Луковић

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

То Мишко

07.02.2025 08:15

Ако имате Ђукановићев МЕРЦЕДЕС, + Још Шта, што је Мило ПОКРАО ОД Народа,, ми би дошли да погледамо, па уколико,буде У стању употреба би одкупили,за нашег ВОЂУ,

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хаха

07.02.2025 08:20

Чуј велика распродаја, па не би била велика распродаја да продају и читаву Ц Гору а не војну опрему.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Xx

07.02.2025 08:50

Ако тито устане све це купит и ремонтоват

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мицо

07.02.2025 10:18

Црна Гора не би требала бацати новце на куповину велику јер су и онако у НАТО

ОДГОВОРИТЕ
Name

5%

07.02.2025 14:22

Плус куповина новог наорузања по нереалним цијенама.Није то хуманитарно удрузење....

Name

Јанацко

07.02.2025 22:11

оце да задузи ЦГ код банкара ради новог савременог орузија ! Нека сиротиња плаца, навикла је то уз Милу. > Курта и Мурта даље јасе свој народ <

ОДГОВОРИТЕ