Самит ЕУ-Западни Балкан 18. децембра у Бриселу
Самит Европска унија-Западни Балкан ће бити још једна прилика да се потврди да будућност земаља региона лежи у оквиру европске породице.
Босна и Херцеговина 14.12.2024 | 11:28
Лидери држава чланица Европске уније (ЕУ) и лидери из земаља региона ће се 18. децембра састати на редовном годишњем самиту. Биће ово први самит којим ће председавати Антонио Кошта, новоизабрани председник Европског савета.
Шефови држава и влада ЕУ ће на крају самита усвојити декларацију а од лидера региона се очекује да се са њом ускладе. Између осталог ће се навести да је проширење геостратешко улагање у мир, сигурност, стабилност и просперитет.
"Постоји нова динамика у процесу проширења. Убрзање процеса приступања, заснованог на правичној и ригорозној условљености и принципу сопствених заслуга, је у нашем заједничком интересу", каже се између осталог у нацрту завршне декларације коју ће лидери усвојити на крају самита који ће бити одржан 18. децембра.
Поздравиће се одлучност партнера са Западног Балкана да поштују и посвете се основним европским вредностима и принципима, у складу са међународним правом и поново исказаном посвец́еношц́у примату демократије, основним правима и вредностима и владавини права. Владавина права, слобода изражавања, независни и плуралистички медији и снажна улога цивилног друштва, поручиће се путем овог документа, су кључни за осигурање функционалне демократије.
"У том смислу, акције ц́е говорити више од речи јер партнери преузимају одговорност и спроводе неопходне реформе, посебно у области основа", наводи се у нацрту у који Радио Слободна Европа (РСЕ) има увид.
Текст нацрта завршне декларације ће имати осврт и на геополитички контекст. С тим у вези ће се поручити да подршка Украјини остаје јасан знак стратешке оријентације.
Позваће се све земље Западног Балкана да "остваре брз и одржив напредак ка потпуном усклађивању са Заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ", укључујуц́и санкције, њихово спровођење и спречавање заобилажења. Лидери ЕУ ће похвалити оне земље које већ то чине.
Регионална сарадња ће заузети важан део заједничке декларације где ће се подвући да су помирење, инклузивна регионална сарадња и добросуседски односи, укључујуц́и и са земљама чланицама ЕУ, саставни део процеса проширења.
"Регионални и билатерални спорови укорењени у прошлости предуго су спречавали фокусирање на будуц́ност. Спровођење билатералних споразума у доброј вери и са опипљивим резултатима, укључујуц́и Преспански споразум са Грчком и Уговор о пријатељству, добросуседству и сарадњи са Бугарском, остаје кључно. Одсуство нормализације односа Приштине и Београда кочи оба партнера", наводи се у нацрту декларације.
Посебан позив ће бити упућен Београду и Приштини да примене, без одлагања, све споразуме постигнуте у оквиру дијалога о нормализацији односа укључујуц́и и Споразум о путу нормализације.
О процесима који помажу интеграцији региона
Завршна декларација ће осим политичког аспекта имати и конкретне иницијативе које ће помоћи земљама региона постепену интеграцију у многе области ЕУ.
Спомиње се План раста у вредности од шест милијарди еура. ЕУ ц́е изразити спремност да размотри даљу економску и комерцијалну интеграцију земаља региона.
Међу документима који ће бити усвојени се спомиње и интеграција у Европску транспортну унију. Спомиње се и постављање зелених линија преко граничних прелаза како би се убрзао промет робе.
ЕУ такође подржава и учешц́е земаља региона Балкана у "зеленој агенди" која има за циљ очување животне средине и борбу против глобалног загревања.
Такође подржава укључивање земаља региона у дигиталну агенду ЕУ и "Заједничко дигитално тржиште".
(РСЕ) Фото: Европска комисија
Коментари / 7
Оставите коментармихаил
14.12.2024 12:06По чему смо ми западни Балкан ,ако не по томе што нас сматрају одметницима.У односу на кога смо на западу Страшно ЕУ смо више на југу ,једино Русији смо западно.Оцигледно се шпрдају
ОДГОВОРИТЕРе
14.12.2024 13:00Не спрадају се они са нама вец и ми сами. Стално нам прицају исте прице у које нико не вјерује . Едино Вуциц им казе све у лице. Ови остали као пудлице им лизу гузицу.
Хари
14.12.2024 13:46Ре.михаил: Е кад би ти мало погледао на гео. карту, иако ниси бас добар са географијом, видио би да се БиХ налази бас на крајњем ЗАПАДНОМ дијелу Балканског полуострва. Истоцни дио Балкана су Бугарска и Румунија. Југоисток је Грчка и Албанија. Али уобичајено је да се све земље западно од Грчке, Румуније и Бугарске, називају Западно Балкан. Добра школа ослобадја људску мисао и машту. Лоша школа гуши и једно и друго.
Ах и корумпирани
14.12.2024 13:05Политицари се спрдају! Никад они ама бас никад неце ни Европу нити Европско правосудје ! Народ оде сам у Европу а корумпирани пут мадјарске русије турске И Јузноафрицкиг краља са 16 зена пријатеља оданог кирумпираним политицарима а и Сјеверна кореја братска је уз њух! Братски!!!
ОДГОВОРИТЕ€®о
14.12.2024 13:09Нема састанка ни самита за западни Балкан док вам год курти стоји у том реду,Косово и Метохија су саставни дио Србије и Србија је водећа земља западног Балкана хтјели ви то или не ,курти је сувишан ту,довољан вам је еди рама као вођа свих шиптара на самиту,понижавате Србију на самиту упорно.
ОДГОВОРИТЕНено
14.12.2024 13:33Мање висе све је Запад са Истока кад се гледа
ОДГОВОРИТЕГледајте
14.12.2024 17:34Насих даса.
ОДГОВОРИТЕ