Мјештани страхују за здравље због црвеног језера

Црвено језеро, настало одлагањем јаловине, односно, црвеног муља који долази као отпад из "Алумине" и који се годинама складишти на овом мјесту. Језеро се налази између зворничких повратничких насеља Клиса, Дураковићи и Челишмани. И оно је већ неко вријеме пуно због чега мјештани страхују од његовог излијевања. 

Република Српска 06.01.2025 | 21:55
Мјештани страхују за здравље због црвеног језера

Црвени муљ представља талог високе ПХ вриједности, заостао након прераде боксита у глиници по Баyеровом поступку. 

Према истраживањима које је радио Технолошки факултет у Каракају, црвени муљ има снажан алкалитет, који може штетити околини што узнемирава оне који живе око језера.

Становници Дураковића и Челишмана, који се налазе одмах уз језеро највише страхују за здравље. 

"Љети, када је сушни период, а ово љето је било такво, неподношљиво је издржати прашину која се диже са бране црвеног муља. И сви љетњи усјеви буду прекривени црвеном прашином. Онда можете замислити колико је то здраво за јести", каже Мирсад Окић из Дураковића.

Брана црвеног муља испројектована је 1976. године, а током година се радило на њеном јачању и подизању. Према пројекту предвиђена је максимална висина од 65 метара. До сада је надвишење бране рађено у двије фазе. У првој фази урађена је висина од 20, а у другој фази још 40 метара. 

Кроз године количина муља се повећавала јер се по тони произведене глинице емитује од пола до двије и по тоне муља у зависности од квалитета боксита. Што је боксит квалитетнији то је количина муља мања. 

Управо количина црвеног муља која завршава у природи је један од негативних утицаја кажу на Технолошком факултету у Каракају. Други проблем може представљати висок алкалитет који прелази 12, а који у случају изливања може негативно утицати на биљни и животињски свијет. 

"Прва ствар је што долази до деградације земљишта, муљ се разлије по неком природном терену и врло је тешка његова рекултивација и успостављање новог биљног покривача. Јер корјенов систем не може да опстане на тако високој пх вриједности", каже професор Славко Смиљанић са Технолошког факултета у Каракају.

Додатни проблем становника три повратничка насеља јесте и тај што се не раде анализе воде за пиће и тла тврде мјештани. Осим геометар које је ангажовала Алумина да утврде колико је и да ли је вода ушла у приватно власништво, нико их други никада није посјетио објашњава Окић. 

"Са руководством Алумине још нисмо обавили никакав разговор. Припремамо једно писмо да упутимо према менаџменту Алумине и да обавимо са њима један разговор. Надам се да ћемо наћи рјешење које ће бити на обострано задовољство, уколико не онда ћемо своја права тражити правним путем."

Док мјештани страхују, институције очекују од грађана да они пријављују проблеме.

Из ГУ Зворник кажу да мјештани Челишмана и Дураковића никада нису пријавили изливање воде, нити су тражили да се раде анализе питке воде и земљишта, а и за то су кажу надлежни они из републичких институција.

У потрази за одговорима о томе да ли црвени муљ из језера може штетити људима који живе у окружењу Институт за јавно здравство Републике Српске нас је упутио на Институт за заштиту и екологију Републике Српске. Тамо нам је речено да они нису радили испитивања црвеног муља у Зворнику већ да се тиме бави Технолошки факултет у Каракају. 

У Инспекторату Републике Српске кажу да континуирано раде контролу загађивача животне средине, објеката и постројења који морају посједовати еколошку дозволу, субјеката који се баве управљањем отпадом, контроле коришћења и заштите вода и других.

На Технолошком факултету кажу да је препорука да се пређе на суви поступак. Уз то би, објашњавају, било потребно да свака фабрика неутралише алкалитет. 

"Препорука је да се пређе на суве поступке одлагања јер овакав поступак заузима мањи простор и нису склони течењу", објашњава професор Смиљанић.

Зоран Стевановић, предсједник Управног одбора Алумине није желио причати на ову тему тако нисмо добили одговор на питање да ли су капацитети одлагања црвеног муља у језеро попуњени и колико се још може одлагати и у којем временском периоду. Нисмо сазнали ни које планове у будућности ова фабрика има када је одлагање црвеног муља у питању. Мјештани се надају да ће њима жељети да дају одговоре јер им није кажу лако да гледају како им се вода из језера приближава. 

(БН) Фото: БН

Коментари / 14

Оставите коментар
Name

Зворник

06.01.2025 23:19

Зоран Стевановић је највећа елементарна непогода која је погодила Зворник у задњих 100 година. Касно ће бити кад се зворничани отријезне и схвате ко је он.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре Зворник

07.01.2025 08:08

То вам је Тито направио.Знао је он квалитетно и дугороцно да нас обради да нам подвали тај просперитет који це нас у будуцим годинама костати опстанка

Name

Раде

06.01.2025 23:44

Гоци и дебели све унистисе

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

07.01.2025 07:34

И нека ова стока од народа боље и незаслузује

Name

Амбасадор

07.01.2025 06:55

Ово је ништа све док нам и у Босни И у Србији не почну копати Литиум а испирање са сумпорном киселином.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Сукс

07.01.2025 07:19

Па није та брана од јуцер.Ту је преко 50 год.Само сто се нико није смио јавити у ,,Титино" доба.Јер би заврсили или на Голом отоку или у тој истој брани.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хизо

07.01.2025 08:32

Ајде и дебели се распада,дзаба све болест не бира,дјаба милиони

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мила

07.01.2025 09:11

АДРЕСА ТА РЈЕШАВАНХЕ ОВОГ ПРОБЛЕМА ЈЕ МИНИСТАРСТВО ЗА ПРОСТОРНО УРЕЂЕЊЕ ГРАЂЕВИНАРСТВО И ЕКОЛОГИЈУ И РЕПУБЛИЧКИ ИНСПЕКТИРАТ ЗА ЕКОЛОГИЈУ...ТРЕБА ВИДЈЕТИ Шта ПИШЕ У ЕКОЛОШКОЈ ДОЗВОЛИ И ИНСПЕКЦИЈА ДА УТВРДИ РАДИ ЛИ СЕ НА ОСНОВУ ДОЗВОЛЕ...У СУПРОТНОМ ТРЕБА ТУЖИТИ РЕПУБЛИКУ СРПСКУ....ЗБОГ УГРОЖАВАЊ ЖИВОТА ЉУДИ...🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔😬😬😬😬😬😬😬😬😬

ОДГОВОРИТЕ
Name

Коле

07.01.2025 10:33

Ово је најнеодговорнија власт и најнестручнија екипа која води фабрику биће ту свашта још повуци потегни и на крају ће пући брана и направити катастрофу то видим то ће се десити

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мујо Интелектуалац

07.01.2025 11:25

Па не тиче то се само повратника у ова села, нео свих људи у кругу од 60ак км... Иначе свака похвала за смјелост да се објави овај чланак!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Стварност

07.01.2025 11:57

Та брана је буре барута, само да знате . Злооо за то насеље и становнике који ту живе. Прочитајте шта је било у Ајки Мађарска. Ови што пишу да је Тито направио је истина, али тада није била оволика количина руде која је долазила. Не знате рад ових тзв.приватника и немојте причати неистине. Овај коментар Мила је искрен и законит пут, али до правде са овим нестручним људима, који раде, односно боље рећи, не раде свој посао је дуг и напоран. Сви ови надлежни, раде за тајкуне и свој џеп. Само не треба народ да одустаје. Зато нам и јесте овако, што надлежни мисле да је народ глуп.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мицо

07.01.2025 14:32

Нисам сигуран да дебели и целави ово разумију. Господо, ова депонија је пријетња за сири регион. Да би даље била функционална и безбиједна, треба улозити огроман новац. Њима је оцевидно зао тог улагања јер су алави на паре. Ако ово неко струцан не ријеси или наметне рјесење, црвени муљ са депоније це стици до црног мора а затвора це бити за једно 1000 година!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Милос

08.01.2025 09:28

Добро јутро колумбо брана постоји одкако је алмина 40 и несто година ви сад несто паметујете јестели ви изгледа измислили топлу воду муљ се талози па зар не постоји опасност да бјељину поплава завати косто је била треба тим висе да се бавите да поставите питање градонацелнику ста је урадјено и ста се ради по том питању

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мицо

08.01.2025 14:12

Да ниси неписмен, мозда би ти и објаснио у цему је проблем. Али, назалост, ти то не мозес разумјети!