Да ли је БиХ вишенационална или мултиетничка заједница?
У посљедње вријеме у Босни и Херцеговини дигла се бура у вези са изјавом министра спољних послова Републике Хрватске да Босна и Херцеговина може опстати само уз досљедно поштовање конститутивности народа Срба, Хрвата и Бошњака.
Република Српска 03.01.2025 | 15:40
Проф. др Петар Кунић
Бурна реакција на ову изјаву услиједила је из Сарајева од министра спољних послова Босне и Херцеговине уложивши чак дипломатску ноту за мијешање у унутрашње односе Босне и Херцеговине. Ова реакција изазвала је извјесну збуњеност у јавности имајући у виду чињеницу да је конститутивност уставна категорија Устава Босне и Херцеговине, па се поставило питање у чему је проблем.
Наравно, проблем је у томе што бошњачка политичка и интелектуална елита увелико ради на идеолошком конструкту слабљења националне свијести код сва три народа, њиховом трансформацијом у неко босанство као вјештачку нацију везану за државу. Свака тенденција на том трагу нема историјску утемељеност и сазнајну релевантност и ствара нетрпељивост међу народима.
Стварање вјештачке јединствене нације није успјело за вријеме турске владавине на овим просторима султану Абдул Хамиду ИИ (1878) који је покушао да створи османлијску нацију и Топал Осман паши (1867) који је у својим реформама покушао да створи интерконфесионалну нацију. Коначно, то није успјело ни Бењамину Калају у вријеме Аустроугарске нити властима нове Југославије.
Конститутивност није козметичка конотација, већ конкретна супстанца операционализована кроз институционални систем државног и ентитетског уређења.
Босна и Херцеговина је вишенационална заједница у којој конститутивност Срба, Бошњака, Хрвата и Осталих представља базични принцип постојећег устава. Једнонационална држава са синтетичком нацијом није могућа не само из разлога што би то била антиуставна категорија већ што то Хрвати и Срби никада неће прихватити.
На том трагу ваља подсјетити на ставове истакнутих покојних професора Мухамеда Филиповића из Сарајева и Гуге Лазаревића из Бањалуке. Први је истицао да је Босна и Херцеговина одвајкада била вишеструког идентитета и суверенитета, док је други говорио да Босна и Херцеговина може опстати само као троножац који чине три националне групе Бошњаци, Срби и Хрвати.
Босна и Херцеговина је мултинационална и мултифункционална држава са више националних, вјерских и културних идентитета, друштво са дубоким националним, вјерским, етничким, културним а у новије вријеме и језичким разликама, састављена од два ентитета Републике Српске и Федерације Босне и Херцеговине.
Она није мултиетничко друштво, како је означавају неки домаћи актери и представници западних земаља, већ је вишенационална држава заснована на политичко-теритиоријалној подјели како би нације заштитиле свој слободан развој. Мултиетничко друштво знатно се разликује од вишенационалне заједнице по томе што је једнонационално у политичком и грађанском смислу без обзира на националне, вјерске, језичке и културне разлике.
С обзиром да се ради о друштву које због изоштрене унутрашње подјеле не може функционисати по либералном, односно грађанском моделу демократије за уставно уређење Босне и Херцеговине прихваћен је модел консоцијације као посебан вид демокартије који се манифестује као концепт колективне заштите народа. Консоцијацијски модел демократског уређења државе супротставља се моделу утемељеном на либерално-грађанској демократији који полази од владавине већине.
Грађански концепт не може замијенити концепт колективне заштите народа. У вишенационалним заједницама јавноправно интегриосање државе на бази грађанског принципа није могуће постићи без институционалног механизма који служи за подјелу власти између различитих националних група.
Примјена грађанског модела на различите државне групе подјељене према различитим основама не би значило ништа друго него да мањинске групе остају ван позиција власти, чиме се ствара могућност доминације једних над другима, односно могућност наметања воље, вриједности и циљева другима. Концепт нације државе окренут је индивидуалистичком принципу у складу са класичним либералним уставним одредбама, чију основу чине људска и грађанска права што не укључује признање групних права.
У овим државама доминира традиција грађанског индивидуализма али и национализма у којем се фаворизује доминатна група, што се у правилу покрива концептом националног држављанства. Нација се веже за држављанство и грађански утемељен суверенитет. Тај концепт ни у ком случају није примјењив на Босну и Херцеговину, државу са два ентитета (двије федералне јдинице) гдје се позиција ентитета базира на унутрашњем праву на самоодређење са високим степеном унутрашње државности.
Федерација, као политички концепт, настала је на идеји ка успостави подјеле власти и негацији апсолутистичког схватања државног суверенитета. За разлику од грађанског либералног уставног концепта који игнорише националну сложеност, Дејтонским уставом прихваћен је консоцијацијски модел демократије у Босни и Херцеговини који чини важну димензију организације васти у Босни и Херцеговини.
Овај вид демократије представља основу уређења односа између три конститутивна народа и пресудан је за политичко-територијалну подјелу Босне и Херцеговине на ентитете. Избором овог модела, Босна и Херцеговина није никако изузетак у модерној демократској стварности, као што то желе приказати неке водеће политичке групације из Сарајева и одређене интелектуалне структуре које заговарају тзв. грађанску варијанту.
Модел консоцијације присутан је у неким европским земљама, а типичан примјер често се спомиње Белгија чије је средиште Брисел као центар европских интеграција. Ова земља као вишенационална заједница успјешно функционише на принципу консоцијацијске демократије и то не представља проблем за европске бирократе, док уређење односа на основама ове демократије у Босни и Хецеговини изазива за њих негативне перцепције. Врхунац њихове хипокризије испољава се у многим доменима.
У Белгији као вишенационалној заједници која представља примјер националног федерализма готово да је немогуће да Уставни суд доноси одлуке без равноправне заступљености Фламанаца и Валонаца, а поготово да суд одлучује без члана једне од двије заједнице. Нажалост, све је то могуће у Босни и Херцеговини, чак и да троје страних судија прегласава домаће судије из једног ентитета, односно федералне јдинице и доноси одлуке на штету те заједнице.
Готово да нема земље на свијету да нема Закон о Уставном суду, а чак штавише, да једна страна већ годинама блокира доношење Закона о раду Уставног суда којим би се спријечила могућност прегласавања судија из једног ентитета уз помоћ странаца.
Да су ствари прешле сваку мјеру у деструкцији уставних одредаба Устава Босне и Херцеговине, представља одлука уставног суда да се Сеади Палаврић дугогодишњем судији Уставног суда продужи радни однос иако је навршила 70 година, чиме је испунила услове за одлазак у пензију, што је супротно члану ВИ тачка ц) Устава Босне и Херцеговине према којем уставне судије могу вршити службу до навршених 70 година живота.
Да ли ће се признати одлуке уставног суда у којим судјелује Сеада Палаврић и без судија из Републике Српске остаје да се види. Уставни суд мијења Устав а да за то није надлежан. Да се овдје ради о класичној узурпацији овлаштења и да ли ће крњи Уставни суд сносити посљедице за ову работу остаје да се види.
Уставни суд не може на основу нечијег мишљења (Венецијанске комисије) својим правилима мијењати Устав, то може само парламент уз предвиђену процедуру. Суд се користи да се суверена воља једног од народа избаци из игре и доноси одлуке на његову штету. Устав треба тумачити у доброј вјери а не у незајежљивом апетиту да се самовласним тумачењем изврши његова ревизија на штету једног од конститутивних народа уз наклоност одређеног дијела политички мотивисаних западних земаља.
То потврђује саопштење амбасада САД, УК, Њемачке, Француске и Италије заједно са Делегацијом ЕУ и Босне и Херцеговине од 25.12.2024. године којим се, између осталог, упозорава Народна скупштина Републике Српске да Дејтонски споразум и Устав Босне и Херцеговине јасно потврђују примат државног Устава и Уставног суда Босне и Херцеговине, те да сви закони и одлуке ентитета морају бити у складу са Уставом и пресудама Уставног суда.
То није спорно, али шта је са одлукама Уставног суда којим он мијења Устав, као што је нпр. продужење рада у својству судије Сеади Палаврић иако је навршила 70 година живота, што није могуће према члану ВИ тачка ц) Устава Босне и Херцеговине.
Уставни суд мора поштовати Устав Босне и Херцеговине јер суди на основу устава кад већ нема закона што имају готово све земље свијета. Или гле чуда, можда је Уставни суд попримио римски концепт који полази од апсолутне власти која се не контролише.
„Рома лоцута, цауса финита“ – Рим је проговорио - случај је завршио.
Пише: Проф. др Петар Кунић
Коментари / 32
Оставите коментарНаша држава
03.01.2025 16:32Нема разлике између Босне, Хрватске, Србије и Црне Горе. Осим што у БиХ сви паламуде ко је већи Србин, Бошњак или Хрват. Сви који поштено живимо смо грађани, а највећи лопови су конститутивни националисти. 100 пута доказано
ОДГОВОРИТЕРе
03.01.2025 17:34Пуно већи националисти сте ви који глуматате да сте грађани а прикривено се понашате као тешки националисти и правите да се буде у интересу само једног народа!
Има и четвртих,петих!
03.01.2025 17:36Али зар немају право у БиХ Зидови Роми и сви остали који живе ту. Немозете силом присилити народ да се одрекне свог постојања у БиХ. Живе ту и други. Присиљавати некога да мора бити или Србинбили Хрват или Босњак није демократски. Пусти народу и дадни им права да буду шта хоце.
Реално гледано
03.01.2025 17:48То су разврстали ради личних интереса да цапају сто висе и да народ наивни мисли пусти их не замјери им наши смо па шта гот украли нас народ ће позлатити. Жалосно је да и у Европско Хрватској косутивнној земљи И хрвати се осудјују за велики криминал и неки бјеже у Цовицеву “ХерцегБосну” који их штите. Шта би са консутивним Галићем директором граничне полиције БиХ. Сто га сакристе у Хрватској.Лопов је лопов.
Да Али
03.01.2025 17:55Жидови и Роми су националне мањине, не само они, у БИХ има Украјинаца, Словака, Мађара, Турака, Албанаца... . Нико никога не присиљава на било шта, зна се како се поступа према националним мањинама. Ова три народа су државотворна, остали на жалост не припадају овој тројки.
Ре Ре
03.01.2025 18:15Баш тако. Погодили сте у срж! Тобож', залажу се за грађанство, а у основи подло вуку на своју бошњачку страну.
@ре ре
04.01.2025 10:50Јесте ли се то препознали у коментару? Наведи један примјер, само један, коју одлуку је то донијела бошњачка страна, а она штети српском народу? Само једну, без демагогије, "паламуђења" и слично. Конкретно, једну одлуку! У Са., у приватном сектору ради тренутно више Срба него Бошњака у цијелој РС. Шта је то њима наметнуто???
Мирослав
03.01.2025 16:47Констутивнос три народа, је једино оптимално ресење. Е сад сто би неко хтео да доминира на два народа, то је његов проблем. Цему таква потреба и зеља једног народа, ако није малигна? И друга два народа имају своје зеље и цезње, таки да треба бити врло опрезан, ако се зели да дејтонка опстане.
ОДГОВОРИТЕРе
03.01.2025 17:54онда се немојте бунити сто је овде ОХР И Смит, докле год прицате о конститутицности а не знате ни ста то знаци , они це бити овде
Милан за Ре
04.01.2025 06:17Ти једино знаш бити шовиниста према друга два народа, и најбољи примјер за то је сваки пут када споменеш Хрватску и Србију да се мијешају у унутрашње ствари БиХ ти отворено оспораваш права друга народа народа! По томе се види да си примитивни националиста и шовиниста!
Децко
04.01.2025 10:32Само укинути лудјацку косуљу Дејтон, па направити дрзаву један цовек један глас! Нема другог ријесења!
Мирослав
04.01.2025 16:31Децко, Због тога је деведесети и поцео рат, јер су прегласали Србе, и мислили им наметнути јарам око врата. Па је план пропао, и сваки следеци такав план це пропасти. Два народа су против, један глас један цовек, то сто зеле Босњаци је само пуста зеља. Никад висе, у насе име неце одлуцивати Сарајево.
Росуље
03.01.2025 16:49Е кад су овакви били Министри Тад је реда било Негативна селекција нас је скупо коштала И
ОДГОВОРИТЕРе за правду
04.01.2025 14:56Има ли иједна тема осим нације. Из живота. Из права, економије, технологије, стандарда грађана. Уништи нас та прича као одбрана од корупције и криминала.
Конститутивни
03.01.2025 17:10БиХ је висебандитска мулти лоповска заједница и само је битно да се конститутивно тендери узму. Двије трећине народа се иселило из овог раја а ови млатимудани увијек исту причу ваљају.
ОДГОВОРИТЕРе
03.01.2025 17:57ми само имамо конститутивне лопове
Сина
03.01.2025 17:39Како је професор ово лијепо објаснио,свака му част.
ОДГОВОРИТЕСова
03.01.2025 17:44Није чудо ако неписмени одређују ко је ко...А сто непочну по основи Правосљавља из 11 вијека па на овамо није се знало за било какве бошњаке или католике..некоме је у интересу да подпаљује а веч гори у разно разним главама да би се опет униставали као Народ свако своју науку нека задржи засе...😎
ОДГОВОРИТЕСарајлија
03.01.2025 17:50Коначно необориво аргументован текст уваженог професора!
ОДГОВОРИТЕДамир
03.01.2025 18:03У Босни направити 3 кантона са вецинским народима, велике градове као дистрикте, власт ограницити на 4 године, послије тога да висе нема право да се бави политиком. Данасња Босна је кројена иделано за криминал и лоповлук за све и Босњаке, Србе и Хрвате. Народ никад није зивио јадније, никад више исељавања.
ОДГОВОРИТЕреалност
03.01.2025 18:33БиХ је пропао пројекат, а тиме и дрзава без будуцности!
ОДГОВОРИТЕQантас
03.01.2025 18:34Стварно је ово фасцинантно сви се нешто бусају ја сам ово ја сам оно ово моје а сви колективно голи опуцани, нема за шта кер да их уједе, крезави, гладни. Да имају барем какве користи па би разумио потребу за бусањем а овако…..
ОДГОВОРИТЕЦХ
03.01.2025 18:39У Швајцарској живи око 9 мил. становника различите вјере, националности, поријекла, културе... Званична су 3 језика ( говоре се 4 и различити дијалекти), 780 год није било рата. Како може овдје функционисати а неможе у БиХ? Одговор је врло јасан и једноставан: није на првом мјесту вјера и националност већ ЧОВЈЕК, особа. Дијелимо се на одговорне, поштене, успјешне, криминалне, дрогераше... итд. И свака та особа има име и презиме и зна се ко је шта урадио или не!
ОДГОВОРИТЕПаметњаковици!
03.01.2025 18:42Не збуњујете народ зар то није исто??? Бас ме брига како ће ме неко сврстати ко браве по торовима јер знам шта сам. Гоњајте паметњаковици лопове а не да распоређујете шта ће ко бити и коме консултивним припадати.
ОДГОВОРИТЕРе Наша држава
03.01.2025 18:58100% тачно.
ОДГОВОРИТЕЈово коридор
03.01.2025 19:10У отоманском царству прадјед био Србин ,у аустроугарској дјед био Србин ,у 1 и 2 Југославији отац био Србин , ја у данасњој Бих Србин, и син мој Србин у данасњој БиХ и сви крштени у српској православној цркви..и сад хоце те да ја мијењам Нацију…то је немогуће ,маните се ћорава посла
ОДГОВОРИТЕ+
03.01.2025 19:57Свака част Професоре. Тачно и детаљно образложено..
ОДГОВОРИТЕСузана
03.01.2025 20:09Само се свађајте око националности и костутивности док нас наше националне и конструктивне вође пљачкају...
ОДГОВОРИТЕИстина
03.01.2025 22:38То и јесте сврха подјеле на ове или оне а сви заједно тонемо док насе поглавице обрцу од нас отетим милијардама
А Хрватска!?
03.01.2025 20:09Вратите тзв рск па да видимо како би се ви осјећали! Дајте Истри аутиномију, дајте Дубровнику статус аутономне покрајине... Нека и Србија буде подјељена на кантоне и ентитете, Војводина Република и Санџак Република! Маните се Босне и Херцеговине већ ви Хрвати своју Хрватску дијелите! Багро србоусташка!
ОДГОВОРИТЕБоби
04.01.2025 00:34Гледај Кунића дошо да меље. Понекад наши интелектуалци се бајаги јављају, а коли ти је то наручио ту изјаву? Шта мислите ви квази интелектуалци да нам понудите постен и балансиран суверени модел. Да смо независни од Београд, Загреба, Европе и Натоа? Прва директива никад висе рата и насиља, и никад висе хоботнице ни стране ни домаце? Али немате храброст скоцит изнад сијенке васе...
ОДГОВОРИТЕЈоја
04.01.2025 14:16Само тезити ка отцепљењу и уједињења са Србијом
ОДГОВОРИТЕ