Hoće li uticati na Srpsku eventualne sankcije NIS?

Uvođenje američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), kompaniji koja je od 2008. godine u većinskom vlasništvu ruskih firmi Gasprom Njeft i Gasprom, još nije zvanično potvrđeno. Međutim, stručnjaci kažu, ukoliko se to desi, da bi to možda moglo uticati na privredu u regionu. Zbog toga smo istražili kako bi sankcije NIS-u uticale na tržište Republike Srpske.

Republika Srpska 18.12.2024 | 20:30
Hoće li uticati na Srpsku eventualne sankcije NIS?

Ukoliko Srbija dobije „zvaničan papir“ da Amerika uvodi sankcije Naftnoj industriji Srbija, to bi značilo da NIS više ne bi mogao da kupuje naftu ni da dobija naftu preko Jadranskog naftovoda iz Hrvatske, a vjerovatno bi mu bio onemogućen i pristup finansijskim sistemima.

Što se tiče uticaja na tržište Republike Srpske, stručnjaci kažu da većih poremećaja ne bi trebalo da bude. Ipak ,treba biti na oprezu, smatraju ekonomisti.

"Ono što je najavljeno i crna lista za NIS je ozbiljan problem jer ima više vlasnika. Problem je što su ruske dvije firme većinski vlasnici pametno i mudro je ispregovarati sa američkom ambasadom i promijeniti vlasničku struktura jer kapacitet je vrlo značajan jer djelimično se i mi snabdijevamo iz tog izvora", kaže Zoran Pavlović, ekonomista. 

Pavlović kaže da sankcije ne bi imale veliki uticaj ni na našu naftnu industriju jer se većina nafte uvozi preko italijanske rafinerije odnosno preko luke Ploče. U ovom slučaju, ukoliko se situacija sa sankcijama NIS-u što prije ne riješi, najviše posljedica će imati Srbija, kaže struka.  

"Mislim da je to neophodno što prije razriješiti na neki način na koji se može usaglasiti između Vlade Srbije i Američke ambasade odnosno administrancije. Vidimo da je pritisak sve veći a to je korištenje pozicije prije dolaska Trampa na mjesto predsjednika", kaže Pavlović.

Da nema straha od sankcija NIS-u smatraju i u Privrednoj komori. Ističu da Republika Srpska uvozi oko 20% naftnih derivata iz Srbije što bi minimalno povećalo manipulativne troškove ali drugih uticaja ne bi imalo. 

"Ako uzmemo sve te paramatre u obzir mislim da  neko značajnije povećanje naftnih derivata po tom osnovu u Republici Srpskoj ne bi trebalo da bude tu je dosta nedoumica različitih oprečnih informacija  koja dobijamo ali za RS neće značajnije uticati ni po cijenu a ni na nedostatak naftnih derivata", kaže Pero Ćorić, Privredna komora RS.

Naftna industrija Srbije je prisutna na tržištu BiH kroz maloprodajnu mrežu benzinskih pumpi kojih, prema nekim medijskim navodima, ima 32, dok na tržištu Balkana upravlja mrežom u kojoj je više od 400 benzinskih stanica u dva brenda - "NIS Petrol" i premijum brend "Gasprom". Kroz svoje preduzeće “Jadran-Naftagas” sa sjedištem u Banjoj Luci, NIS posjeduje koncesiju za istraživanje i eksploataciju sirove nafte i gasa na teritoriji  Republike Srpske. Od 2022. godine, sirova nafta iz istražnih bušotina u opštini Šamac na sjeveru BiH izvozi se u Srbiju, u sistem kompanije NIS.

(BN) Foto: NIS 

Komentari / 11

Ostavite komentar
Name

zum

18.12.2024 21:11

U rs je fajront ko to nezna mora da je prepio.

ODGOVORITE
Name

Bdkd

18.12.2024 21:30

Ma nece. Spavajte mirno.

ODGOVORITE
Name

Ja

18.12.2024 21:39

A zašto se niko ne zapita šta će biti ukoliko Amerikanci uvedu sankcije NIRS-u ( Rafinerije u Brodu i Modriči) jer su Rusi i većinski vlasnici NIRS-a. Na koji način bi to moglo uticati na zaposlene u rafinerijama i privredu RS. A taj scenario mi uopšte ne izgleda nevjerovatan.

ODGOVORITE
Name

Direkt

19.12.2024 00:43

Nas nema ko za šta da nas sankcioniše, po pitanju rafinerija u ruskom vlasništvu, s obzirom na to da naše dvije rafinerije više ne rade?

Name

ipe re

19.12.2024 01:28

Ono malo zaposlenih,a prerada NULA,samo na "izvlačenje" para iz RS može uticati.Treba je pokrenuti da preradjuje,d bi imalo "uticaja".

Name

Ima još

19.12.2024 09:55

I Nestro i Nestro pod sankcije, i Nestro je ruski. Sve je to Rus kupio, njegovo je.

Name

Nina

18.12.2024 21:55

Tako je nazalost kad ti je sve bazirano na uvozu ,u svemu od drugih ovisis. Republika Srpska i BiH su minorne nerazvijene države koji nemaju način da se odupru igrankama velikih sila...cak i velike sile imaju posljedice energetskog rata u Evropi...Jedino na sta mi možemo uticati jeste da smanjimo kriminal i korupciju u državi

ODGOVORITE
Name

Re ninka

19.12.2024 07:52

Promjeni doktora, ocigledno imas problem sa realnoscu. Djedova rakija nije dobra

Name

drzavatz

18.12.2024 22:23

ne brinite, kupit ce te pumpe Bingo

ODGOVORITE
Name

Pero

18.12.2024 23:10

Čuj hoče li uticati na RS?? Pa 80% naftnih derivata dolazi i ranerije iz Srbije a 20% INA Hrvatska.

ODGOVORITE
Name

Idealno

19.12.2024 00:00

Mozda iz Srbije dolazi 20% a ostalo iz Italije...