Хоће ли утицати на Српску евентуалне санкције НИС?
Увођење америчких санкција Нафтној индустрији Србије (НИС), компанији која је од 2008. године у већинском власништву руских фирми Гаспром Њефт и Гаспром, још није званично потврђено. Међутим, стручњаци кажу, уколико се то деси, да би то можда могло утицати на привреду у региону. Због тога смо истражили како би санкције НИС-у утицале на тржиште Републике Српске.
Република Српска 18.12.2024 | 20:30
Уколико Србија добије „званичан папир“ да Америка уводи санкције Нафтној индустрији Србија, то би значило да НИС више не би могао да купује нафту ни да добија нафту преко Јадранског нафтовода из Хрватске, а вјероватно би му био онемогућен и приступ финансијским системима.
Што се тиче утицаја на тржиште Републике Српске, стручњаци кажу да већих поремећаја не би требало да буде. Ипак ,треба бити на опрезу, сматрају економисти.
"Оно што је најављено и црна листа за НИС је озбиљан проблем јер има више власника. Проблем је што су руске двије фирме већински власници паметно и мудро је испреговарати са америчком амбасадом и промијенити власничку структура јер капацитет је врло значајан јер дјелимично се и ми снабдијевамо из тог извора", каже Зоран Павловић, економиста.
Павловић каже да санкције не би имале велики утицај ни на нашу нафтну индустрију јер се већина нафте увози преко италијанске рафинерије односно преко луке Плоче. У овом случају, уколико се ситуација са санкцијама НИС-у што прије не ријеши, највише посљедица ће имати Србија, каже струка.
"Мислим да је то неопходно што прије разријешити на неки начин на који се може усагласити између Владе Србије и Америчке амбасаде односно администранције. Видимо да је притисак све већи а то је кориштење позиције прије доласка Трампа на мјесто предсједника", каже Павловић.
Да нема страха од санкција НИС-у сматрају и у Привредној комори. Истичу да Република Српска увози око 20% нафтних деривата из Србије што би минимално повећало манипулативне трошкове али других утицаја не би имало.
"Ако узмемо све те параматре у обзир мислим да неко значајније повећање нафтних деривата по том основу у Републици Српској не би требало да буде ту је доста недоумица различитих опречних информација која добијамо али за РС неће значајније утицати ни по цијену а ни на недостатак нафтних деривата", каже Перо Ћорић, Привредна комора РС.
Нафтна индустрија Србије је присутна на тржишту БиХ кроз малопродајну мрежу бензинских пумпи којих, према неким медијским наводима, има 32, док на тржишту Балкана управља мрежом у којој је више од 400 бензинских станица у два бренда - "НИС Петрол" и премијум бренд "Гаспром". Кроз своје предузеће “Јадран-Нафтагас” са сједиштем у Бањој Луци, НИС посједује концесију за истраживање и експлоатацију сирове нафте и гаса на територији Републике Српске. Од 2022. године, сирова нафта из истражних бушотина у општини Шамац на сјеверу БиХ извози се у Србију, у систем компаније НИС.
(БН) Фото: НИС
Коментари / 11
Оставите коментарзум
18.12.2024 21:11У рс је фајронт ко то незна мора да је препио.
ОДГОВОРИТЕБдкд
18.12.2024 21:30Ма неце. Спавајте мирно.
ОДГОВОРИТЕЈа
18.12.2024 21:39А зашто се нико не запита шта ће бити уколико Американци уведу санкције НИРС-у ( Рафинерије у Броду и Модричи) јер су Руси и већински власници НИРС-а. На који начин би то могло утицати на запослене у рафинеријама и привреду РС. А тај сценарио ми уопште не изгледа невјероватан.
ОДГОВОРИТЕДирект
19.12.2024 00:43Нас нема ко за шта да нас санкционише, по питању рафинерија у руском власништву, с обзиром на то да наше двије рафинерије више не раде?
ипе ре
19.12.2024 01:28Оно мало запослених,а прерада НУЛА,само на "извлачење" пара из РС може утицати.Треба је покренути да прерадјује,д би имало "утицаја".
Има још
19.12.2024 09:55И Нестро и Нестро под санкције, и Нестро је руски. Све је то Рус купио, његово је.
Нина
18.12.2024 21:55Тако је назалост кад ти је све базирано на увозу ,у свему од других овисис. Република Српска и БиХ су минорне неразвијене државе који немају начин да се одупру игранкама великих сила...цак и велике силе имају посљедице енергетског рата у Европи...Једино на ста ми можемо утицати јесте да смањимо криминал и корупцију у држави
ОДГОВОРИТЕРе нинка
19.12.2024 07:52Промјени доктора, оцигледно имас проблем са реалносцу. Дједова ракија није добра
дрзаватз
18.12.2024 22:23не брините, купит це те пумпе Бинго
ОДГОВОРИТЕПеро
18.12.2024 23:10Чуј хоче ли утицати на РС?? Па 80% нафтних деривата долази и ранерије из Србије а 20% ИНА Хрватска.
ОДГОВОРИТЕИдеално
19.12.2024 00:00Мозда из Србије долази 20% а остало из Италије...