Planirala velika rasprodaja vojne opreme u CG

Ministarstvo odbrane Crne Gore raspisalo je "tender za izbor procjenjivača stare vojne imovine koje je planirana za prodaju", očigledno u još jednom pokušaju da se Crna Gora riješi neperspektivnih sredstava koje je naslijedila od zajedničke države.

Region 06.02.2025 | 22:42
Planirala velika rasprodaja vojne opreme u CG

Tender obuhvata i školsko-borbene avione Super Galeb, kao i helikoptere Soko/Aerospatiale SA341/2 Gazela, oklopna vozila, protivazduhoplovne topove Bofors i višecevne lansere raketa (VBR u srpskoj, a MRLS u NATO terminologiji) i municiju.

"Vrijednost tendera koji je podjeljen u nekoliko partija je 50.000 evra sa PDV-om, a rok za završetak posla je od mjesec do dva mjeseca od dana sklapanja ugovora sa najpovoljnijim ponuđačem", navode podgoričke Vijesti, prenosi Telegraf.

Traži se usluga procjene vrijednosti za deset Gazela sa pripadajućim naoružanjem, opremom i kontingentom rezervnih dijelova.

Vijesti podsjećaju da su helikopteri tog tipa prije nekoliko godina, nakon dva udesa i manjih incidenata, povučeni iz operativne upotrebe u vazduhoplovstvu Vojske Crne Gore.

Od tada se helikopteri nalaze uskladišteni u hangarima na vojnom aerodromu u Golubovcima.

Prema dugoročnom planu razvoja odbrane za period od 2019. do 2028. bilo je planirano da u operativnoj upotrebi VCG, nakon remonta i modernizacije, ostanu samo četiri helikoptera tipa SA342 u njegovoj naoružanoj protivoklopnoj varijanti Gama, ali se i od toga odustalo, navode Vijesti.

Ovom odlukom Crna Gora se oprostila od - makar lake - borbene komponente avijacije.

Vojska Crne Gore namjerava da u "dogledno vrijeme naoruža i opremi za izvođenje jednostavnijih zadataka borbene podrške pješadijskim jedinicama dva od tri svojih postojećih srednjih višenamenskih helikoptera tipa Bell-412 EP/EPI", navodi ovaj izvor uz napomenu da oni "nisu ni izbliza tako pogodni za protivoklopnu borbu kao što je to bio slučaj sa naoružanim Gazelama".

Gama (Gazela - MALjutka) varijanta Gazele koja je razvijena u SFRJ, može ponijeti do četiri protivoklopne vođene rakete Maljutka 9M14M (NATO oznaka AT-3 Sagger) i četiri protivvazduhoplovne rakete Strela 2M 9K32 (SA-7 Grail). Maksimalni domet Maljutke kojom se upravlja "preko žice" je 3.000 metara.

Za procjenu vrijednosti deset helikoptera i rezervnih dijelova za te helikoptere, Ministarstvo odbrane je predvidjelo iznos od 15.000 evra bez PDV-a.

Na prodaju će biti ponuđen i stok dijelova koji je preostao poslije prodaje četiri helikoptera MI-8, "ukupno 152 stavke".

Ovi helikopteri - serijskih brojeva 12302, 12303, 12354 i 12361, navodi key.aero - su prodati u Kirgistan u neispravnom stanju, ali su najmanje dva poslije remonta u Ukrajini ponovo poletjela. Za procjenu vrijednosti dijelova za Mi-8 predviđen je iznos od 3.000 evra bez PDV-a.

Crna Gora namjerava da proda i dva - takođe neoperativna - školsko-borbena aviona tipa Soko G-4 Super galeb koji su povučeni iz operativne upotrebe prije desetak godina, kao i kontingenta rezervnih dijelova za njih, koji broji ukupno 3.628 stavki, za što je predviđen iznos od 4.000 evra bez PDV-a.

Kada je prošle godine Crna Gora odlučilo da donira Sloveniji za potrebe izlaganja u muzeju, o čemu je Aero.rs pisao jedan Super Galeb i jednu Gazelu, tada je G-4 procjenjen na 963.000 evra, a Gazela 31.540 evra.

Ministarstvo odbrane je još 2016. ove letjelice oglasila suvišnim i pokušala da ih proda, a na nekoliko organizovanih prodaja nije bilo zainteresovanih za kupovinu aviona i helikoptera.

U Crnoj Gori je, poslije raspada Državne zajednice Srbije i Crne Gore, ostalo 17 Super galeba G-4 i 15 helikoptera Gazela. Crna Gora je po sporazumu o podjeli imovine sa Srbijom naslijedila svu pokretnu imovinu Vojske SCG koja se u tom trenutku našla na njenoj teritoriji.

Ovolika disproporcija veličine crnogorske teritorije i broja vazduhoplova posljedica je činjenice da je u Podgorici bila bazirana 172. Vazduhoplovna brigada namjenjena i za obuku pilota Vojno-vazduhoplovne akademije, pa samim tim i većina operativnih školsko-borbenih aviona G-4 Super Galeb i zavidan broj helikoptera Gazela koji su se takođe koristili za obuku.

Aprila 2010. godine potpisan je sporazum pa je Srbiji ustupljeno šest aviona G-4 i rezervni dijelovi za helikoptere Mi-8 u zamjenu za dionice preduzeća Novi prvoborac, aerodromsku opremu i određenu tehničku dokumentaciju.

Šest Super galebova preletjelo je u Srbiju i oni su poslije remonta uključeni u sastav RViPVO Vojske Srbije.  

(Telegraf)  Foto: Vijesti.me/Siniša Luković

Komentari / 6

Ostavite komentar
Name

To Miško

07.02.2025 08:15

Ako imate Đukanovićev MERCEDES, + Još Šta, što je Milo POKRAO OD Naroda,, mi bi došli da pogledamo, pa ukoliko,bude U stanju upotreba bi odkupili,za našeg VOĐU,

ODGOVORITE
Name

Хаха

07.02.2025 08:20

Čuj velika rasprodaja, pa ne bi bila velika rasprodaja da prodaju i čitavu C Goru a ne vojnu opremu.

ODGOVORITE
Name

Xx

07.02.2025 08:50

Ako tito ustane sve ce kupit i remontovat

ODGOVORITE
Name

Mico

07.02.2025 10:18

Crna Gora ne bi trebala bacati novce na kupovinu veliku jer su i onako u NATO

ODGOVORITE
Name

5%

07.02.2025 14:22

Plus kupovina novog naoruzanja po nerealnim cijenama.Nije to humanitarno udruzenje....

Name

Janacko

07.02.2025 22:11

oce da zaduzi CG kod bankara radi novog savremenog oruzija ! Neka sirotinja placa, navikla je to uz Milu. > Kurta i Murta dalje jase svoj narod <

ODGOVORITE