Ко је Асад? Нада за демократију, па синомим за пропаст
Сиријски вођа Башар ал-Асад друга је генерација породичне династије која је држала власт више од пет деценија, а његов нестанак због муњевитог напредовања побуњеника сигнализира запањујући преустрој власти у стратешки виталној блискоисточној нацији.
Свијет 08.12.2024 | 11:10
У Сирији од 2011. траје разорни грађански рат. Земља је опустошена и претворена у легло екстремистичке групе ИСИС, док се истовремено претворила у поприште сукоба међународних сила. У избјегличкој кризи милиони су расељени из својих домова, пише ЦНН.
Рат је почео након што је Асадов режим одбио попустити пред масовним протестима током Арапског прољећа 2011. године.
Асадове снаге су оптужене за тешка кршења људских права и бруталне нападе на цивиле током 13-годишњег рата, укључујући кориштење хемијског оружја против властитог народа. Сједињене Америчке Државе, Јордан, Турска и Европска унија на почетку рата позивали су Асада да одступи с власти.
Асад је преузео власт на изборима без противкандидата 2000. године након смрти свог оца Хафеза ал-Асада, који се издигао из сиромаштва, водио странку Баатх и преузео власт 1970. године, да би убрзо потом постао предсједником Сирије. Млађи Асад одрастао је у сјени свог оца, совјетског савезника који је владао Сиријом три деценије и помогао промицању мањинске алавитске популације на кључне политичке, друштвене и војне положаје.
Ни Хафез ал-Асад није толерисао неслагање, окренувши се репресији и повременим испадима екстремног државног насиља. Године 1982. у граду Хами - који су побуњеници заузели ове седмице - Хафез ал-Асад је допустио војсци и обавјештајним службама да побију хиљаде његових противника, окончавши тако устанак који је водило Муслиманско братство.
Као други син, који није био предодређен преузети очеву дужност, Асад је студирао офталмологију у Лондону све док његов старији брат и очев насљедник Басел није погинуо у саобраћајној несрећи 1994. године. Башар ал-Асад је тада дошао у центар пажње. Почео је студирати војну науку, а касније је постао пуковник у сиријској војсци, преноси Индеx.
Након очеве смрти у јуну 2000. године, сиријском парламенту требало је само неколико сати да промијени устав и прописану доб за предсједника с 40 година спусти на 34, колико је тада било Асаду. То му је омогућило да наслиједи свог оца на изборима идућег мјесеца.
Чинило се да су многи посматрачи у Европи и САД-у охрабрени новим предсједником, који се представљао као млађни вођа, наводно склон увођењу прогресивнијег и умјеренијег режима.
Асадова супруга Асма ал-Асад, којом се оженио 2000. године, бивша инвестициона банкарка сиријског порекла која је одрасла у Лондону, помогла је учврстити то стајалиште. Али наде Запада у умјеренију Сирију потонуле су када је нови вођа наставио његовати традиционалне везе Сирије с милитантним групама попут Хамаса и Хезболаха. Након што је бруталном силом дочекао продемократске протесте 2011. године, Запад је прешао на директну осуду режима.
Асад је великом већином поново биран за предсједника сваких седам година, последњи пут на изборима 2021. које су САД, Уједињено Краљевство, Француска, Немачка и Италија оцениле "лажним изборима". Асад је све време уживао помоћ Русије и Ирана, све до данас.
Асад је упозорио западне нације да не подржавају побуњеничке групе које се боре против његових јединица, предвиђајући да ће милитанти једног дана напасти САД и друге савезнике. Асад је 2015. године рекао да се Сирија неће придружити коалицији под вођством САД-а која је усмерена на уништавање терористичке групе ИСИС, која је током рата преузела контролу над дијеловима његове земље, већ се ослањао на руску помоћ.
Уједињене нације су почетком ове године нагласиле да рат оставио више стотина хиљада мртвих, више од седам милиона интерно расељених и више од шест милиона међународних избјеглица.
(Независне) Фото: Тањуг/АП
Коментари / 12
Оставите коментарМирослав
08.12.2024 12:23Вец видјено. Узивати заститу једне од три велике силе је пролазно. Док вас требају, док им слузите узивате њихову милост. А онда вас пусте, да вас дјаво носи. Замо у задње време амери су тако пустили Авганистан, Руси управо пустају Сирију да је дјаво носи. "Пријатељство" измедју великих и малих је само интерес и послусност. Ко би рекао да це Руси напасти Украјину, славени славене? Амери су подметнули Украјину, Русима да је млате. Прљава и гадна "пријатељска" политика, зртвује мале и слабе.
ОДГОВОРИТЕРе
08.12.2024 15:29Тако је олбрајтова довела твога газду на власт. Сада га пустају низ воду.
СЛЕДЕЦИ ЈЕ БУРЛЕ ДИКТАТОР
08.12.2024 13:34СВЕ ДИКТАТОРЕ ТРЕБА ТАКО ПРОТЈЕРАТИ..ПРВОД ДОДИГА..ИСТО ТАКО
ОДГОВОРИТЕЗар ти поредиш
08.12.2024 14:19Наш народ да сиријцима? Ми да неког отјерани? Ок, слобу смо отјерали. Ипак има наде.
Те
08.12.2024 14:40Али он не убија никога само вриједја ко га не слуса.
перо
08.12.2024 15:36ал ви срби,немате муда за то
Никола
08.12.2024 14:35Овако би могла да прође и република Српска , изгледа да бурле нешто зна док је кренуо у невиђену пљачку свега,
ОДГОВОРИТЕМладјо Г
08.12.2024 15:21Тако це и Додик заврсити. Само сто це се извуци као и овај. Као нестао авион, сматра се мртвим бла,бла,бла.. А лова се узела за 124 кољена..
ОДГОВОРИТЕДодик = Асад
08.12.2024 15:37Додик је Асад РС-е.
ОДГОВОРИТЕЛици
08.12.2024 16:26Овај је јаран са Ђукановићем и Додиком? И овог другог још само Русија држи да се не одува "дашак" демократије.
ОДГОВОРИТЕИдеално
08.12.2024 18:41Несто ми паде на памет да је Југославија имала добре економске односе са Египтом, Алзиром, Сиријом, Ираком, Либијом...наси радници су исли тамо радити а у свим тим земљама су се после десили ратови, негдје мање, негдје висе... Исто се десило и нама. Ко да је неко проклетство пало на све нас...
ОДГОВОРИТЕЈедно је сигурно
08.12.2024 18:52Највеци СИН Сирије и свога народа.Времена це вас све увјерити.....
ОДГОВОРИТЕ