Како ће се Трампова одлука одразити на БиХ?

Једна од првих одлука новог предсједника Сједињених Америчких Држава (САД) Доналда Трампа била је да суспендује страну помоћ на 90 дана, а ова извршна наредба има и директан утицај на Босну и Херцеговину.

Босна и Херцеговина 27.01.2025 | 08:08
Како ће се Трампова одлука одразити на БиХ?

Тим поводом, контактирали смо Агенцију за међународни развој САД-а (УСАИД), односно њихову канцеларију у Босни и Херцеговини.

Из ове Канцеларије су нас упутили на руководиоце програма из САД-а, који су у краткој изјави појаснили шта доноси ова одлука.

"Сви програми под ревизијом"

"Тренутно, како би се извршила темељита ревизија, сви програми и грантови без одобрења изузећа државног секретара који користе средства стране помоћи су паузирани", пише у одговору на упит Клиx.ба.

Поред тога, из УСАИД-а су нас упутили на саопштење државног секретара Марка Рубија, који је у изјави појаснио шта ће бити план у наредних 90 дана.

"У складу са извршном наредбом предсједника Трампа о поновном оцјењивању и усклађивању америчке стране помоћи, обустављена је сва помоћ из Сједињених Држава која се финансира или путем Министарства спољних послова или Америчке агенције за међународни развој (УСАИД) ради ревизије.

Покрећем ревизију свих програма стране помоћи како би се осигурало да су ефикасни и у складу са спољном политиком САД-а према агенди 'Америца Фирст'", стоји у изјави Рубија.

Како је даље појаснио, а реферишући се на Трампове изјаве, "новац америчког народа више неће бити слијепо послан широм свијета без поврата."

Три кључна питања

"Ревизија и усклађивање стране помоћи у име вриједних америчких пореских обвезника није само исправно, већ и морална обавеза.

Поносан сам што штитим америчку инвестицију кроз пажљиву и промишљену ревизију начина на који трошимо средства стране помоћи у иностранству", додао је.

У својој изјави, осврнуо се и на три питања која је издвојио као лакмус папир будуће политике према иностраној помоћи из САД-а.

"Да ли чини Америку сигурнијом? Да ли чини Америку јачом? Да ли чини Америку просперитетнијом?", рекао је Рубио током свог саслушања пред Сенатом.

Које промјене чекају БиХ?

Из ових изјава, јасно је да би за пројекте "изградње демократије" и "промоције владавине права", између осталих, требало да новац стиже и након што се уради интерна тромјесечна ревизија ових програма.

Управо овакви програми добијају највише новца из САД-а у БиХ, а овдје треба подсјетити да је током 2024. године у нашу земљу Америка послала више од 34 милиона долара кроз разне програме стране помоћи.

Међутим, организације које се дијелом финансирају из новца УСАИД-а, а које нису усклађене са спољном политиком САД-а, биће сигурно на удару.

Највећи губитници у овом контексту могле би бити организације из Републике Српске.

Према извјештају из августа 2024. године, којег је објавила Амбасада САД-а у БиХ, од 1995. године је у Републику Српску стигло више од 638 милиона долара директне америчке помоћи, а ти програми трају и даље.

Такође, ово вриједи и за невладине организације које се налазе у Српској, а које се дијелом финансирају из САД-а.

Да ли ће интерна Трампова политика бити још један услов за добијање стране помоћи?

Ипак, остало је једно кључно питање које ће вјероватно бити одговорено тек након што се заврши ова тромјесечна ревизија.

Наиме, Трампова интерна политика, а чије ставове у много чему дијели и Рубио, могла би такође бити услов за добијање помоћи из САД-а.

Трамп је, у овом контексту, често говорио о новцу из САД-а којим се финансирају њему неприхватљиве идеје и програми.

У БиХ постоји одређен број ових организација, а ако Рубио и Трамп у својој ревизији ускрате новац за пројекте у овој сфери, без америчке помоћи остају и НВО-ови који се баве овом тематиком.

Такође, енергетска политика нове америчке администрације је значајно другачија од претходне, те све организације које су се залагале за обновљиве изворе енергије уз помоћ новца из САД-а могу очекивати негативан одговор након ревизије.

Кључна питања неодговорена, а новац ће се тешко замијенити

Иако треба рећи да, у складу с изјавама Рубија, у БиХ већина организација која се финансирала дјеломично (или потпуно) из САД-а не мора да стрепи након ова три мјесеца, чињеница да је Трамп непредвидљив и да је баш ово питање одабрао за једну од својих првих одлука изазива забринутост.

Када томе још додамо да је 34 милиона долара, колико је у БиХ стигло кроз страну помоћ из САД-а током претходне године, изразито тешко замијенити с новим изворима финансирања, јасно је да ће бројне организације са стрепњом чекати крај априла, када би ревизија требала бити завршена.

(Клиx

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

Вец

27.01.2025 09:19

Ма ста казес? Неко украо толике милионе? Овима сто краду милионе бице теско.Снаци це се они.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

27.01.2025 09:31

Народу БиХ не може помоћи ни стотину Трампа, док се не макну дугогодишњи криминалци најбогатији у Европи са власти БиХ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

И тако је

27.01.2025 09:34

тај новац дијељен подобним.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Лека

27.01.2025 09:34

Шта нама вриједи та помоћ кад криминалац отме рудник и онда га откупљује сам од себе за 120 милиона евра

ОДГОВОРИТЕ
Name

Весна Бајич

27.01.2025 09:57

НАРОДЕ, да ли ви видите колико је долара из САД, стигло, за помоћ. Гдје су те паре? Све и једна фабрика у Републици Српској, су униште и хиљаде радника остало без посла. Шта је банда радила. Стварали себи огромно богатство. ВЕТРАНИ, БОРС, ПЕНЗИОНЕРИ, СИНДИКАТ с радницима и остали НАРОД у ГЕНЕРАЛНИ ШТРАЈК. Шта се чека? Да и даље гледамо лопове како нас пљачкају? Да психички оболимо а нисмо далеко.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Коста

27.01.2025 10:26

Много хтио много запоцео али није сигао заврсити.На крају це бити "Прохујало са вихором" Бице теско цијелом свјету јер сад јасу негативци,диљем ове насе земаљске кугле,,,, али само 4г.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Организација

27.01.2025 15:56

За упумпавање и преко НВО а за монтирање подобних или русење непослусних "корупцијским методама"...

ОДГОВОРИТЕ