Шта је запело у увођењу ИРБ-а у систем платног промета?

Измјене закона да би ИРБ обављала услуге платног промета и омогућила функционисање фирми које су под америчким санкцијама уредно су усвојене у Парламенту Српске.

Република Српска 14.12.2024 | 19:55
Шта је запело у увођењу ИРБ-а у систем платног промета?

Међутим, скоро 5 мјесеци касније, ова институција и даље није ни близу успостављању платног промета иако је у међувремену промијењен и директор.

Да ли је у питању тешка и дуготрајна процедура увођења ИРБ-а у систем платног промета или страх од санкција?

Иако је све урађено тако да је закон на страни оних којима одговара, непримјењивање измјена закона о платном промету у ИРБ-у је можда јединствен случај гдје се све урадило како треба али негдје је запело.

Нико не зна гдје је камен спотицања, али да нешто не штима показује и то да је директор ИРБ-а Дражен Врховац напрасно у августу ове године поднио оставку. И од тад му се губи сваки траг. 

И као што то увијек бива, пажњу јавности није изазвало питање зашто ИРБ није почела да обавља платни промет него гдје је нестао Дражен Врховац.

Чак је и његова оставка неразјашњена јер прво је он саопштио јавности да подноси оставку на ту позицију, а само неколико дана касније демантовао га је премијер Радован Вишковић који је јавно рекао да је Врховац уствари смијењен.  

Било да је смијењен или поднио оставку, Врховац је након тога нестао из јавности, а престао је да долази и на сједнице парламента Српске али уредно прима посланичку плату.

Питали смо и ИРБ шта кочи рад на успостављању платног промета. Они кажу да је то комплексан и сложен посао и самим тим и дуготрајан. 

"Инвестиционо-развојна банка Републике Српске послове платног промета у цјелости ће обављати слиједећи домаће регулативе, међународне принципе и правила која уређују ову област банкарског пословања, што значи да неће постојати никакав ризик за постојеће или будуће кориснике,"поручено је из ИРБ РС. 

Увођење ИРБ-а у платни промет како би се спасиле, према тврдњама стручњака, фирме које су добиле америчке санкције, доводе у опасност да на црној листи заврши и ова финансијска институција чији се рад и раније доводио под сумњу.

Поставља с питање да ли је комерцијализација ИРБ-а почетак њеног краја, ако се узме у обзир да су претходна искуства показала да власт у Српској не зна управљати банкама што се може видјети на примјеру Банке Српске, кажу економисти. 

„Јасно је да су те измјене закона изнуђене америчким санкцијама тј. да је циљ био да се омогући појединцима и фримама које су под америчким санкцијама и немају рачуне у банкама да то иде преко ИРБ могу они да нађу различита образложења друге природе али то је тако и једноставно“, каже   Јелена Тривић, економиста.

Да се стално нешто нетранспарентно врти око ИРБ можемо укратко посложити чак од 2010.године. Тада је вд директор ИРБ Бојан Голић ухапшен због кривичног дјела организовани криминал у вези са приватизацијом Медицинске електронике.

Након тога низали су се проблематични милионски пласмани фирмама које су биле или пред стечајем или лоше пословале и касније отишле у стечај, а поред тога ИРБ има милионска потраживања и од банака у стечају Бобар банке и Банке Српске по основу кредита које је путем њих пласирала. Све је то довело до тога да су милиони бачени, а одговорних нема.

„Република Српска  је губитник, народ је највећи губитник кроз сав свој рад може се рећи да је РС изгубила стотине милиона. Не постоји званичан податак али процјена је 350 милиона сигурно не мање да је изгубила.

Кроз све те негативности да је политичка корупција била заступљена да је политика оснаживала сву ту нелегалне активности“, каже   Томица Стојановић, посланик СДС у НС РС.

А да се апсурди у Српској готово свакодневно дешавају доказ је и то што је државна банка ИРБ продала потраживања од 180 милиона КМ приватној фирми Стандард прва из Бијељине за 32 милиона КМ јер држава није могла или није хтјела да наплати дуговања, а приватник је већ почео са наплатом дугова. То значи да је бачено у вјетар најмање 148 милона КМ народних пара. Отвара се питање због чега је државни сектор одлучио да препусти приватном сектору наплату државних потраживања. 

„ИРБ је можда најбољи примјер како ова власт ради  с једне стране како се извлачи новац  а сдруге стране како се ради неодговоно и ми смо због тога апострофирали случај продаје 180 милиона потраживања ИРБ бијељинској фирми Стандард прва за износ од 32 милиона КМ и тражили да се око тога ствари истјерају до краја и да влада припреми одређену документацију и упути кривичну пријаву за надлежно тужилаштво у БЛ“, каже   Игор Црнадак, посланик ПДП у НС РС.

Али кривичних пријава нема,бар званично, јер смо питали специјално тужилаштво постоји ли пријава за незаконите радње у случају ИРБ-а али нисмо добили одговор.

Не смијемо заборавити и чудни пожар који се десио у просторијама ИРБ-а. Све се десило у недјељу првог маја 2022 године када, сва срећа, није било никога у просторијама али је ватра прогутала више просторија.

Иако су тада из ИРБ-а тврдили да је сва документација сачувана и да је већина електронски похрањена, никада званично није речено шта је нестало у пожару. 

(БН)

Коментари / 13

Оставите коментар
Name

Милош

14.12.2024 20:25

Чуј усвојила народна скупштинаПа скупштина гдје седе неписмени могу усвојити закон да све банке припадну РС и влади и да смо држава.......ИРБ Банка не може радити платни промет.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ненад

14.12.2024 22:14

Све је данас могуце.

Name

Миланко Штрбац

14.12.2024 22:16

Слажем се да посланици у Народној скупштини , Републике Српске нису нужно зналци те материје. Но, о писмености могу говорити само писмени !!!

Name

Пајо

14.12.2024 22:35

Дражен Врховац наш бивши поштар од врата до врата у Приједору. Диплому купио у Широком Бријегу. Накупио се некретнина и по Београду. Такви су И Елек и остало неписмени ликови који би максимално у нормални услови могли радит негдје у складишту. ИРБ све приватни факултети.

Name

БЛ

15.12.2024 06:40

Мозе мозе и те како мозе, а комерцијалним банкама због свега сто су урадиле против ове дрзаве и народа у њој треба одузети платни промет или барем га у огромној мјери имањити и исте драстицно казнити и натјерати да надокнаде сву стету коју су прициниле!

Name

идемо даље

15.12.2024 11:41

Код Баје је све могуце да спаси гуз*цу,,, ако и ако у гурају ИРБ, у платни промет Онда це се све натоварити РС и његове градјане РС неце издрзати нови економски удар УСА. Одлазак политицког врха РС је нај безболнији нацин за цијелу БИХ

Name

Ма

14.12.2024 21:00

Лоповска посла.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Србо

14.12.2024 21:40

Кад је пропала Балкан Инвестмен банка па основна Српска банка и није још била пропала гледао са Додика како одговара новинару и каже он, како његовог потписа нема нигдје, тако и није чудно шта се дешава са ИРБ и бившим директором, увјек је било паћеника кои воле потписивати.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ипе

14.12.2024 21:50

Иду ка стечају и ликвидацији.Кредите од приватизације телекома које је ИРБ подијелила,откупит ће неки адвокат за 15% вриједности.Опробан рецепт.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хфи

14.12.2024 23:55

Каква скупстина, то је обицно сијело циркусаната којим диктира Миле Додик. Своје памети ви тамо немате.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Правник

14.12.2024 23:57

Прпа. Страх. Параноја. Ушло у кости. Еј. Ударило се у зид.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Горан

15.12.2024 15:00

Никад вецег криминала и отвореније крадје а да ми је неко прицао не би вјеровао колики смо криминалци и која спремност да се све за новац уради.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Реалан

16.12.2024 10:34

У ИРБ банци је запело пљачкање од стеане Милорада Додика и Вишковића и свих њихових ужих сарадника. Ево како то раде и са развијеним општинама да их направе не развијеним. Ако народ будw луд то ће им и дозволити, само ја мислим да нема више будала.

ОДГОВОРИТЕ