Troškovi života skočili 70 odsto, plate ne prate rast
Prosječna plata u BiH je u periodu od početka 2020. godine, pretpandemijskog doba, do decembra 2024. porasla za nešto manje za 50 procenata, dok je u isto vrijeme vrijednost potrošačke korpe skočila za gotovo 70 odsto.
Bosna i Hercegovina 31.01.2025 | 07:48
Iako su prosječna primanja u BiH u tom periodu porasla za 445 maraka, sa 961 na 1.406 maraka, odnosno 46 odsto, ona nisu uspjela da prate rast vrijednosti potrošačke korpe koja je u posljednjih pet godina sa 1.863 skočila na 3.114 marke, što predstavlja rast za 1.251 marku, odnosno 67 odsto.
U prevodu životni troškovi skočili su za 1.250, dok je rast plata iznosio 960 maraka. Razlika od 290 predstavlja iznos za koliko je u ovom periodu osiromašilo jedno prosječno domaćinstvo.
HRANA NASUŠNA
Da stvari ne idu u dobrom pravcu govori i podatak da pada pokrivenost potrošačke korpe prosječnom platom. Ona je u decembru 2020. iznosila oko 49 odsto, dok pet godina kasnije taj odnos iznosi oko 45 odsto. Prehrana i dalje ima najveće učešće u potrošačkoj korpi - oko 45 odsto i ono što najviše zabrinjava jeste to da su upravo cijene životnih namirnica najviše uticale na njen rast, odnosno da su nam kućni budžeti sve tanji, jer su troškovi života sve veći.
Od deset namirnica, onih životnih, bez kojih jedna porodica jednostavno ne može, sve su u prosjeku poskupjele oko 50 odsto, a najviše junetina, čak 65 odsto. Kilogram ovog mesa je prije pet godina koštao 13,3 marke, a danas bi trebalo izdvojiti skoro devet maraka više.
Slijedi mlijeko čija je cijena skočila za 64 odsto, a na trećem mjestu ove neslavne liste nalazi se hljeb koji je poskupio za 60 procenata.
Da bi se shvatilo koliko su cijene pojedinih proizvoda skočile, opravdano ili ne, dovoljno je vidjeti koliko se za prosječnu platu moglo kupiti određenih životnih potrepština prije pet godina, a koliko danas.
Primjera radi, ako se analiziraju i uporede podaci Agencije za statistiku BiH, početkom 2020. godine se za prosječnu platu moglo kupiti 417 kilograma hljeba, a pet godina kasnije 37 kilograma manje.
Ovdje je interesantno pomenuti da nije jasno kako su zvanična tijela koja se bave kretanjem cijena u BiH i evidentiranjem došli do podatka da kilogram hljeba danas košta samo 3,7 maraka. Vekne su obično težine od 300 do 400 grama, a njihova cijena se kreće, u zavisnosti od vrste, od dvije do 3,5 maraka. To znači da kilogram ove životne namirnice u prosjeku košta od pet do 10 maraka, što onda i prethodnu računicu čini još poraznijom.
Kada je u pitanju meso, za prosječnu platu prije pet godina moglo se kupiti 125 kilograma svinjetine, a krajem prošle 113. U slučaju junetine, taj deficit iznosi devet kilograma, krompira 50, a u slučaju mlijeka i ulja 70 odnosno 50 litara.
NADUVANE MARŽE
Ekonomisti već duže upozoravaju da se cijene hrane neće vratiti na nekadašnji nivo te da će dok ima potražnje, odnosno prometa, proizvođači i trgovci i dalje povećavati cijene. Kako bi stali u kraj toj negativnoj praksi, u susjednoj Hrvatskoj pokrenuli su akciju bojkota trgovačkih lanaca, ali i benzinskih pumpi.
Planirano je da bojkot obuhvati i ugostiteljske usluge, smještaj, prevoz i dostavu. Tokom jednodnevnog bojkota, koji je održan krajem prošle sedmice, građani su potrošili nešto više od 28,5 miliona evra, dok je sedam dana ranije prije bojkota taj broj iznosio 60,5 miliona evra.
U međuvremenu je reagovala Vlada Hrvatske, utvrdivši novu listu od 70 proizvoda sa ograničenim cijenama. Na njoj su, između ostalog, i polubijeli pšenični hljeb, kravlji sir, šunka, maslac, svinjska mast, kafa, pojedino voće i povrće te deterdžent za veš.
Prema podacima hrvatskih medija, trgovačke marže u ovoj zemlji kreću se od 30 do 40 odsto, u Srbiji između 20 i 44, a Crnoj Gori oko 20 odsto. Isti mediji, pozivajući se na zvanične podatke, ukazuju da su trgovačke marže od pandemije do danas gotovo uduplane, što je onda dovelo i do enormnog rasta u prihodima pojedinih trgovačkih lanaca, koji su u odnosu na 2020. povećani od 40 do 50 odsto. Podataka za BiH nema, niti ih iko zvanično objavljuje.
Priča o bojkotu proširila se u međuvremenu i na Srbiju, Crnu Goru, ali i Sjevernu Makedoniju. Virus nezadovoljstva zbog visokih cijena zahvatio je dobrim dijelom i BiH. Društvenim mrežama se već danima šire pozivi građanima da danas bojkotuju prodavnice, benzinske pumpe, kafiće i restorane.
Iz udruženja za zaštitu potrošača kažu da ne stoje iza ovog poziva, ali i da ga uglavnom podržavaju. Jedni smatraju da je neophodno podržati sve što bi moglo dovesti do poboljšanja, nižih i prihvatljivijih cijena, drugi da ovaj bojkot neće promijeniti ništa nabolje te da je neophodna reakcija nadležnih organa, dok treći smatraju da su trgovački lanci zanemarili kupce, doživljavajući ih kao nevažan faktor u procesu odlučivanja visine cijena.
EKSTRA PROFITI
Prema ocjenama ekonomista, rast cijena može da zaustavi samo smanjena potražnja. Kažu i da će sve dok kupci pristaju na sadašnje uslove koje im diktiraju trgovci - cijene i dalje rasti. Ukazuju da je najveći rast cijena zabilježen kod prehrane te da povremena akcijska sniženja od tridesetak odsto u stvari predstavljaju realne cijene nekog artikla, a uz koje bi potrošači možda mogli da prežive, a trgovci i dalje pristojno zarade.
Navode i da potrošači možda i nisu svjesni da od njihovog (ne)odlaska u prodavnicu zavisi visina cijena pa i sudbina trgovinskih lanaca, jer "rezervni kupci" ne postoje.
Slično mišljenje ima i izvršni direktor Udruženja ekonomista Republike Srpske SWOT Saša Grabovac. Kako kaže, da bi došlo do nižih cijena, mora doći do smanjenja tražnje. Mišljenja je i da bi veliki trgovački lanci trebalo da obavijeste javnost kako kreiraju marže, ali i kako objašnjavaju ekstra profite.
U Sloveniji su ovaj problem pokušali riješiti na sasvim drugačiji način. Kako bi stali u kraj visokim cijenama i trgovačkim maržama, vlasti u ovoj zemlji su prije nekoliko godina donijele odluku da Ministarstvo poljoprivrede prati i objavljuje cijene osnovnih namirnica u velikim trgovačkim centrima te ažurira svakih 14 dana. Građani su na internetu mogli pratiti njihovo kretanje te saznati gdje je neki od proizvoda jeftiniji.
Iz Inspektorata Republike Srpske saopštili su da će zbog velikog povećanja cijena u narednom periodu intenzivirati svoj nadzor u trgovinama, s posebnim akcentom na osnovne životne namirnice.
Kako su istakli, u kontinuitetu prate stanje cijena na tržištu i vrše redovan inspekcijski nadzor, što je, kako su rekli, vidljivo i iz izvještaja o izvršenim kontrolama, preduzetim mjerama i radnjama inspektora, ali da će s obzirom na sve okolnosti, u narednom periodu pojačati kontrolu.
Minimalac
U BiH je, prema posljednjim zvaničnim podacima, radno angažovano oko 783.000 ljudi, od čega je više od 40 odsto na takozvanom minimalcu. Iako je od 2020. godine on imao rast od 90 odsto, ova kategorija ljudi sa svojim primanjima danas može da kupi tek trećinu potrošačke korpe.
Gorivo i alibi
Vrlo često se mnogobrojna poskupljenja u BiH pravdaju rastom cijena energenata, ali ako se analizira njihovo kretanje, odnosno kolika je bila cijena goriva početkom 2020. i danas, dolazi se do podatka koji ruši ovaj alibi.
Prije pet godina cijena goriva na domaćim benzinskim pumpama kretala se oko 2,26 maraka po jednom litru, a danas 2,55. Razlika je 29 feninga, što predstavlja rast od 13 odsto. U istom periodu cijene pekarskih proizvoda porasle su za 50, pa čak i 100 odsto, poput kifli i kroasana.
(Glas Srpske) Foto: BN
Komentari / 32
Ostavite komentarPop
31.01.2025 07:58Ako vam je lose mijenjajte vlast. Dok god sutite pni ce skakati po vama. Ima se za budzet od 77 Miliona. Para se ima. Ministri kazu da je sve ok.
ODGOVORITERe,Pop
31.01.2025 09:57Tvrdim,da je pomirljivost građana najveći uzrok samovolje vlasti.Kao takvi,ništa bolje ne zaslužuju,naprotiv...Radije će čitati,na štetu porodica,nego se pobuniti da iskorijene bezobrazno namete kako bi OBEZBIJEDILI svoje lične luksuzne,za bahate političare,koji su štetočine i za državu,i za narod! Na društvenim mrežama se ne postiže,ništa,ali,protesti na ulici moraju uroditi plodom.
Re
31.01.2025 09:58Samo promjene mogu donijeti boljitak. Sve ostalo je šuplja priča. Nema promjena bez novih ljudi. Isti vladaju 20 godina i samo nam čine gore, a ne bolje. Dakle, idemo u promjene na sljedećim izborima. Svi obavezno izaći! Nema kuhanja.
Re
31.01.2025 10:23Budjet stabilan, kaze vlada. Ja kazem narod ne razmišlja ekonomski nego glasa nacionalno. Elem do nas je
Jaffa
31.01.2025 10:27Lete avionom i helikopterom, vozaju se u limuzinama, hoteli i restorani na troškove budžeta...samo neka narod ćuti. Biće još gore.
Da
31.01.2025 10:37A burle daje meni i ostalim rvi i borcima 5% ali u avgustu, sram ga bilo.
Re
31.01.2025 10:39Srecom imamo Sulica koji se brine za svoju platu i pratnju.
Хаха
31.01.2025 11:56Како и колико обећава да ће он да да од својих 77 милиона км мора ће му повећати на 7 милијарди да свима нама дотекне његова садака отета од нас. Од нас узме па нама дијели ваљда је скужио да смо пуно трошкали
A PENZIJA
31.01.2025 08:08SPOMINJE LI IKO OPLJACKANU KATEGORIJU ZVANU PENZIONERI.
ODGOVORITERe A PENZIJA
31.01.2025 09:37Nikoga mi ne interesujemo, ni vlast, ni opoziciju, ni medije...
Pop
31.01.2025 11:59Dobiju 100 kM i prodaju se dvije godine. 50% primanja daju na lijekove a drugu polovicu za rezije. Tako hoce. Oni su pravili ove fabrike sto sada vlast daje za 1 km.
katastrofa
31.01.2025 08:25I kazu povecali palte 10 %, kako ih nije sramota umjeto da raste standard njima stalno opada. Sram ih bilo to znaci nikakva mi povecanja plata nismo imali vec smanjenja. Kakvi politicari nema sta sve eksperti. A pustili evo u RS da privrednici imaju 5 milijardi neto dobiti prijavljene jos toliko sigurno neprijavljene sram da ih bude.
ODGOVORITEre
31.01.2025 12:10Nisu povećali 10%,od aprila će-dakle krajem maja,ako bude para.
Damir
31.01.2025 08:29A vasi Strucnjaci kazu da ste napovojnija Autonomija na Balkanu i da imate najbolje Rezultate!!!!!
ODGOVORITERe
31.01.2025 10:00Šta imamo najbolje??? Javna preduzeća sva u minusu i pred stečajem. Kad Šume Srpske posluju u minusu i pred stečajem su, šta dalje da se priča. To su njihova djela.
Бојкот
31.01.2025 08:33Бојкотовати, него шта. Уједно треба и протест пред зградом владе за обећано смањење пдва на храну. Онда би то имало смисла. Мора се и држава нечега одрећи
ODGOVORITESara
31.01.2025 08:44Sve skuplja zato sto je puno struja poskupila.A ne zbog najnize plate.Tako lako je proslo poskupljenje struje a da se narod nije skoro ni pobunio .Narod je mogao bar da smanji povecanje cijene struje..A puno je struja skuplja.Puno..Tih 6% povecanje invalidske penzije ne moze samo to poskupljenje platit.A sve ostalo skuplje
ODGOVORITENina
31.01.2025 09:30Slažem se sa Vama,efekat poskupljenja struje vidjecemo tek of februara kad stignu uvećani januarski računi i privrednici to ukalkulisu u cijene...e da im svi ne platimo racun za januar vratili bi oni cijenu no...narod očigledno dobro zivi
N
31.01.2025 12:43Pa narodu da je hljeb 20 KM, i tad sene bi bunili. Vidis da su ludi
Solun
31.01.2025 08:54Još da nemamo Šulića pomrli bi...
ODGOVORITESlobođa
31.01.2025 09:25Dajte penzionerima prosječnu platu i sve ok
ODGOVORITENn
31.01.2025 11:56Baš tako a penzionerima prosjek iz prošle godine i ko samo predstavlja ovu kategoriju? Samo hljeb imlijeko. A gyje su lijekovi i grijanje. 12
Bb
31.01.2025 09:35Losa vam je matematika,uzimate prosijek po platama sa budzeta!
ODGOVORITEre
31.01.2025 12:14Budžetlije imaju platu kao kod privatnika,samo ovi drugi daju pola na ruke.NK radnik u pekari,kuhinji 1300 KM,prof. u srednjoj školi 1600KM,konobar 1600-1800,itd.
A SULIC minister
31.01.2025 10:26Je pi cui da su Cijene 70 posto skocile ili ti spava u bajci politicara podobnog bez znanja bez moralaaaa???????
ODGOVORITEа пензије,
31.01.2025 10:31усклађију једном годишње за год која је прошла.сад ви видите колико смо ми на губитку.А они сваке год.нова аута,бурле себи 77мил.дабогда му не требало,он ће правити обданишта,коме кад је РС старачка и пензионерска.
ODGOVORITEСлобода
31.01.2025 11:39Мјесец дана куповати само по малим продавницама или евентуално у једном великом ланцу али само основне ствари…онда следећи мјесец опет по малим продавницама и сад сви у други велики ланац…и тако у круг…једина могућност протеста која би дала резултата!
ODGOVORITEmi
31.01.2025 11:52Otkud budžet od 77 miliona? Kada bi se ovaj iznos podijelio na broj građana, koliko bi svaki građanin dobio miliona ove godine?
ODGOVORITE000
31.01.2025 12:01Mogu da rade šta god hoće narod samo ćuti a većina je psihički otupjela od samovolje i ugnjetavanja pa nemaju snage ni da podignu glas.jadni smo
ODGOVORITEM
31.01.2025 12:45Bas, narod izgleda dobro zivi. Ja ne znam kako prezivljavaju, sto se ne bune. Jesce crnu zemlju, ali nece protestovati. Meni je mene zao, kad vidim u kakvom narodu zivim. Ovo je katastrofa sto ja ispastam zbog budala jer nece da se bune.
M
31.01.2025 12:41Pa i pise u tekstu dok god kupci kupuju, bice takve cijene.
ODGOVORITESamo udri
31.01.2025 13:36Narod je lud,glasa za dodika i sektu, Da ih naguzi opet bi za njega.Neka dabogda svi pocrkali
ODGOVORITE