Samit EU-Zapadni Balkan 18. decembra u Briselu

Samit Evropska unija-Zapadni Balkan će biti još jedna prilika da se potvrdi da budućnost zemalja regiona leži u okviru evropske porodice.

Bosna i Hercegovina 14.12.2024 | 11:28
Samit EU-Zapadni Balkan 18. decembra u Briselu

Lideri država članica Evropske unije (EU) i lideri iz zemalja regiona će se 18. decembra sastati na redovnom godišnjem samitu. Biće ovo prvi samit kojim će predsedavati Antonio Košta, novoizabrani predsednik Evropskog saveta.

Šefovi država i vlada EU će na kraju samita usvojiti deklaraciju a od lidera regiona se očekuje da se sa njom usklade. Između ostalog će se navesti da je proširenje geostrateško ulaganje u mir, sigurnost, stabilnost i prosperitet.

"Postoji nova dinamika u procesu proširenja. Ubrzanje procesa pristupanja, zasnovanog na pravičnoj i rigoroznoj uslovljenosti i principu sopstvenih zasluga, je u našem zajedničkom interesu", kaže se između ostalog u nacrtu završne deklaracije koju će lideri usvojiti na kraju samita koji će biti održan 18. decembra.

Pozdraviće se odlučnost partnera sa Zapadnog Balkana da poštuju i posvete se osnovnim evropskim vrednostima i principima, u skladu sa međunarodnim pravom i ponovo iskazanom posvećenošću primatu demokratije, osnovnim pravima i vrednostima i vladavini prava. Vladavina prava, sloboda izražavanja, nezavisni i pluralistički mediji i snažna uloga civilnog društva, poručiće se putem ovog dokumenta, su ključni za osiguranje funkcionalne demokratije.

"U tom smislu, akcije će govoriti više od reči jer partneri preuzimaju odgovornost i sprovode neophodne reforme, posebno u oblasti osnova", navodi se u nacrtu u koji Radio Slobodna Evropa (RSE) ima uvid.

Tekst nacrta završne deklaracije će imati osvrt i na geopolitički kontekst. S tim u vezi će se poručiti da podrška Ukrajini ostaje jasan znak strateške orijentacije.

Pozvaće se sve zemlje Zapadnog Balkana da "ostvare brz i održiv napredak ka potpunom usklađivanju sa Zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU", uključujući sankcije, njihovo sprovođenje i sprečavanje zaobilaženja. Lideri EU će pohvaliti one zemlje koje već to čine.

Regionalna saradnja će zauzeti važan deo zajedničke deklaracije gde će se podvući da su pomirenje, inkluzivna regionalna saradnja i dobrosusedski odnosi, uključujući i sa zemljama članicama EU, sastavni deo procesa proširenja.

"Regionalni i bilateralni sporovi ukorenjeni u prošlosti predugo su sprečavali fokusiranje na budućnost. Sprovođenje bilateralnih sporazuma u dobroj veri i sa opipljivim rezultatima, uključujući Prespanski sporazum sa Grčkom i Ugovor o prijateljstvu, dobrosusedstvu i saradnji sa Bugarskom, ostaje ključno. Odsustvo normalizacije odnosa Prištine i Beograda koči oba partnera", navodi se u nacrtu deklaracije.

Poseban poziv će biti upućen Beogradu i Prištini da primene, bez odlaganja, sve sporazume postignute u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa uključujući i Sporazum o putu normalizacije.

O procesima koji pomažu integraciji regiona

Završna deklaracija će osim političkog aspekta imati i konkretne inicijative koje će pomoći zemljama regiona postepenu integraciju u mnoge oblasti EU.

Spominje se Plan rasta u vrednosti od šest milijardi eura. EU će izraziti spremnost da razmotri dalju ekonomsku i komercijalnu integraciju zemalja regiona.

Među dokumentima koji će biti usvojeni se spominje i integracija u Evropsku transportnu uniju. Spominje se i postavljanje zelenih linija preko graničnih prelaza kako bi se ubrzao promet robe.

EU takođe podržava i učešće zemalja regiona Balkana u "zelenoj agendi" koja ima za cilj očuvanje životne sredine i borbu protiv globalnog zagrevanja.

Takođe podržava uključivanje zemalja regiona u digitalnu agendu EU i "Zajedničko digitalno tržište".

(RSE) Foto: Evropska komisija

Komentari / 7

Ostavite komentar
Name

mihail

14.12.2024 12:06

Po čemu smo mi zapadni Balkan ,ako ne po tome što nas smatraju odmetnicima.U odnosu na koga smo na zapadu Strašno EU smo više na jugu ,jedino Rusiji smo zapadno.Ocigledno se šprdaju

ODGOVORITE
Name

Re

14.12.2024 13:00

Ne spradaju se oni sa nama vec i mi sami. Stalno nam pricaju iste price u koje niko ne vjeruje . Edino Vucic im kaze sve u lice. Ovi ostali kao pudlice im lizu guzicu.

Name

Hari

14.12.2024 13:46

Re.mihail: E kad bi ti malo pogledao na geo. kartu, iako nisi bas dobar sa geografijom, vidio bi da se BiH nalazi bas na krajnjem ZAPADNOM dijelu Balkanskog poluostrva. Istocni dio Balkana su Bugarska i Rumunija. Jugoistok je Grčka i Albanija. Ali uobičajeno je da se sve zemlje zapadno od Grčke, Rumunije i Bugarske, nazivaju Zapadno Balkan. Dobra škola oslobadja ljudsku misao i maštu. Loša škola guši i jedno i drugo.

Name

Ah i korumpirani

14.12.2024 13:05

Politicari se sprdaju! Nikad oni ama bas nikad nece ni Evropu niti Evropsko pravosudje ! Narod ode sam u Evropu a korumpirani put madjarske rusije turske I Juznoafrickig kralja sa 16 zena prijatelja odanog kirumpiranim politicarima a i Sjeverna koreja bratska je uz njuh! Bratski!!!

ODGOVORITE
Name

€®o

14.12.2024 13:09

Nema sastanka ni samita za zapadni Balkan dok vam god kurti stoji u tom redu,Kosovo i Metohija su sastavni dio Srbije i Srbija je vodeća zemlja zapadnog Balkana htjeli vi to ili ne ,kurti je suvišan tu,dovoljan vam je edi rama kao vođa svih šiptara na samitu,ponižavate Srbiju na samitu uporno.

ODGOVORITE
Name

Neno

14.12.2024 13:33

Manje vise sve je Zapad sa Istoka kad se gleda

ODGOVORITE
Name

Gledajte

14.12.2024 17:34

Nasih dasa.

ODGOVORITE