Трошкови живота скочили 70 одсто, плате не прате раст
Просјечна плата у БиХ је у периоду од почетка 2020. године, претпандемијског доба, до децембра 2024. порасла за нешто мање за 50 процената, док је у исто вријеме вриједност потрошачке корпе скочила за готово 70 одсто.
Босна и Херцеговина 31.01.2025 | 07:48
Иако су просјечна примања у БиХ у том периоду порасла за 445 марака, са 961 на 1.406 марака, односно 46 одсто, она нису успјела да прате раст вриједности потрошачке корпе која је у посљедњих пет година са 1.863 скочила на 3.114 марке, што представља раст за 1.251 марку, односно 67 одсто.
У преводу животни трошкови скочили су за 1.250, док је раст плата износио 960 марака. Разлика од 290 представља износ за колико је у овом периоду осиромашило једно просјечно домаћинство.
ХРАНА НАСУШНА
Да ствари не иду у добром правцу говори и податак да пада покривеност потрошачке корпе просјечном платом. Она је у децембру 2020. износила око 49 одсто, док пет година касније тај однос износи око 45 одсто. Прехрана и даље има највеће учешће у потрошачкој корпи - око 45 одсто и оно што највише забрињава јесте то да су управо цијене животних намирница највише утицале на њен раст, односно да су нам кућни буџети све тањи, јер су трошкови живота све већи.
Од десет намирница, оних животних, без којих једна породица једноставно не може, све су у просјеку поскупјеле око 50 одсто, а највише јунетина, чак 65 одсто. Килограм овог меса је прије пет година коштао 13,3 марке, а данас би требало издвојити скоро девет марака више.
Слиједи млијеко чија је цијена скочила за 64 одсто, а на трећем мјесту ове неславне листе налази се хљеб који је поскупио за 60 процената.
Да би се схватило колико су цијене појединих производа скочиле, оправдано или не, довољно је видјети колико се за просјечну плату могло купити одређених животних потрепштина прије пет година, а колико данас.
Примјера ради, ако се анализирају и упореде подаци Агенције за статистику БиХ, почетком 2020. године се за просјечну плату могло купити 417 килограма хљеба, а пет година касније 37 килограма мање.
Овдје је интересантно поменути да није јасно како су званична тијела која се баве кретањем цијена у БиХ и евидентирањем дошли до податка да килограм хљеба данас кошта само 3,7 марака. Векне су обично тежине од 300 до 400 грама, а њихова цијена се креће, у зависности од врсте, од двије до 3,5 марака. То значи да килограм ове животне намирнице у просјеку кошта од пет до 10 марака, што онда и претходну рачуницу чини још поразнијом.
Када је у питању месо, за просјечну плату прије пет година могло се купити 125 килограма свињетине, а крајем прошле 113. У случају јунетине, тај дефицит износи девет килограма, кромпира 50, а у случају млијека и уља 70 односно 50 литара.
НАДУВАНЕ МАРЖЕ
Економисти већ дуже упозоравају да се цијене хране неће вратити на некадашњи ниво те да ће док има потражње, односно промета, произвођачи и трговци и даље повећавати цијене. Како би стали у крај тој негативној пракси, у сусједној Хрватској покренули су акцију бојкота трговачких ланаца, али и бензинских пумпи.
Планирано је да бојкот обухвати и угоститељске услуге, смјештај, превоз и доставу. Током једнодневног бојкота, који је одржан крајем прошле седмице, грађани су потрошили нешто више од 28,5 милиона евра, док је седам дана раније прије бојкота тај број износио 60,5 милиона евра.
У међувремену је реаговала Влада Хрватске, утврдивши нову листу од 70 производа са ограниченим цијенама. На њој су, између осталог, и полубијели пшенични хљеб, крављи сир, шунка, маслац, свињска маст, кафа, поједино воће и поврће те детерџент за веш.
Према подацима хрватских медија, трговачке марже у овој земљи крећу се од 30 до 40 одсто, у Србији између 20 и 44, а Црној Гори око 20 одсто. Исти медији, позивајући се на званичне податке, указују да су трговачке марже од пандемије до данас готово удуплане, што је онда довело и до енормног раста у приходима појединих трговачких ланаца, који су у односу на 2020. повећани од 40 до 50 одсто. Података за БиХ нема, нити их ико званично објављује.
Прича о бојкоту проширила се у међувремену и на Србију, Црну Гору, али и Сјеверну Македонију. Вирус незадовољства због високих цијена захватио је добрим дијелом и БиХ. Друштвеним мрежама се већ данима шире позиви грађанима да данас бојкотују продавнице, бензинске пумпе, кафиће и ресторане.
Из удружења за заштиту потрошача кажу да не стоје иза овог позива, али и да га углавном подржавају. Једни сматрају да је неопходно подржати све што би могло довести до побољшања, нижих и прихватљивијих цијена, други да овај бојкот неће промијенити ништа набоље те да је неопходна реакција надлежних органа, док трећи сматрају да су трговачки ланци занемарили купце, доживљавајући их као неважан фактор у процесу одлучивања висине цијена.
ЕКСТРА ПРОФИТИ
Према оцјенама економиста, раст цијена може да заустави само смањена потражња. Кажу и да ће све док купци пристају на садашње услове које им диктирају трговци - цијене и даље расти. Указују да је највећи раст цијена забиљежен код прехране те да повремена акцијска снижења од тридесетак одсто у ствари представљају реалне цијене неког артикла, а уз које би потрошачи можда могли да преживе, а трговци и даље пристојно зараде.
Наводе и да потрошачи можда и нису свјесни да од њиховог (не)одласка у продавницу зависи висина цијена па и судбина трговинских ланаца, јер "резервни купци" не постоје.
Слично мишљење има и извршни директор Удружења економиста Републике Српске СWОТ Саша Грабовац. Како каже, да би дошло до нижих цијена, мора доћи до смањења тражње. Мишљења је и да би велики трговачки ланци требало да обавијесте јавност како креирају марже, али и како објашњавају екстра профите.
У Словенији су овај проблем покушали ријешити на сасвим другачији начин. Како би стали у крај високим цијенама и трговачким маржама, власти у овој земљи су прије неколико година донијеле одлуку да Министарство пољопривреде прати и објављује цијене основних намирница у великим трговачким центрима те ажурира сваких 14 дана. Грађани су на интернету могли пратити њихово кретање те сазнати гдје је неки од производа јефтинији.
Из Инспектората Републике Српске саопштили су да ће због великог повећања цијена у наредном периоду интензивирати свој надзор у трговинама, с посебним акцентом на основне животне намирнице.
Како су истакли, у континуитету прате стање цијена на тржишту и врше редован инспекцијски надзор, што је, како су рекли, видљиво и из извјештаја о извршеним контролама, предузетим мјерама и радњама инспектора, али да ће с обзиром на све околности, у наредном периоду појачати контролу.
Минималац
У БиХ је, према посљедњим званичним подацима, радно ангажовано око 783.000 људи, од чега је више од 40 одсто на такозваном минималцу. Иако је од 2020. године он имао раст од 90 одсто, ова категорија људи са својим примањима данас може да купи тек трећину потрошачке корпе.
Гориво и алиби
Врло често се многобројна поскупљења у БиХ правдају растом цијена енергената, али ако се анализира њихово кретање, односно колика је била цијена горива почетком 2020. и данас, долази се до податка који руши овај алиби.
Прије пет година цијена горива на домаћим бензинским пумпама кретала се око 2,26 марака по једном литру, а данас 2,55. Разлика је 29 фенинга, што представља раст од 13 одсто. У истом периоду цијене пекарских производа порасле су за 50, па чак и 100 одсто, попут кифли и кроасана.
(Глас Српске) Фото: БН
Коментари / 32
Оставите коментарПоп
31.01.2025 07:58Ако вам је лосе мијењајте власт. Док год сутите пни це скакати по вама. Има се за будзет од 77 Милиона. Пара се има. Министри казу да је све ок.
ОДГОВОРИТЕРе,Поп
31.01.2025 09:57Тврдим,да је помирљивост грађана највећи узрок самовоље власти.Као такви,ништа боље не заслужују,напротив...Радије ће читати,на штету породица,него се побунити да искоријене безобразно намете како би ОБЕЗБИЈЕДИЛИ своје личне луксузне,за бахате политичаре,који су штеточине и за државу,и за народ! На друштвеним мрежама се не постиже,ништа,али,протести на улици морају уродити плодом.
Ре
31.01.2025 09:58Само промјене могу донијети бољитак. Све остало је шупља прича. Нема промјена без нових људи. Исти владају 20 година и само нам чине горе, а не боље. Дакле, идемо у промјене на сљедећим изборима. Сви обавезно изаћи! Нема кухања.
Ре
31.01.2025 10:23Будјет стабилан, казе влада. Ја казем народ не размишља економски него гласа национално. Елем до нас је
Јаффа
31.01.2025 10:27Лете авионом и хеликоптером, возају се у лимузинама, хотели и ресторани на трошкове буџета...само нека народ ћути. Биће још горе.
Да
31.01.2025 10:37А бурле даје мени и осталим рви и борцима 5% али у августу, срам га било.
Ре
31.01.2025 10:39Срецом имамо Сулица који се брине за своју плату и пратњу.
Хаха
31.01.2025 11:56Како и колико обећава да ће он да да од својих 77 милиона км мора ће му повећати на 7 милијарди да свима нама дотекне његова садака отета од нас. Од нас узме па нама дијели ваљда је скужио да смо пуно трошкали
А ПЕНЗИЈА
31.01.2025 08:08СПОМИЊЕ ЛИ ИКО ОПЉАЦКАНУ КАТЕГОРИЈУ ЗВАНУ ПЕНЗИОНЕРИ.
ОДГОВОРИТЕРе А ПЕНЗИЈА
31.01.2025 09:37Никога ми не интересујемо, ни власт, ни опозицију, ни медије...
Поп
31.01.2025 11:59Добију 100 кМ и продају се двије године. 50% примања дају на лијекове а другу половицу за резије. Тако хоце. Они су правили ове фабрике сто сада власт даје за 1 км.
катастрофа
31.01.2025 08:25И казу повецали палте 10 %, како их није срамота умјето да расте стандард њима стално опада. Срам их било то знаци никаква ми повецања плата нисмо имали вец смањења. Какви политицари нема ста све експерти. А пустили ево у РС да привредници имају 5 милијарди нето добити пријављене јос толико сигурно непријављене срам да их буде.
ОДГОВОРИТЕре
31.01.2025 12:10Нису повећали 10%,од априла ће-дакле крајем маја,ако буде пара.
Дамир
31.01.2025 08:29А васи Струцњаци казу да сте наповојнија Аутономија на Балкану и да имате најбоље Резултате!!!!!
ОДГОВОРИТЕРе
31.01.2025 10:00Шта имамо најбоље??? Јавна предузећа сва у минусу и пред стечајем. Кад Шуме Српске послују у минусу и пред стечајем су, шта даље да се прича. То су њихова дјела.
Бојкот
31.01.2025 08:33Бојкотовати, него шта. Уједно треба и протест пред зградом владе за обећано смањење пдва на храну. Онда би то имало смисла. Мора се и држава нечега одрећи
ОДГОВОРИТЕСара
31.01.2025 08:44Све скупља зато сто је пуно струја поскупила.А не због најнизе плате.Тако лако је просло поскупљење струје а да се народ није скоро ни побунио .Народ је могао бар да смањи повецање цијене струје..А пуно је струја скупља.Пуно..Тих 6% повецање инвалидске пензије не мозе само то поскупљење платит.А све остало скупље
ОДГОВОРИТЕНина
31.01.2025 09:30Слажем се са Вама,ефекат поскупљења струје видјецемо тек оф фебруара кад стигну увећани јануарски рачуни и привредници то укалкулису у цијене...е да им сви не платимо рацун за јануар вратили би они цијену но...народ очигледно добро зиви
Н
31.01.2025 12:43Па народу да је хљеб 20 КМ, и тад сене би бунили. Видис да су луди
Солун
31.01.2025 08:54Још да немамо Шулића помрли би...
ОДГОВОРИТЕСлобођа
31.01.2025 09:25Дајте пензионерима просјечну плату и све ок
ОДГОВОРИТЕНн
31.01.2025 11:56Баш тако а пензионерима просјек из прошле године и ко само представља ову категорију? Само хљеб имлијеко. А гyје су лијекови и гријање. 12
Бб
31.01.2025 09:35Лоса вам је математика,узимате просијек по платама са будзета!
ОДГОВОРИТЕре
31.01.2025 12:14Буџетлије имају плату као код приватника,само ови други дају пола на руке.НК радник у пекари,кухињи 1300 КМ,проф. у средњој школи 1600КМ,конобар 1600-1800,итд.
А СУЛИЦ министер
31.01.2025 10:26Је пи цуи да су Цијене 70 посто скоциле или ти спава у бајци политицара подобног без знања без моралаааа???????
ОДГОВОРИТЕа пензије,
31.01.2025 10:31усклађију једном годишње за год која је прошла.сад ви видите колико смо ми на губитку.А они сваке год.нова аута,бурле себи 77мил.дабогда му не требало,он ће правити обданишта,коме кад је РС старачка и пензионерска.
ОДГОВОРИТЕСлобода
31.01.2025 11:39Мјесец дана куповати само по малим продавницама или евентуално у једном великом ланцу али само основне ствари…онда следећи мјесец опет по малим продавницама и сад сви у други велики ланац…и тако у круг…једина могућност протеста која би дала резултата!
ОДГОВОРИТЕми
31.01.2025 11:52Откуд буџет од 77 милиона? Када би се овај износ подијелио на број грађана, колико би сваки грађанин добио милиона ове године?
ОДГОВОРИТЕ000
31.01.2025 12:01Могу да раде шта год хоће народ само ћути а већина је психички отупјела од самовоље и угњетавања па немају снаге ни да подигну глас.јадни смо
ОДГОВОРИТЕМ
31.01.2025 12:45Бас, народ изгледа добро зиви. Ја не знам како презивљавају, сто се не буне. Јесце црну земљу, али неце протестовати. Мени је мене зао, кад видим у каквом народу зивим. Ово је катастрофа сто ја испастам због будала јер неце да се буне.
М
31.01.2025 12:41Па и писе у тексту док год купци купују, бице такве цијене.
ОДГОВОРИТЕСамо удри
31.01.2025 13:36Народ је луд,гласа за додика и секту, Да их нагузи опет би за њега.Нека дабогда сви поцркали
ОДГОВОРИТЕ